Szkic domu może być bardzo dobrą wprawką dla osób, które chcą zacząć rysowanie, a zwłaszcza dla dzieci. Rodzice, którzy chcą wspierać swoich małych artystów, powinni wiedzieć, jak się rysuje dom.
Zobacz wideo: Co wpływa na rozwój dzieci?
Co wpływa na rozwój dziecka?
Rysunek domu – jak się do tego przygotować?
Aby dobrze przygotować się do rysowania domu, trzeba pamiętać o trzech najważniejszych zasadach dobrego rysownika. Po pierwsze – postawa. Plecy powinny być wyprostowane, ręka powinna lekko trzymać ołówek, aby móc precyzyjnie wykonywać odpowiednie, lekkie i precyzyjne ruchy. Tę zasadę trzeba szczególnie wpajać początkującym adeptom rysunku. Drugi istotny czynnik to oczywiście narzędzia pracy. Optymalny rozmiar kartki papieru do rysowania to A4. Oczywiście w sytuacji, gdy rysujemy coś, co wymaga innych rozmiarów, trzeba wybrać kartkę odpowiednią do potrzeb. Natomiast dla wprawienia się w rysowaniu najlepszy będzie format A4. Dobre, odpowiedniej jakości i naostrzone ołówki też są nieodzowne, aby przenieść dzieło stworzone w naszej głowie na papier. I wreszcie trzeci, bardzo ważny element, czyli malowanie na postawie obserwacji, a nie z pamięci. Jeżeli chcemy narysować konkretny obiekt, najlepiej mieć go przed oczami. Malowanie z pamięci doprowadzi do tego, że stworzymy własne wyobrażenie obiektu, a nie jego rzeczywisty obraz.
Jak narysować ładny domek?
Pierwsze kroki związane z rysowaniem domu warto rozpocząć od prostego sposobu, aby zachęcić dzieci do rozwijania swojego talentu. Rozpoczynamy od narysowania na dole kartki dwóch równoległych linii i w pewnej odległości nad nimi kolejnej – tym razem falistej, będącej podstawą terenu, na którym stanie nasz domek. Na tej linii rysujemy prostokąt, który będzie bryłą domu.
Od podstawy domku, w stronę dwóch równoległych linii rysujemy dwie faliste linie rozchodzące się szerzej w pobliżu dolnej krawędzi rysunku. W ten sposób powstała droga do domku. Teraz nadchodzi czas na dorysowanie dachu oraz płotu idącego od prawej strony domu. Narysujemy go dzięki dwóm pofalowanym liniom, które przecinane są pionowymi kreskami w regularnych odległościach. Do dachu dodajemy kolejny prostokąt, który będzie kominem, a powyżej dalsze tło – czyli pofalowane linie symbolizujące wzgórza. Teraz nadchodzi czas na nadanie naszej konstrukcji cech charakterystycznych dla domku, czyli okien i drzwi. Symbolizować je będzie pięć prostokątów. Środkowy to oczywiście drzwi wyposażone w duży, okrągły świetlik oraz klamkę. Po lewej i po prawej stronie znajdują się okna na parterze, a ponad nimi okna pierwszego piętra. Są one podzielone na cztery szyby. Pozostaje jeszcze dorysować poziome linie na dachu, które stanowić będą dachówki i rysunek domu jest gotowy.
Zobacz wideo: Malowanie woskiem
Jak narysować dom w 3D
W największym skrócie można powiedzieć, że rysunek domu w 3D składa się z dwóch trójwymiarowych kształtów. Pierwszym z nich jest sześcian, który stanowić będzie podstawową bryłę domu, a drugim piramida, która będzie stanowić dach domu. Pracę rozpoczynamy od narysowania kwadratu, który będzie tylną częścią domu. W jego środku stawiamy kropkę, która stanowić będzie lewy górny narożnik ściany przedniej. Od tego miejsca rozpoczynamy rysowanie kwadratu przedniej ściany, nieco większego od ściany tylnej, aby zachować odpowiednie proporcje. Kolejny krok to połączenie liniami odpowiednich narożników większego i mniejszego kwadratu. W pewnej wysokości nad sześcianem możliwie najbliżej jego środka stawiamy kropkę. Prowadzimy od niej linię do każdego z czterech narożników i w ten sposób powstaje dach. Po usunięciu linii ścian wewnątrz sześcianu i wycieniowaniu dachu oraz zewnętrznej ściany dodajemy na ścianie frontowej okna i drzwi. Na dachu można też dorysować komin. Wiemy już, jak narysować dom w perspektywie.
Jak narysować domek w Logomocji
Jednym z prostych programów służących nauce pierwszych kroków w pracy z komputerem jest Imagine. Jego spolszczona wersja nazywa się Logomocja. Służy on do nauki programowania, ale jest też programem graficznym. Aby narysować domek w Logomocji, trzeba stworzyć odpowiedni program. Kursorem w tym programie jest obrazek żółwia, który na podstawie odpowiednich komend porusza się po ekranie, tworząc określone kształty.
Można wprowadzić szereg komend, które spowodują, że żółw narysuje np. domek. Początek napisanej komendy wygląda przykładowo tak: "powtórz 2 [np 100 pw 90 np 200 pw 90], np 100 lw 90 np 20 pw 135 np 50 pw 45". Jeżeli nasza komenda powoduje powstanie niewłaściwego rysunku, to bez większego problemu możemy ją zmienić i wprowadzić prawidłową. Takie rysowanie domu ma pewną istotną zaletę – nie trzeba ścierać ewentualnych błędów, a wystarczy zmienić zapis komendy.
Zobacz też:
- TikTok pomoże nauczyć się języka obcego. Jak działają mikrolekcje w aplikacji?
- Rzeźba – co warto wiedzieć na jej temat?
- Szydełkowe dzieła sztuki. Jak stworzyć obrazy z nici?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images