Dziecko

Jak skutecznie uczyć się języka obcego?

Dziecko

Nauka języka we współczesnych czasach pełni bardzo ważną rolę z punktu widzenia edukacji oraz późniejszej pracy i kariery zawodowej. Możliwości, jakie dają znajomość języków, są praktycznie nieograniczone. Nie zawsze języka możemy nauczyć się w szkole, czy na kursie. W takiej sytuacji najlepszym wyborem jest nauka języka obcego w domu.

Nauka języka w domu to metoda uważana przez wielu lektorów i nauczycieli za mało skuteczną. Jednak w Internecie możemy znaleźć bardzo dużo darmowych kursów do nauki online, a także opinie w serwisach społecznościowych wychwalające metody online. Jak zacząć naukę języka obcego w domu i jakie metody stosować? Podpowiadamy.

Od czego zacząć szybką naukę języka w domu?

Przede wszystkim należy zdecydować jakiego języka chcemy się uczyć i jaki mamy główny cel. Osoby, które nigdy nie uczyły się danego języka, powinny wiedzieć, że perfekcyjne opanowanie słów i nauka języka w 2 tygodnie nie jest możliwa. Jednak przez pół roku lub rok można opanować dany język w stopniu komunikatywnym, a nawet średniozaawansowanym. Szybka nauka języka polega na zapamiętywaniu słówek, dlatego warto mieć na uwadze, że uczenie się to proces, który trwa całe życie. Należy pamiętać o tym, aby wybrać jeden język, którego chcemy się uczyć, ponieważ nie jest możliwe zapamiętywania słówek i zasad gramatycznych z kilku języków na raz samodzielnie. Najczęściej ludzie młodzi oraz w wieku średnim decydują się na:

 • naukę języka angielskiego od podstaw – jest to obecnie jeden z najpopularniejszych języków na świecie, dzięki któremu można zdobyć dobrą pracę w Polsce i za granicą;
 • naukę języka niemieckiego od podstaw – na taki kurs decydują się zwykle osoby chcące wyjechać do pracy za granicę (np. do Niemiec czy Austrii);
 • naukę języka francuskiego – zwykle wiąże się z zainteresowaniami francuską kulturą lub nauką drugiego języka obcego;
 • naukę języka migowego , który staje się coraz bardziej popularny, a jego znajomość może być zaletą na rynku pracy;
 • naukę języka holenderskiego , który jest doceniany przez pracodawców (na przykład korporacja Shell wypłaca specjalny dodatek pieniężny osobom, które znają holenderski);
 • coraz popularniejsza staje się nauka języka rosyjskiego , ze względu na napływ do Polski obcokrajowców zza wschodniej granicy.

Zalety i wady nauki języka obcego w domu

Ucząc się języka obcego w domu, możemy zaoszczędzić spore kwoty pieniędzy wydane na kurs oraz na dojazdy. Co więcej, oszczędzamy także czas i uczymy się wtedy, kiedy chcemy. Z drugiej strony, na kursach językowych spotykamy się z ludźmi, z którymi możemy szlifować nowo nabyte zdolności i słownictwo. Największym problemem może być jednak motywacja i odkładanie nauki na jutro, na pojutrze, na weekend. Nauka języka przez Internet pozbawia nas stresu oraz nutki rywalizacji. Kursy online są zaplanowane dla tysięcy użytkowników, a więc nie są dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Rozwiązaniem tym problemów może być nauka języka obcego z lektorem lub korepetytorem we własnym mieszkaniu lub przez Internet.

Nauka języka angielskiego w domu – popularne metody

Nauka języka angielskiego online lub w formie domowych korepetycji jest uznawana za wygodną i skuteczną metodę. Jedną z korzyści płynących z nauki w domu jest wygoda, zaoszczędzenie czasu na dojazdy i mniejsze wydatki finansowe. Średnia cena kursu w szkole językowej to ok. 600–800 złotych za semestr, natomiast nauka języka angielskiego przez Internet może być darmowa i bezstresowa. Do najbardziej popularnych metod nauki języka angielskiego dla początkujących możemy zakwalifikować:

 • fiszki, czyli karteczki dwustronne oparte na mechanizmie „pytanie- odpowiedź”;
 • rozmowy z lektorem przez Skype lub korepetycje w domu;
 • rozmowy z partnerem, rodzicem, małżonkiem lub przyjacielem w języku angielskim;
 • oglądanie filmów z oryginalną ścieżką dźwiękową;
 • wykorzystanie programów online stworzonych specjalnie do nauki angielskiego w domu, na przykład Memrise albo Duo Lingo ;
 • nauka języka angielskiego metodą Callana, która została uznana za najszybszą naukę języka angielskiego wśród istniejących metod, ponieważ już od początku kursu słuchacze uczą się myślenia w języku obcym.

Skuteczna nauka języka angielskiego jest możliwa tylko wtedy, gdy jesteśmy odpowiednio zmotywowani i nastawieni na cel. Dobrze, jeżeli znajomość tego języka będzie nam potrzebna w pracy lub w życiu codziennym. Samodzielna nauka języka angielskiego może nas nauczyć dodatkowo dyscypliny oraz organizacji czasu własnego.

Nauka niemieckiego online

Nauka języka niemieckiego dla początkujących wydaje się być prosta, zwłaszcza dla osób, które znają już język angielski. Niestety niemiecki jest dosyć trudnym językiem ze względu na odmianę przez przypadki oraz wiele kwestii gramatycznych. Online dużo lepiej jest ćwiczyć to, co już umiemy i uczyć się nowych słówek. W przypadku gramatyki najlepiej zdecydować się na lektora lub korepetytora. Nauka języka niemieckiego w domu będzie łatwiejsza, jeżeli mamy podstawy ze szkoły, studiów lub z korepetycji. Dobrym pomysłem jest nauka języka niemieckiego przez słuchanie filmów lub specjalnych nagrań, które można znaleźć na rozmaitych stronach internetowych.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości