Leśne przedszkola - czy warto wysłać tam swoje dziecko?

Czy warto wysłać dziecko do leśnego przedszkola? Jakie są wady i zalety leśnych przedszkoli? Skąd wzięła się ich popularność? Ile kosztuje leśne przedszkole? I na koniec: czy warto wysłać do leśnego przedszkola swoje dziecko?
  • Leśne przedszkole - co to jest? Jak działa?
  • Zalety leśnych przedszkoli
  • Wady leśnych przedszkoli
  • Ile kosztuje leśne przedszkole?

Zobacz też:

Co zrobić, by dziecko nie płakało w przedszkolu?

Leśne przedszkole - co to jest? Jak działa?

Tradycyjne lalki, klocki i samochody są zamieniane na patyki i błoto. Zamiast zabawy w czterech ścian, dzieci wybiegają na podwórko i tam bawią się to upadłego. Nie ma znaczenia, czy termometr wskazuje 20 stopni na plusie, czy pięć na minusie. Tak wygląda leśne przedszkole! Idea leśnych przedszkoli zrodziła się kilkadziesiąt lat temu w Danii. Inne kraje zaczęły naśladować skandynawski pomysł i od tamtej pory leśne przedszkola stają się coraz popularniejsze (np. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Kanadzie, Niemczech). Ostatnio pomysł leśnego przedszkola został przeniesiony również do Polski - leśne przedszkola znajdują się m.in. w Warszawie, Żywcu i Białymstoku.

Sprawdź koniecznie:

Czy można mieć za bliską relacje emocjonalną z dzieckiem?

Idea leśnego przedszkola polega na tym, że większość czasu (nawet 80 procent) dzieci spędzają na świeżym powietrzu. Kiedy pogoda nie pozwala na to, wtedy czas spędzają w namiotach, szałasach, przyczepach albo leśniczówkach. Są takie dni, że nawet nie wchodzą do zamkniętych pomieszczeń, tylko cały czas spędzają na zewnątrz.

Zalety leśnych przedszkoli

  • Dzieci, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, stają się bardziej kreatywne. Same szukają rozrywki, wymyślają nowe zabawy, odkrywają nowe rośliny, zwierzęta. Mają kontakt z naturą przez większą część dnia.
  • Kolejnym plusem leśnych przedszkoli jest fakt, że dzieci cały czas się ruszają - to sprawia, że problem nadwagi i otyłości u przedszkolaków znika. Dzieci na świeżym powietrzu mają okazję się wyszaleć, spalić kalorie i poprawić swoją sprawność. Znikają również problemy z postawami ciała dzieci - np. skolioza.
  • W leśnym przedszkolu dzieci mają okazję nauczyć się pracować w grupie.
  • Dzieci uczą się się szacunku do przyrody.

To tylko kilka plusów leśnych przedszkoli. Czy istnieją jakieś wady?

Wady leśnych przedszkoli

  • Leśne przedszkola nie są jeszcze bardzo popularne w Polsce. Dlatego też pierwszą ich wadą jest ich ograniczona ilość. Obecnie w Polsce funkcjonuje pięć leśnych przedszkoli.
  • Kolejnym problemem jest to, że dziecko które spędzało czas czas w przedszkolu na świeżym powietrzu, może nie odnaleźć się po kilku latach w szkolnej ławce, gdzie nie będzie już miało tyle ruchu.

Ile kosztuje leśne przedszkole?

Ceny są różne. Znaleźliśmy w Internecie informacje na temat kosztów wysłania dziecka do leśnego przedszkola. Koszt opieki w godzinach 7:30-17 to około 1000 złotych. Do tego trzeba doliczyć wyżywienie ok. 8-9 zł dziennie. Grupa może liczyć maksymalnie 12 dzieci.

Więcej o wychowywaniu dzieci i przedszkolach:

podziel się:

Pozostałe wiadomości