nauka języka obcego

  Język suahili jest językiem ojczystym dla około 800 tysięcy ludzi w Afryce. Co warto o nim wiedzieć?

  Nauka języka od dziecka to temat powszechnie znany. Zwykle namawiamy nasze dzieci, by uczyły się języka angielskiego od małego, fundując im zajęcia edukacyjne już od najmłodszych lat. Nie każdy jednak miał okazję nauczyć się go skutecznie. Niektórzy z nas dorosłych posługują się biegle innymi językami takimi jak hiszpański, niemiecki czy rosyjski. Jednak to właśnie angielski stał się językiem międzynarodowym. Jeśli więc go nie znasz - koniecznie rozpocznij naukę już dziś. Dlaczego dorośli powinni uczyć się angielskiego?

  Każdy z nas na pewnym etapie swojego życia uczył się jakiegoś języka obcego. W swoim czasie popularne były fiszki i memo-notatki, które miały ułatwiać naukę. Obecnie w aplikacji TikTok można znaleźć mikrolekcje, które pomogą uczyć się wybranego języka. Jak działają? Czy faktycznie można się z nich nauczyć?

  Jak wychować wielojęzyczne dzieci?

  Nauka języka obcego jest celem wielu osób, często wręcz koniecznością. Czy da się przyswoić nową wiedzę w szybkim tempie? Bartosz Czekała, poliglota, nie ma wątpliwości, że tak. W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak to zrobić.

  Bartosz Czekała to ekspert w dziedzinie zapamiętywania i poliglota - biegle zna aż 8 języków. W studio Dzień Dobry TVN zaprezentował efekty swoich metod. Podzielił się też z widzami sprawdzonymi sposobami na szybką, a co ważniejsze - skuteczną naukę.

  Naukę języka obcego warto rozpocząć jak najwcześniej. Oswajanie dziecka z edukacją językową jeszcze w wieku przedszkolnym, pozwala mu szybciej przyswajać nowe słowa i podstawy gramatyki. Jak powinien wyglądać idealnie dostosowany do możliwości malucha kurs? O tym w kawiarence Dzień Dobry TVN opowiedziała lektorka języka angielskiego, Aleksandra Komada.

  "Dzień dobry" potrafi powiedzieć w 14 językach - Konrad Jerzak vel Dobosz to językowy ekspert. Biegle zna m.in. portugalski, angielski, francuski, hiszpański, esperanto i włoski, ale potrafi się też komunikować po japońsku czy w suahili. Jeśli więc pytać o rady w przygotowaniu do matury z języka obcego nowożytnego, to tylko takiego eksperta. Jak uczyć się i powtarzać, by osiągnąć takie efekty? Konrad Jerzak vel Dobosz zdradza nam swoje sposoby.

  Przydaje się w pracy i w podróży. Jest niezwykle pomocny w nauce i wręcz niezbędny w świecie biznesu. Angielski to dziś najpowszechniejszy język na świecie. Jeżeli jeszcze go nie znasz, najwyższy czas to zmienić. Podpowiadamy, jak szybko nauczyć się angielskiego!

  Carlos Galiana, minister innowacji w rządzie wspólnoty autonomicznej Walencji nie zna dobrze angielskiego. Dlatego, kiedy musiał zaprezentować swoje miasto w tym właśnie języku, do symulowania jego znajomości wykorzystał obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej.

  Czy opanowanie języka obcego to kwestia talentu, czy ciężkiej pracy? Z poliglotami Sandrą Scholz i Kamilem Kaszubskim rozmawialiśmy o tym, jakie wrodzone cechy pomagają w nauce. Dowiedzieliśmy się także, jakie zachowania należy wypracować, aby biegle posługiwać się językiem obcym.

  Nauka języka bywa szczególnie trudna w przypadku dzieci. U maluchów łatwiej bowiem o rozkojarzenie. Kinga Szafrańska znalazła jednak rozwiązanie tego problemu. Stworzyła Jeża Jeżyka, który nie tylko bawi, ale także w efektywny sposób uczy francuskiego - i to nawet tych najmłodszych.

  Wakacje to dobry moment, aby dziecko podszkoliło język obcy. Lepiej wysłać je na obóz językowy, czy wystarczy, jeśli sami zabierzemy dziecko na wycieczkę zagraniczną? O radę zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN senior metodyka nauczania angielskiego Katarzynę Dołhun.

  Jednym z postanowień noworocznych jest nauka języka obcego. Jak zatem skutecznie go przyswoić i to w krótkim czasie? Czy ważne jest przy tym nastawienie psychiczne? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: prowadzącą w internecie kanał o języku angielskim Arleną Witt i popularyzatorem wiedzy Radkiem Kotarskim, który nauczył się szwedzkiego w pół roku.

  Wielu specjalistów jest zdania, że dzieci należy posłać na zajęcia języka obcego jak najwcześniej. Od którego roku życia dziecko pochłania wiedzę bez wysiłku? Jak powinny wyglądać zajęcia z języka obcego dla maluchów? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN seniora metodyka nauczania języka angielskiego Katarzynę Bołhun.

  Co zrobić, że by dziecko chciało się uczyć języków obcych? Jak zachęcić je do nauki języka angielskiego? Na ten temat dziennikarka Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z Katarzyna Barczyńską ze szkoły językowej Empik School i Profil-Lingua. Zobaczcie, jak w naszej kawiarence dzieci uczyły się języka angielskiego poprzez zabawę i skorzystajcie z darmowych lekcji próbnych organizowanych w całej Polsce.

  Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Szafranowska. Trenerka technik szybkiej nauki podpowiedziała w jaki sposób nauczyć się języka obcego. Czy każdy może być poliglotą? Czym jest pamięć słuchowa? Czy jest to cecha wrodzona czy można ją wytrenować? I dlaczego "wkuwanie" słówek nie jest dobrą metodą?

  Od września rusza obowiązkowa nauka języka angielskiego w przedszkolach! Czy to najlepszy wiek dla malucha, by zacząć poznawać obcy język? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Dominiką Figurską, mamą pięciorga dzieci i Moniką Ferreirą, ekspertem w zakresie edukacji językowej dla dzieci.

  Czy języka obcego można nauczyć się w każdym wieku? Jak szybko można go przyswoić? Od czego powinniśmy rozpocząć naukę - od gramatyki czy od mówienia? Jakie błędy najczęściej popełniamy w czasie nauki języka obcego? O tym gość Dzień Dobry TVN Katarzyna Szafranowska, ekspertka i trenerka technik szybkiej nauki.

  W Dzień Dobry TVN jesteśmy zawsze blisko widzów: dla młodych mam - nietypowa, ale bardzo praktyczna nauka języka obcego. Dla poszukujących szczęścia i chcących zmienić coś w życiu - Andrew Matthews, którego poradniki przeczytało 5 milionów ludzi w 73 krajach. A na koniec coś dla lubiących dreszczyk emocji - Freddy Krueger na katowickim Nikiszowcu? Czy naprawdę żył w Polsce? Skąd się wzięła legenda o nim? Bądźcie z nami o 8.00!

  Goście Dzień Dobry TVN: Ola Balasińska, Weronika Krawczyk i Debora Kotagomba od najmłodszych lat uczą się języka chińskiego. Dlaczego wybrały właśnie ten język? Co sprawia im największą trudność w nauce chińskiego? Nauczycielkę Ren Bingran zapytaliśmy o to, czy Polacy z łatwością uczą się języka chińskiego. Czy Marcin Prokop jest materiałem na Chińczyka?