Kwiaty origami - jak zrobić krok po kroku?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kwiaty origami

Kwiaty mogą stać się Twoją ulubioną dekoracją domu oraz sposobem na ćwiczenie cierpliwości i precyzyjności. Możesz je wykonać w bardzo prosty sposób w warunkach domowych.

Wystarczy tylko papier, odrobina cierpliwości i precyzji, aby stworzyć piękne kwiaty origami. Istnieje kilka metod ich tworzenia: płaskie, proste (3D) i modułowe. Dowiedz się, jak wykonać kwiaty origami.

Zobacz wideo: Kultura i sztuka

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Najprostsze kwiaty - origami płaskie 

Swoją przygodą z origami warto zacząć od wykonywania prostych kwiatów. Origami proste, czyli płaskie to dobry start dla każdego początkującego. Często stosują ją dzieci, kiedy dekorują laurkę dla swoich najbliższych. Aby stworzyć papierowe kwiaty origami, wystarczy przygotować dwie kwadratowe kartki papieru - jedną w dowolnym kolorze (będzie to główka naszego kwiatu) i jedną w kolorze zielonym (łodyga). Kwiaty origami krok po kroku tworzy się poprzez odpowiednie składanie kartki, która zgodnie ze sztuką origami musi być kwadratowa. Należy ją złożyć najpierw od lewej górnej krawędzi do prawej dolnej krawędzi, a także od prawej górnej krawędzi do dolnej lewej. Następnie kartka powinna być złożona wzdłuż i wszerz. To podstawa do robienia wszelkich kwiatów. Wystarczy złożyć papier w trójkąt, od rogu, do środka kwadratu. W ten sposób powinniśmy uzyskać dwie kieszonki w postaci trójkątów. Każdy trójkąt trzeba złożyć w taki sposób, aby dolne robi połączyć z wierzchołkiem, tak by powstał romb. Wierzchołki możesz wygiąć w taki sposób, aby stworzyć kształt kwiatu. Łodygę możesz wykonać za pomocą złożenia kartki w postać trójkąta, najlepiej kilkakrotnie. Teraz wystarczy przyczepić główkę kwiatu i łodygę np. do kartki. W ten sposób jesteś w stanie wykonać własnoręcznie dekorację do domu w postaci plakatu. Przygotuj wcześniej grubszą kartkę i przyklej wybrane elementy. Powstanie wówczas ozdoba, którą możesz oprawić w ramkę i powiesić na ścianę lub postawić na komodzie. Prosty kwiat origami zrobiony własnoręcznie to świetna zabawa dla całej rodziny. To też moment, w którym można nauczyć się cierpliwości. Kiedy szybko opanujesz taką technikę, możesz przejść do tworzenia kwiatów w origami 3D, a także trudniejszej metody modułowej. 

Tulipany - kwiaty origami 3D 

Możesz stworzyć wiosenne kwiaty origami, które będą przestrzenne i świetnie nadadzą jako ozdoba wnętrza, niezależnie od pory roku. Do stworzenia kwiatów origami 3D potrzebny Ci będzie kwadrat z bloku rysunkowego w wybranym kolorze. Kwiaty z origami krok po kroku tworzy się w następujący sposób:

  1. 1Kwadrat składamy na pół w poziomie i w pionie, a następnie po przekątnej (z jednej i z drugiej strony). Rozłożona kartka powinna mieć widoczną siatkę przecięć.
  2. 2Przygotowaną kartkę składamy na pół i prawą stronę ustawiamy w pionie. Tworzy się w ten sposób kieszonka, którą trzeba rozszerzyć.
  3. 3Odwracamy kartkę na drugą stronę i robimy dokładnie to samo - prawą stronę ustawiamy w pionie i rozszerzamy dłońmi środek, aby utworzyć kieszonkę. Uzyskaliśmy w ten sposób trójkąt.
  4. 4Prawą krawędź trójkąta kierujemy do wierzchołka na środku, tak samo robimy z lewą stroną.
  5. 5Odwracamy kartkę na drugą stronę i ponawiamy krok: prawą i lewą krawędź kierujemy do środkowego wierzchołka. Otrzymaliśmy romb.
  6. 6Lewą stronę ustawiamy pionowo i "przewracamy" na prawą stronę.
  7. 7Odwracamy kartkę na drugą stronę, łapiemy lewą stronę, ustawiamy ją pionowo i przerzucamy na prawą stronę.
  8. 8Teraz składamy prawą część rombu w taki sposób, aby krawędź znalazła się delikatnie poza połową. Z lewą stroną robimy dokładnie tak samo, stworzył się w ten sposób trójkąt.
  9. 9Lewą i prawą stronę delikatnie rozkładamy, tworząc kieszonki.
  10. 10Wkładamy jedną kieszonkę w drugą i dokładnie to samo robimy odwracając kartkę na drugą stronę.

W ten sposób stworzyliśmy kielich, który wystarczy nadmuchać od spodu, aby dostało się powietrze do środka i lekko rozszerzyło całą konstrukcję. Ostrożnie i delikatnie trzeba teraz rozszerzyć płatki tulipana i kwiaty z origami są już gotowe. Łodygę można zrobić np. z długiej wykałaczki i zielonej bibuły lub także z origami. Kwadrat należy złożyć na pół, a następnie lewy bok złożyć w taki sposób, aby krawędź dotknęła środkowej linii zagięcia. Tak samo należy zrobić z prawym bokiem. Teraz dolną prawą część składamy w taki sposób, aby krawędź dotknęła środka i dokładnie w ten sam sposób prawą dolną część. Powtarzamy te kroki tak długo, aż zrobi się szczupłą łodyga. Wtedy wystarczy złożyć ją na pół i lekko odgiąć w jedną stronę. Po przełożeniu na bok wystarczy odgiąć zewnętrzną część, aby stworzyć odstający liść.

Zobacz wideo: Ręcznikowe origami

Ręcznikowe origami
Ręcznikowe origami Źródło: Dzień Dobry TVN

Kwiaty - origami modułowe

Kwiaty z origami modułowego są bardziej skomplikowane. Aby zrobić jeden moduł, potrzebujesz kartkę A4, która będzie podzielona na 16 części (jeśli kwiat ma być większy) lub 32 części (jeśli kwiat ma być drobniejszy). Jedną kartkę należy złożyć wzdłuż i wszerz, a następnie zagiąć boki do środka. Teraz trzeba odwrócić kartkę i zagiąć boki do środka i do góry. Podstawowy moduł jest zrobiony. Teraz zabieramy się za kwiat origami. Instrukcja jest bardzo prosta, wystarczy po prostu ustawić okręg z modułów, a środek pozostawić pusty. Najlepiej ułożyć obok siebie ponad 20 modułów, po 3-4 sztuki przy każdym z nich. Jak zrobić duży kwiat origami? Najłatwiejszy sposób to po prostu użycie większej ilości modułów. Łodygę do kwiatu tworzy się w taki sposób, aby ustawić moduł za modułem.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tahreer Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości