Dziecko

Jak przygotować dziecko do przedszkola?  Wskazówki dla rodziców

Pójście do przedszkola to jeden z przełomowych momentów w życiu dziecka. Po raz pierwszy znajdzie się ono poza domem na kilka godzin, pozbawione towarzystwa rodziców. Wiele maluchów szybko akceptuje nową sytuację i łatwo przyzwyczaja się do zaistniałych warunków. Czasem jednak adaptacja dziecka w przedszkolu trwa nieco dłużej. Jak pomóc mu przystosować się do zmian?

  • Adaptacja do przedszkola - porady dla rodziców
  • Jak przebiega adaptacja dziecka 3-letniego w przedszkolu?
  • Ile trwa adaptacja przedszkolna?
  • Co można zrobić, by adaptacja 3-latka przebiegała sprawniej?
  • Do przedszkola bez pieluszki?

Adaptacja przedszkolna i czas jej trwania uzależnione są od usposobienia dziecka. Nie należy jednak kierować się zachowaniem malucha w domu, gdyż nie zawsze odzwierciedla ono jego faktyczny charakter. Dzieci, które są ruchliwe, śmiałe i wesołe w towarzystwie bliskich, w nowej sytuacji mogą być nieśmiałe, wycofane i płaczliwe. Rolą rodziców jest odpowiednie przygotowanie malucha oraz zapewnienie mu wsparcia i otuchy.

>>> Zobacz też: Co zrobić, kiedy dziecko przeklina?

Adaptacja do przedszkola – porady dla rodziców

Proces przystosowywania dziecka do nowej sytuacji należy rozpocząć na wiele tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rodzice powinni okazywać radość i ekscytację związaną z pójściem malucha do przedszkola. Dzięki temu dziecko przekona się, że czeka je coś wyjątkowego i pozytywnego. Nastroje dorosłych muszą być jednak autentyczne. Jeśli maluch zauważy niepokój, smutek lub lęk rodzica, a dodatkowo usłyszy rozmowy na ten temat, szybko pojawią się u niego obawy i niechęć przed pójściem do przedszkola. Bardzo ważna jest także reakcja rodzica podczas pierwszej wizyty w placówce . Płacz mamy lub taty spowoduje, że dziecko nie będzie chciało wejść do sali. W takim wypadku lepiej poprosić babcię lub dziadka o odprowadzenie go.

>>> Zobacz też: Po czym poznać, że dziecko poradzi sobie w życiu?

Adaptacja w przedszkolu przebiegnie szybciej, jeśli dziecko upewni się, że znajduje się w placówce tylko przez jakiś czas w ciągu dnia. Niezwykle ważne jest złożenie obietnicy, że odbierze się pociechę o określonej godzinie i jej dotrzymanie. Spóźnienie lub pozostawienie malucha na dłużej może skończyć się traumą i niechęcią do dalszego pobytu w placówce.

Trudna adaptacja dziecka w przedszkolu może wynikać z długiego procesu rozstawania się w sali. Rodzice powinni starać się jak najszybciej odejść, wcześniej okazując uczucia maluchowi i potwierdzając godzinę przybycia. Długie uściski i przytulania nie są dobre dla dziecka, gdyż finalnie sprawiają mu jeszcze większą przykrość.

Płacz malucha jest rzeczą normalną i nie należy przywiązywać do niego zbyt dużej wagi. Rodzice nie powinni również rezygnować z pozostawienia pociechy w przedszkolu, nawet jeśli jej rozpacz wydaje się być niemożliwa do zniesienia. Maluch szybko zorientuje się, że w ten sposób może wpływać na mamę lub tatę i zacznie stosować tego typu rozwiązania za każdym razem.

>>> Zobacz też: Dlaczego dziecko powinno bawić się samodzielnie?

Jak przebiega adaptacja dziecka 3-letniego do przedszkola?

