Hobby

Szydełkowe dzieła sztuki. Jak stworzyć obrazy z nici?

Hobby

Autor:
Berenika
Olesińska
Szydełkowe dzieła sztuki - całość
Szydełkowe dzieła sztuki - całośćDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Projekty Beaty Bylinki obalają stereotyp, że szydełkowanie przeznaczone jest wyłącznie dla zabijających nudę seniorów. Za pomocą nici o rozmaitych rodzajach i kolorach można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki, w tym doceniane przez artystów obrazy. Jak wykonać prosty ścieg i zacząć przygodę z szydełkiem?

Szydełkowanie obrazu - jak długo trwa?

Beata Bylinka jest artystką i autorką prawdziwych rękodzieł, a nawet arcydzieł. Udowadnia, że szydełkowanie daje możliwość autoekspresji i zabawy formą, co doceniają osoby z każdego przedziału wiekowego. Jej twórczość zaprzecza krzywdzącemu przekonaniu, że w okrojony zakres robótek ręcznych wpisuje się jedynie wykonanie szalika na zimę. Nic bardziej mylnego - z nici można wyczarować cuda, a projekty nie mają granic.

- Wyszydełkowałam pierwszy obraz pięć lat temu - takie małe słoneczniki. Każdy kolejny był większy. Lubię robić to, czego jeszcze nikt nie zrobił. Pewnie dlatego zaczęłam tworzyć obrazy - tłumaczy artystka w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską.

Autorka obrazów nieustannie doskonali warsztat i stosuje różne techniki szydełkowania. Urozmaiceniem gładkich powierzchni dzieł jest chociażby dodatkowa aplikacja doszywana do łańcuchowej podstawy. Zaprojektowanie i wykonanie kompozycji, w zależności od jej wielkości, zajmuje pani Beacie od jednego do trzech tygodni.

Szydełkowanie - sposób na relaks

Pasja Beaty Bylinki przerodziła się w satysfakcjonującą pracę. Artystka zapewnia, że szydełkowanie to idealna forma relaksu i oderwania się od szarej rzeczywistości oraz problemów dnia codziennego. W jej przypadku nie ma więc mowy o wypaleniu zawodowym.

- Nie męczy mnie to. Mąż siedzi przy mnie i mówi: "Odpocznij". A ja mu cały czas powtarzam: "Przecież właśnie odpoczywam przy tym" - opowiada w studio Dzień Dobry TVN.

Rozmówczyni Katarzyny Jaroszyńskiej zajmuje się szeroko pojętą sztuką. Oprócz obrazów tworzy lalki - charakterystyczne pacynki z ukrytymi wewnątrz stelażami, które ułatwiają dzieciom swobodne poruszanie kończynami kukiełki.

Jak rozpocząć przygodę z szydełkowaniem? Które przyrządy i nici kupić? Jak wykonać najprostszy ścieg? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo. A jeżeli przegapiliście Dzień Dobry TVN na żywo - nic straconego! Na Player.pl dostępne są wszystkie odcinki programu.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości