Styl życia

TikTok pomoże nauczyć się języka obcego. Jak działają mikrolekcje w aplikacji?

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
The Conversation
Kobieta scrollująca na telefonie

Każdy z nas na pewnym etapie swojego życia uczył się jakiegoś języka obcego. W swoim czasie popularne były fiszki i memo-notatki, które miały ułatwiać naukę. Obecnie w aplikacji TikTok można znaleźć mikrolekcje, które pomogą uczyć się wybranego języka. Jak działają? Czy faktycznie można się z nich nauczyć?

Nauka języka na TikToku

TikTok w popularności prześcignął Facebooka, a nawet produkty od Google. Na Youtubie można znaleźć wiele darmowych materiałów do nauki, jednak z racji popularności nowej aplikacji, wielu edukatorów językowych przeniosło się ze swoimi materiałami do niej. Ze względu na możliwość stworzenia jedynie krótkich materiałów, nauczyciele tworzą mikrolekcje, które wpisują się w nurt mikronauczania.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Użytkownicy aplikacji łatwo w nią "wsiąkają" nawet na wiele godzin. Mechanizm nieskończonego skrollowania krótkich filmików uzależnia. Jednak wśród śmiesznych materiałów lub wyzwań, które podejmują użytkownicy, można znaleźć też wartościowe treści edukacyjne. Media społecznościowe wielokrotnie już służyły jako platformy edukacyjne, stąd fenomen tiktoka i mikronauczania nie powinien dziwić.

Mikrolekcje do nauki języka - jak uczy TikTok?

Jakiego języka można uczyć się na TikToku? Właściwie każdego. Nauczyciele pochodzą z róznych stron świata, zatem jest dostęp również do natywnych użytkowników języka, którzy dzielą się swoją wiedzą. Pierwszym rodzajem mikrolekcji są te z podstaw języka - poznać można najważniejsze zwroty, jak "cześć", "dzień dobry", "miło cie poznać".

W przypadku języków tonalnych nauczyciele przedstawiają, jak poprawnie powinny brzmieć konkretne tony, np. w języku chińskim.

Drugim typem mikrolekcji są te, w których tiktokerzy przedstawiają różne warianty słów, na poziomie A1, B1, i C1, czyli jak powiedzieć to samo, ale w bardziej "zaawansowany" sposób.

Część użytkowników tworzy także filmiki sprawdzające wiedzę, np. czy umiesz rozpoznać akcent, czy umiesz nazwać wszystkie zwierzęta w danym języku?

Są także nauczyciele, którzy przygotowują materiały w formie dialogów - kolorem niebieskim zaznaczają, co oni będą czytać, a czerwonym - co użytkownik. Ma to pomóc w nauce poprawnego mówienia, nabrania właściwego akcentu i przyzwyczajenia się do mówienia w danym języku.

Skuteczność uczenia się z TikToka

Badania potwierdzają skuteczność nauki poprzez mikronauczanie. Dzięki małej porcji informacji, która jest często powtarzana, mózg łatwiej zapamiętuje dane informacje. Tyczy się to zarówno nauki języka, jak i innych przedmiotów. Co więcej, w formie filmików na TikToku młodzi użytkownicy mają szansę na częstsze powtórki materiału, który może ponownie pojawić się na "stronie dla ciebie". Dodatkowym atutem jest to, że materiały te angażują - edukatorzy zachęcają do odpowiadania na materiały w formie własnych filmików, a zaangażowanie bardzo pozytywnie wpływa na zdolność i efektywność przyswajania informacji. 

Taka forma nauczania jest jednocześnie świetną możliwością dla uczniów z gorzej sytuowanych regionów, którzy mogą nie mieć dostępu do szkół językowych. Dzięki temu mają okazję rozwijać swoje umiejętności i uczyć się wymarzonego języka bez konieczności płacenia i dojeżdżania na dodatkowe zajęcia.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: The Conversation

Źródło zdjęcia głównego: fotostorm/Getty Images

Pozostałe wiadomości