Dla wielu osób rysowanie to relaks i możliwość miłego spędzenia wolnego czasu. Okazuje się, że dzięki szkicowaniu, np. jelenia, można nauczyć się dobrych nawyków, które przydają się w codziennym życiu.
Zobacz wideo: Kultura i sztuka
Kultura i sztuka
Rysunek jelenia – nauka i zabawa dla dziecka
Rysowanie dla dziecka nie stanowi tylko i wyłącznie zabawy. Dzięki temu dziecko wyrabia sobie rękę i łatwiej uczy się ładnie pisać i pewnie trzymać ołówek czy długopis. Poza tym rysowanie zwierząt rozwija wyobraźnie, twórcze i abstrakcyjne myślenie. Jednym z większych wyzwań dla młodego artysty jest na pewno rysunek jelenia. Okazuje się jednak, że przy współpracy z rodzicem zadanie nie jest aż tak bardzo trudne. Próbę stworzenia szkicu jelenia można podjąć z dzieckiem już w wieku 4–5 lat. Warto się do tego dobrze przygotować i nie chodzi tu tylko o odpowiednie narzędzia. Oczywiście niezbędna jest kartka papieru, dobrze naostrzony ołówek i gumka (najlepiej biała, ponieważ nie zostawia śladów na papierze), ale równie ważne jest zapoznanie dziecka z wyglądem i cechami charakterystycznymi jelenia. W tym celu można obejrzeć z nim kreskówkę albo pokazać zdjęcia lub rysunki jelenia. Trzeba zwrócić uwagę dziecka na charakterystyczne cechy budowy jelenia. Warto też mieć cały czas przed oczami obraz zwierzaka, aby łatwiej wyjaśnić i określić jego wygląd. Po takim przygotowaniu można już śmiało przystąpić do rysowania, a może nawet i malowania jelenia.
Rysunek jelenia krok po kroku
Rysunek jelenia najlepiej zacząć od owalnych kształtów, czyli zarysu sylwetki jelenia. Głowa jelenia to mały owal, a klatka piersiowa i uda to dwa okręgi połączone ze sobą. Najpierw na papier przenosimy owalny kształt głowy, w której środku umieszczamy mniejszy owal, stanowiący pysk zwierzęcia. Następnie trzeba narysować dwa okręgi na środku kartki, które trzeba połączyć dwiema liniami – jedną stanowiącą grzbiet i drugą, która będzie linią brzucha. Kolejnymi liniami łączymy okrąg stanowiący głowę z okręgiem brzucha. W ten sposób narysowaliśmy szyję. Teraz nadchodzi czas na nogi. W odpowiednim miejscu rysujemy cztery linie i zaznaczamy stawy kolanowe przy pomocy małych kółek. Jest to niezbędne, aby w efekcie jeleń miał nogi odpowiedniej proporcji. Następnie zaznaczamy linię bioder oraz kreską oznaczamy grubość przednich i dolnych nóg. Wreszcie obrysowujemy lekko kształt ogona. Zasadnicza konstrukcja naszego jelenia jest gotowa. Teraz trzeba przejść do pracy, która nada ostateczny, rozpoznawalny kształt naszemu jeleniowi.
Zobacz wideo: Malowanie woskiem
Rysunek jelenia – jak nadać mu odpowiednie kształty?
W tym etapie trzeba nadać jeleniowi ostateczny kształt. Cieniujemy korpus jelenia gładkimi, delikatnymi liniami. Bardziej wyraziste, mocniejsze linie muszą znaleźć się w kłębie, zadzie, nogach i nasadzie głowy. Tym, z czym jeleń kojarzy się najbardziej, jest oczywiście poroże. Rogi jelenia zaczynamy rysować spod korony. Najpierw przenosimy na papier kształt jakby dwóch grubych gałęzi, które tworzyć będą podstawę poroża. W dalszych krokach obrysowujemy boczne odgałęzienia, aż stworzą charakterystyczne poroże. Najbardziej wymagającym elementem jest pysk jelenia.
Zaczynamy od wyrysowania małego kółka, z którego powstanie nos. Poniżej dorysowujemy usta, a powyżej nosa oczy. Nos i oczy, ze względu na ich większą wyrazistość, trzeba wypełnić kontrastowym odcieniem, pamiętając, żeby oczu nie zamalowywać całkowicie, a pozostawić w nich małe białe kółka, które imitować będą źrenice. Do rysowania cieni najlepiej użyć miękkiego ołówka 2B. Dzięki nałożeniu odpowiednich cieni, nasz szkic jelenia będzie wydawał się bardziej realistyczny.
Jak narysować głowę jelenia?
Bardzo często rysuje się nie tyle całą postać jelenia, ale samą jego głowę. Rysunek głowy jelenia najlepiej zacząć od prawego oka i powieki umieszczonych w centralnej części rysunku. Później rysujemy prawe ucho. Po ich naszkicowaniu można przejść do wyrysowania linii pyska. Poniżej tej linii rysujemy nos oraz wargi. Jeżeli rysujemy głowę jelenia z otwartym pyskiem, to możemy naszkicować grandle, czyli po prostu zęby jelenia. Po narysowaniu linii dolnej szczęki jelenia dorysowujemy linie grzywy, które stanowią przednią i tylną część szyi. Teraz możemy przejść do naszkicowania lewego oka wraz z powieką oraz lewego ucha. Uszy łączymy linią czoła i przystępujemy do najistotniejszego elementu szkicu jelenia – czyli poroża. Rysujemy je od dołu, dodając po drodze kolejne rozgałęzienia. Pierwsze z nich to, położony najbliżej czoła, oczniak. Tuż nad nim poroże rozgałęzia się w nadoczniak, nad którym rysujemy trzecie odgałęzienie, zwane opierakiem. Na samym szczycie poroża rysujemy mocno rozgałęzioną koronę. I w ten sposób mamy gotowy rysunek głowy jelenia.
Zobacz też:
- "Ukryta prawda" ma 10 lat. Jak wygląda praca na planie serialu?
- Posiada autografy najpopularniejszych osób na świecie. W jego kolekcji są podpisy Daniel Craiga czy Jana Pawła II
- TikTok pomoże nauczyć się języka obcego. Jak działają mikrolekcje w aplikacji?
- Jak narysować nietoperza krok po kroku? Przekonaj się sam!
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Anjelika Gretskaia/Getty Images