Pomimo tego, że dzieci mają mnóstwo zajęć lekcyjnych w szkole, bardzo często mają również wiele zajęć pozalekcyjnych. Tańce, sport, języki obce. Dzieciaki wracają do domu późnym wieczorem. Dla rodziców nie mają czasu, ponieważ muszą odrabiać pracę domową. Czy zajęcia dodatkowe to konieczność? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psycholog Dorotę Maciejec.
Nuda też jest kreatywna
Zdaniem psycholog, zapisywanie dzieci na mnóstwo dodatkowych zajęć jest efektem presji, który zaczyna się już na etapie przedszkola.
Jeżeli w przedszkolu w ramach programu są organizowane zajęcia dodatkowe dla dzieci to jest to bardzo fajne. Natomiast jeżeli zajęcia dodatkowe są takim substytutem rodzica, czymś co ma zapełnić lukę, gdy tego rodzica nie ma to już jest trochę gorzej.Jeżeli zliczymy ilość godzin przepracowanych przez dziecko, to się okaże, że dziecko pracuje ciężej niż osoba dorosła. To nie o to chodzi, by dziecko miało zajęcia od godziny 7-8 do godziny 18-20. Weźmy pod uwagę, że na każdych zajęciach dodatkowych dziecko musi się dostosowywać do nowego instruktora, nowych zasad. Tam nie ma czasu na swobodną zabawę. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku.
Psycholog zaapelowała również do rodziców by nie realizowali przez dzieci swoich niespełnionych ambicji.
Wspólny czas z dzieckiem jest ważny!
Dorota Maciejec dodała również, że rodzicom powinna zapalić się czerwona lampka w momencie, kiedy wolny wspólny czas pojawia się zbyt rzadko np. tylko w weekendy.
Dzieci przemęczone mają problemy ze spaniem, są marudne, dzieciom obniża się zdolność koncentracji. Pozwólmy też dzieciom się nudzić. Rodzice tak bardzo się boją nudy. Zupełnie niepotrzebnie. Nuda jest bodźcem do wymyślania kreatywnych zabaw na miarę swojego wieku i możliwości.
- podsumowała Dorota Maciejec.
Zobacz też:
- Jak nauczyć dziecko czytać?
- Jak przygotować dziecko do przedszkola? Wskazówki dla rodziców.
- Obowiązki dziecka w domu – czy i jakie powinno ono wykonywać?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN