dzieła sztuki

  dzieła sztuki

  Kolekcjonerzy nie mogą tego przegapić. Mowa o aukcji "Akademicy Współczesności", która odbędzie się we wtorek 22 czerwca. W czasie jej trwania będą licytowane dzieła sztuki, które stworzyli wykładowcy ASP. O tym wyjątkowym wydarzeniu opowiadali w Dzień Dobry TVN Marzena Karpińska z Domu Aukcyjnego Polswissart oraz prof. Andrzej Bednarczyk, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

  Luwr to jedno z najczęściej odwiedzanych i największych muzeów sztuki na świecie. Zalicza się również do głównych punktów na turystycznej mapie Paryża. Pandemiczna rzeczywistość mocno ograniczyła nawet samo planowanie zwiedzania czegokolwiek. Liczne instytucje kultury postanowiły umożliwić zainteresowanym wirtualny kontakt z eksponatami. Dołączył do nich francuski Luwr.

  Ostatnia w tym roku, prawdopodobnie największa aukcja dzieł sztuki, odbędzie się we wtorek, 8 grudnia. Wyjątkowym wydarzeniem będzie licytacja charytatywna obrazu autorstwa Ryszarda Winiarskiego. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na leczenie pacjentów z COVID–19. O szczegółach opowiadały w naszym programie Iwona Buchner-Grzesiak - prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art oraz prof. Katarzyna Życińska - kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii szpitala MSWiA w Warszawie.

  Kwarantanna spowodowała, że szkoła przeniosła się do Internetu, ale jak w takim trybie realizować zajęcia z plastyki? Okazuje się, że można zainspirować uczniów nawet do odtworzenia najsłynniejszych dzieł sztuki. Efekty są niesamowite. Jak powstawały fotograficzne interpretacje obrazów? O tym opowiadała nauczycielka Anna Tuckendorf oraz jej uczniowie.

  Dorota Wellman i Marcin Prokop postanowili się zabawić aplikacją, która robi ostatnio furorę wśród internautów. Aplikacja porównuje nasze twarze z twarzami różnych postaci w muzeach. Twarz Marcina Prokopa została porównana przez aplikację do twarzy sułtana imperium osmańskiego. - Jako sułtan (...) byłem całkiem porządny, ale niestety, jak wynika z historii, żyłem tylko 38 lat. Już jestem na minusie - mówi Marcin Prokop. Jak myślicie, do kogo jest podobna Dorota Wellman?

  O wyjątkowych dziełach sztuki, które można będzie już wkrótce nabyć na aukcji, opowiedziała nam Iwona Buchner - właścicielka domu aukcyjnego.

  Już wkrótce odbędzie się wielka aukcja, na której zaprezentowanych zostanie ponad 100 dzieł sztuki. Pośród nich dzieła takich artystów jak Jacek Malczewski, Wojciech Fangor czy Magdalena Abakanowicz. W studiu Dzień Dobry TVN Iwona Büchner-Grzesiak zaprezentowała nam obrazy, które będzie można wylicytować.

  Szykuje się nie lada gratka dla wielbicieli Kossaka, Witkiewicza i Abakanowicz. Prace tych artystów będzie można zdobyć podczas Jesiennej Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Jakie jeszcze prace zostaną tam wystawione? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art Iwona Buchner.

  Żeby podziwiać sztukę nie trzeba iść ani do muzeum, ani do galerii. Wystarczy wyjść na ulicę. O kondycji polskiego street artu dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan rozmawiał z jedynym kuratorem tej sztuki w Polsce Janem Sętowskim. Jakimi ludźmi są artyści street artu?

  Elżbieta Rogowska jest naczelnikiem Wydziału Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak wygląda jej praca "od kuchni"? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała nam m.in. o kulisach jednej z najgłośniejszych spraw - odzyskania „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego.

  Anglicy mają Galerię figur woskowych, a my - Galerię figur stalowych. W niej można obejrzeć niezwykłe, przestrzenne działa sztuki wykonane m.in. z zawieszeń, skrzyń biegów, silników i przekładni. W Dzień Dobry TVN gościliśmy jej założyciela i pomysłodawcę Mariusza Olejnika. Powiedział o początkach swojej działalności, pozyskiwaniu materiałów do tworzenia figur i licytacji rzeźb w Dubaju, po której nasz gość może stać się bardzo majętnym człowiekiem. Kto tworzy dzieła sztuki ze złomu? I dlaczego Dorota Wellman musi się rozebrać do dostatniej śrubki? ;)

  Fangor, Vasarely i Stańczak to trzech najwybitniejszych artystów op-artu, czyli sztuki działającej bezpośrednio na oko. Ich prace można zobaczyć w jednej z galerii... handlowych. O tej niezwykłej wystawie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem domu aukcyjnego DESA Unicum Juliuszem Windorbskim. Czym różni się oglądanie dzieł sztuki w muzeum od obcowania z nią sam na sam?

  W czasie II Wojny Światowej Polska utraciła ponad 500 tysięcy dzieł sztuki. Nadal nie odnaleziono 63 tysięcy przedmiotów. Poszukiwania zaginionych obrazów są bardzo trudne. Teraz pojawiła się jednak nadzieja i szansa na odnalezienie obrazów. Ponieważ pewien Polak wymyślił, wraz z grupą informatyków, program do wyszukiwania zaginionych obrazów. W jaki sposób działa aplikacja i czy każdy będzie mógł teraz być jak Sherlock Holmes? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Okazuje się, że prawdziwe dzieło sztuki może powstać ze śmieci. Udowadnia to Bartosz Kokosiński, z którym spotkał się Łukasz Radwan. Dziennikarz Dzień Dobry TVN chciał wiedzieć, czy tworzenie sztuki przy pomocy starych, niepotrzebnych przedmiotów wynika z obsesji ich zbierania i nadawania im nowego życia oraz jak się zaczęła przygoda ze sztuką młodego artysty. Zobaczcie, jak wyglądają obrazy pożerające rzeczywistość.

  Iwona Buchner opowiedziała nam o aukcji, na której pojawi się 87 dzieł polskiej sztuki od XIX do XXI wieku o łącznej wartości szacowanej na ponad 6 mln zł. Perłą tej aukcji jest obraz „Dziewczynka z koszem owoców i barankiem”. Jest to dzieło jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów paryskich – Tadeusza Makowskiego.

  W Dzień Dobry TVN gościła Iwona Buchner - właścicielka domu aukcyjnego Polswiss Art, w którym 11 marca tego roku odbędzie się aukcja 80 pięknych prac. Jakich? Które z nich są wyjątkowe? Czy można obejrzeć prace bez ich kupowania?

  Budzą ogromne kontrowersje, bo do złudzenia przypominają niemowlęta. Lalki Reborn - bo o nich mowa - do niedawna można było kupić tylko zagranicą. W Dzień Dobry TVN gościliśmy polską producentkę tych lalek - Jagodę Piterę. Co mówi osobom, które zarzucają jej, że tworzy substytuty dzieci? Ile kosztuje taka lalka? Kto je kupuje? Skąd czerpie inspiracje?