Proces adaptacji trzylatka w dużej mierze wynika z jego kontaktów z rodzicami oraz dotychczasową stycznością z rówieśnikami. Jeśli była ona niewielka, a opiekunowie wykazywali się wobec dziecka nadopiekuńczością, maluch może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowych warunków.

Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od fazy rozwoju, w której znajduje się dziecko. U niektórych może potrwać kilka dni, u innych kilka miesięcy, a niektóre maluchy nigdy nie przyzwyczają się do nowych warunków. Ważne, aby w żaden sposób nie przymuszać pociechy ani nie wywierać na niej presji. Codzienny płacz w przedszkolu z dużym prawdopodobieństwem będzie działał stresująco dla rodzica, ale należy pamiętać, że dziecko samo musi przyzwyczaić się do sytuacji.

Co można zrobić, aby adaptacja 3-latka w przedszkolu przebiegała sprawniej?

  • Zabieranie ulubionej zabawki – większość maluchów posiada ulubionego misia, lalkę lub inną zabawkę, która daje im poczucie bezpieczeństwa. Rodzic powinien zadbać o to, aby dziecko miało ją ze sobą podczas pierwszych wizyt w przedszkolu.
  • Regularne rozmowy – bardzo ważne jest okazywanie zaciekawienia tym, co wydarzyło się w placówce. Rodzice powinni interesować się przeżyciami malucha, nie wykazując jednak natarczywości. Warto pozwolić dziecku ochłonąć przez pierwszych kilkadziesiąt minut po powrocie do domu, a dopiero później zapytać jak minął mu dzień. W przeciwnym wypadku maluch może zacząć odczuwać stres, nie chcąc odpowiadać na zadawane pytania.
  • Opowiadanie o własnych przeżyciachadaptacja dzieci 3-letnich do przedszkola przebiegnie szybciej, jeśli będą wiedzieć, że pobyt w placówce jest rzeczą normalną, przez którą przechodzi każdy. Maluchy chętnie słuchają o przeżyciach rodziców i ich przygodach w tym wieku. Warto mówić przede wszystkim o tym, co sprawiało największą radość.
  • Wydłużanie czasu pobytu – trzylatki nie mają poczucia czasu na podobnym poziomie jak starsze dzieci, dlatego warto, aby początkowy pobyt w placówce był zaledwie kilkugodzinny. Z upływem tygodni należy go stopniowo wydłużać, obserwując reakcję malucha.

Badania pokazują, że adaptacja dziecka 3-letniego do przedszkola w dużej mierze przekłada się na jego późniejsze stosunki z rówieśnikami i innymi ludźmi. Bardzo ważne jest więc, aby rodzice pomogli mu wejść w nowy etap, dbając o jego komfort i poczucie bezpieczeństwa.

>>> Zobacz też: Jak wybrać szkołę podstawową dla dziecka?

Do przedszkola bez pieluszki?

Przed pójściem dziecka do przedszkola rodzice powinni pomyśleć również o odpieluchowaniu malucha. Jak zaznaczyła Magdalena Dworzańska, nauczycielka przedszkolna, nie ma takiego przepisu, który mówi wprost o tym, że przedszkole nie może przyjąć dziecka, które wciąż chodzi w pieluszce.

Jednak prawda jest taka, że dziecko, które nie korzysta samo z toalety ma utrudniony start w przedszkolu, ponieważ inne dzieci są odpieluszowane i same korzystają z toalety. Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym łatwiej mu w przedszkolu.

-dodała nauczycielka, która zwróciła uwagę również na to, że dla dzieci bycie samodzielnym jest ogromnym sukcesem.

Panie nauczycielki gratyfikują dzieci, które nie tylko potrafi same załatwić swoją potrzebę w toalecie, ale też potrafią same się ubrać. Pochwała buduje w dziecku poczucie własnej wartości.

>>> Zobacz również: Dzieci mniej sprawne niż ich rówieśnicy sprzed 40 lat.Zobacz film: Pożegnanie pieluch. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
2
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0