Po czym poznać, ze dziecko poradzi sobie w życiu?

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko w dorosłym życiu odniosło sukces, zarówno zawodowy, jak i prywatny. Okazuje się, że pewne nawyki i zachowania, jakie obserwujemy u dzieci, mogą zwiastować ich sukces w ich dorosłym wieku. Jak wychowywać dziecko, aby poradziło sobie w życiu? Jakie zachowania zdradzają, że dziecko ma predyspozycje do bycia liderem? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z pedagogiem dziecięcym Moniką Just.

Umiejętność w rozwiązywaniu problemów

Rozwój, który wpisany jest w dziecko jest procesem zmiany. W związku z czym dziecko będzie się zmieniać, rozwijać i kształtować. Istnieje kilka ważnych umiejętności, które powinny wkroczyć w wychowywanie naszych dzieci bez względu na to ile mają lat.

>>> Zobacz też: Pamiątki z dzieciństwa. Co warto zachować z dzieciństwa?

Zdaniem Moniki Just, by zdefiniować, co jest potrzebne w stymulowaniu dziecka do tego, by poradziło sobie w dorosłym życiu i odniosło zawodowy sukces, powinniśmy zaznajomić się z oczekiwaniami pracodawców na rynku pracy. Światowe Forum Gospodarcze mówi wprost - w dzisiejszych czasach ważną umiejętnością jest zdolność do rozwiązywania problemów, tych prostych i złożonych. Rodzicom daje to ogromną przestrzeń do stymulowania swojego dziecka właśnie pod tym kątem.

Drugą cenną umiejętnością jest krytyczne myślenie. Pedagog radzi, by bacznie obserwować swoją pociechę. Dzieci w okresie 3. roku życia zaczynają stawiać hipotezy, a czasami wnioski. Jest to początek kreatywnego myślenia, czego rodzice nie powinni przeoczyć.

>>> Zobacz też: Co zrobić, kiedy dziecko przeklina?

Jak wspierać dziecko w dążeniu do indywidualności?

Rodzic odgrywa w życiu dziecka kluczową rolę. To on jest tym pierwszym wzorcem, który ma pobudzać i stymulować, wskazywać kierunek. Nie wolno mu przeszkadzać. Należy obserwować dziecko wielokierunkowo, jak np. radzi sobie w trudniejszych sytuacjach.

>>> Zobacz też: Jak pokonać nieśmiałość u dzieci?

Najważniejsze jest nauczyć dziecko radzić sobie z samym sobą i ze światem, który istnieje wokół. Jest to zadanie rodziców, którzy od najmłodszego etapu skupiają na sobie uwagę dziecka. Musimy uruchomić w dziecku myślenie, kreatywność, umiejętność współpracy z zespołem, a co za tym idzie uruchomienie inteligencji emocjonalnej i umiejętność podejmowania decyzji.

Co powinno zaniepokoić rodzica?

Pedagog Monika Just zwróciła uwagę, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jednak to co, powinno zwrócić uwagę rodzica to: agresja słowna, agresja fizyczna, wycofywanie się, nie podejmowanie trudnych zadań.

Zwróćmy też uwagę na pochwały i kary. Jak to robimy – jak chwalimy. Rodzice często za konkretne zadanie mówią do dziecka – super, extra to zrobiłeś! A to nie jest pochwała konstruktywna, bo nie daje oceny dziecku tego, w czym jest naprawdę dobre. Zmieńmy komunikat na zasadzie – widzę, że włożyłeś dużo trudu w budowaniu tej konstrukcji z klocków. Albo – widzę, że jesteś świetnie zorganizowany, by zrobić porządek w tak krótkim czasie w pokoju to jest coś! Dziecko musi konkretnie słyszeć, w czym jest dobre.

- podsumowała rozmowę Monika Just.

>>> Zobacz też:

Leśne przedszkole. Czy warto wysłać tam swoje dziecko?

Czy starsze dziecko powinno się opiekować młodszym?

podziel się:

Pozostałe wiadomości