15 października odbędzie się jesienna aukcja w Polswiss Art.
Janina Wierusz Kowalska jest malarką i przedstawicielką polskiego abstrakcjonizmu geometrycznego.
"Mały Picasso".
Już 11 czerwca kolejna aukcja w Domu Aukcyjnym Polswiss Art.
Projektant Jan Ankiersztajn w 2016 roku ukończył Design Academy w Eindhoven. Wypracował autorską technikę wytwarzania mebli i naczyń z aluminium. Projekty obejmują krzesła, stoły, a także dzbanki i miski.
- Jestem wzruszona i ogromnie dumna - napisała jurorka "MasterChefa".
W listopadzie ukazała się książka Jacka Dehnela pt. "Łabędzie". Brazylijscy dyplomaci przemycający tony złota, luksus bijący po oczach w peerelowskiej szarzyźnie, wielki proces i wieloletnie wyroki więzienia. To historia działającego w Polsce Ludowej gangu "złotogłowych". Temat przybliżył widzom Dzień Dobry TVN autor, pisarz Jacek Dehnel.
Jakie obrazy będzie można wylicytować?
"Jacek Malczewski absolutnie w królewskiej formie".
Jeden z największych domów aukcyjnych w Polsce zorganizował wystawę, na której można podziwiać arcydzieła sztuki współczesnej z kolekcji Grażyny Kulczyk. To nie lada gratka dla kolekcjonerów, którzy mają okazję wziąć udział w licytacji unikatowych obrazów polskich artystów.
Który z rysunków był dla niej największym wyzwaniem?
Już za kilka dni, bo 31 maja, w Domu Aukcyjnym Polswiss Art odbędzie się wyjątkowa aukcja dzieł sztuki. Wystawionych zostanie 90 prac niezwykle uznanych artystów. W Dzień Dobry TVN o tym wydarzeniu opowiedziała Iwona Buchner-Grzesiak.
"To wnętrze, które wymyka się wszelkim schematom".
Zespół Domu Aukcyjnego Polswiss Art postanowił wyrazić solidarność z Ukrainą w wyjątkowy sposób. W niedzielę, 13 marca br. odbędzie się licytacja, która pozwoli wspomóc ukraińskich artystów i wybrane organizacje humanitarne. Dwa dni później zagorzali kolekcjonerzy będą mieli okazję wesprzeć Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, decydując się na kupno wybranych obiektów podczas wiosennej Aukcji Dzieł Sztuki.
Projekty Beaty Bylinki obalają stereotyp, że szydełkowanie przeznaczone jest wyłącznie dla zabijających nudę seniorów. Ekspertka krok po kroku pokazuje, jak zacząć przygodę z tą formą sztuki.
"Mamy międzynarodowe ekipy".
"Będzie dużo niespodzianek"
Zakupiony na targu staroci w Lublinie "bezwartościowy" obraz uczynił ze swojego właściciela milionera, gdy dzieło zostało poddane fachowej ekspertyzie. Okazuje się bowiem, że portret Chopina prawdopodobnie powstał wykonany za życia kompozytora. Co za tym idzie, jest warty fortunę.
Kolekcjonerzy nie mogą tego przegapić. Mowa o aukcji "Akademicy Współczesności", która odbędzie się we wtorek 22 czerwca. W czasie jej trwania będą licytowane dzieła sztuki, które stworzyli wykładowcy ASP. O tym wyjątkowym wydarzeniu opowiadali w Dzień Dobry TVN Marzena Karpińska z Domu Aukcyjnego Polswissart oraz prof. Andrzej Bednarczyk, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W częstochowskim przedszkolu zorganizowano konkurs pt. "Żywe obrazy". Rodzice robili zdjęcia swoim pociechom, które odwzorowywały znane na całym świecie obrazy. Celem tej akcji było uwrażliwienie najmłodszych na sztukę.
Luwr to jedno z najczęściej odwiedzanych i największych muzeów sztuki na świecie. Zalicza się również do głównych punktów na turystycznej mapie Paryża. Pandemiczna rzeczywistość mocno ograniczyła nawet samo planowanie zwiedzania czegokolwiek. Liczne instytucje kultury postanowiły umożliwić zainteresowanym wirtualny kontakt z eksponatami. Dołączył do nich francuski Luwr.
Ostatnia w tym roku, prawdopodobnie największa aukcja dzieł sztuki, odbędzie się we wtorek, 8 grudnia. Wyjątkowym wydarzeniem będzie licytacja charytatywna obrazu autorstwa Ryszarda Winiarskiego. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na leczenie pacjentów z COVID–19. O szczegółach opowiadały w naszym programie Iwona Buchner-Grzesiak - prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art oraz prof. Katarzyna Życińska - kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii szpitala MSWiA w Warszawie.
Dzisiejsza sztuka rozwija się w niezwykłych kierunkach, a artyści bez przerwy zaskakują nowatorskimi pomysłami. W Dzień Dobry TVN mogliśmy poznać jeden z nich. W programie gościem była Sylwia Janczyszyn, która pokazała swoje dzieła i opowiedziała, czym jest pirografia.
Kwarantanna spowodowała, że szkoła przeniosła się do Internetu, ale jak w takim trybie realizować zajęcia z plastyki? Okazuje się, że można zainspirować uczniów nawet do odtworzenia najsłynniejszych dzieł sztuki. Efekty są niesamowite. Jak powstawały fotograficzne interpretacje obrazów? O tym opowiadała nauczycielka Anna Tuckendorf oraz jej uczniowie.
Dorota Wellman i Marcin Prokop postanowili się zabawić aplikacją, która robi ostatnio furorę wśród internautów. Aplikacja porównuje nasze twarze z twarzami różnych postaci w muzeach. Twarz Marcina Prokopa została porównana przez aplikację do twarzy sułtana imperium osmańskiego. - Jako sułtan (...) byłem całkiem porządny, ale niestety, jak wynika z historii, żyłem tylko 38 lat. Już jestem na minusie - mówi Marcin Prokop. Jak myślicie, do kogo jest podobna Dorota Wellman?
O wyjątkowych dziełach sztuki, które można będzie już wkrótce nabyć na aukcji, opowiedziała nam Iwona Buchner - właścicielka domu aukcyjnego.
Już wkrótce odbędzie się wielka aukcja, na której zaprezentowanych zostanie ponad 100 dzieł sztuki. Pośród nich dzieła takich artystów jak Jacek Malczewski, Wojciech Fangor czy Magdalena Abakanowicz. W studiu Dzień Dobry TVN Iwona Büchner-Grzesiak zaprezentowała nam obrazy, które będzie można wylicytować.
Szykuje się nie lada gratka dla wielbicieli Kossaka, Witkiewicza i Abakanowicz. Prace tych artystów będzie można zdobyć podczas Jesiennej Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Jakie jeszcze prace zostaną tam wystawione? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art Iwona Buchner.
Żeby podziwiać sztukę nie trzeba iść ani do muzeum, ani do galerii. Wystarczy wyjść na ulicę. O kondycji polskiego street artu dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan rozmawiał z jedynym kuratorem tej sztuki w Polsce Janem Sętowskim. Jakimi ludźmi są artyści street artu?
Elżbieta Rogowska jest naczelnikiem Wydziału Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak wygląda jej praca "od kuchni"? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała nam m.in. o kulisach jednej z najgłośniejszych spraw - odzyskania „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego.