Dziecko

Jak nauczyć dziecko czytać?

Dziecko

Jak nauczyć dziecko czytać?

Początek roku szkolnego. Wiele dzieci rozpocznie naukę pisania i czytania. Czy rodzice mogą im w tym wspomóc? Jak w łatwy i umiejętny sposób opanować sztukę pisania i czytania? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Urszulę Stroińską, pedagog, trener efektywnej pracy z informacją.

Ćwiczenia ułatwiające naukę czytania i pisania

Urszula Stroińska przyznała, że rodzice, mogą wspomagać dzieci w nauce czytania już od momentu, kiedy odbiera ono pierwsze wrażenia wzrokowe.

Tak naprawdę potrzebujemy obraz, który zobaczy, wyraz, który pokażemy dziecku. I mózg, który zinterpretuje odebraną treść. Musi to być kilkusekundowa ekspozycja wyrazu. Najlepiej pięciu po pokazywanych po kolei. W ten sposób wywołujemy u dziecka skojarzenie.

W szkołach dzieci są uczone czytania przez składanie literek. Zdaniem ekspertki efektem tej metody są trudności w czytaniu.

Dziecko nie jest w stanie wyobrazić sobie, co znaczy symbol o kształcie „b” czy „p”.

Pokazując całe wyrazy zaczynamy od tych z najbliższego otoczenia, które się ciepło kojarzą, a więc związane z domem: „mama”, „tata”, „brat”, „siostra”. Potem możemy rozszerzać zakres tematyczny i wprowadzać trudniejsze słówka np. związane ze spacerem. Takie wyrazy można przyczepić na lodówkę i pokazywać kilka razy dziennie.

Codziennie możemy dokładać jedno słowo. W zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, po pewnym czasie możemy pokazywać dwuwyrazowe wyrażenia. Następnie będą to krótkie zdania, a w ostatnim etapie książki.

To jest ta odwrócona kolejność przy globalnym czytaniu. Zaczynamy od wyrazu do literki. Wtedy literka jest tylko budulcem. Pisanie będzie konsekwencją tej nauki.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
48
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0