Hobby

Rzeźba – co warto wiedzieć na jej temat?

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rzeźba

Znajomość różnych dziedzin sztuki plastycznej to wartościowa wiedza, którą warto zdobyć. Rzeźba to dział sztuki ubogacający każdego, kto choć trochę go pozna. Jaka jest definicja rzeźby?

Rzeźba to obok architektury i malarstwa jeden z działów sztuki i – co więcej – najstarszy z nich. Przez to pojęcie rozumiemy trójwymiarowe dzieło sztuki, które pełni funkcję dekoracyjną – to właśnie rzeźba pełna. Jednak wiele osób nie odróżnia jej od płaskorzeźby, więc na początku warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się rzeźba.

Zobacz wideo: Kultura i sztuka

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Co to jest rzeźba?

Z definicji rzeźba jest to obiekt pełnowymiarowy, możliwy od oglądania z każdej strony. Z kolei płaskorzeźbę można oglądać tylko z przodu – jest ona jakby częścią tła. Do wytwarzania rzeźb, np. sakralnych oraz pozostałych wykorzystywano m.in.: 

  • kamień,
  • drewno,
  • metal,
  • ceramikę.

Jednak materiałami używanymi do ich produkcji były i są mniej trwałe tworzywa, takie jak np. Lód czy wosk. Rzeźba w lodzie to popularny kierunek w sztuce. Takie dzieła sztuki można często podziwiać na różnych eventach i pokazach, gdzie pełnią funkcję zdobniczą. Jednak rola rzeźby niemal od zawsze była związana z kultem, np. demonicznych pogańskich bóstw. Z tego powodu wyróżniamy również rzeźby kultowe, które jednocześnie były często rzeźbami wolnostojącymi. Warto jeszcze wspomnieć o wymienionej wcześniej rzeźbie pełnej. Do jej produkcji używa się często barwionego drewna, np. lipowego, a swoje zastosowanie znalazła również jako element wystroju, np. jako podstawa pod donice.

Gdzie postawić rzeźbę?

Możliwości jest sporo. Rzeźbę przestrzenną można z powodzeniem postawić w salonie. Jednak jej styl musi być odpowiednio dopasowany do wystroju pomieszczenia. Z kolei w ekskluzywnych wnętrzach, np. gabinetach, atrakcyjnie wyglądają popiersia. Rzeźba z marmuru, np. białego, będzie ciekawie kontrastować z zielenią, więc można ją umieścić w ogrodzie.

Zobacz wideo: Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat

Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat Michał Jackowski to niezwykle utalentowany młody artysta, który swoją twórczością zachwycił samego sułtana Omanu. Jak wygląda praca nad ich wykonaniem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Rzeźba egipska – co warto o niej wiedzieć?

Cechuje ją rzadko spotykany przepych. Monumentalne rzeźby z Egiptu po dziś dzień zadziwiają swoimi rozmiarami. Przy wejściach do tamtejszych świątyń często można było spotkać np. rzeźby głów sporych rozmiarów oraz innych, nierzadko przerażających postaci. Te dzieła sztuki przedstawiały:

  • postaci faraonów,
  • bóstwa świątynne,
  • członków rodzin królewskich,
  • kapłanów.

Jednak rzeźby postaci ludzkich, które powstawały w Egipcie, cechowała schematyczność. Ich głównym przeznaczeniem było uczczenie zmarłego. Z kolei rzeźbiarze prehistoryczni nie koncentrowali się na tym, aby jak najdokładniej odwzorować postać zmarłego – ich celem było oddanie mu hołdu

Rzeźba w starożytnym Egipcie nie była realistyczna. Elementy realizmu pojawiły się dopiero w okresie panowania faraona Echnatona i Królowej Nefretete. Realistyczne rzeźby Egiptu powstawały także w czasach faraona Tutenchamona, lecz tylko na krótko. Po śmierci władcy znów powrócił wcześniejszy kanon, a rzeźby faraona wyglądały tak, jak dawniej.

Rzeźba Egiptu budziła wiele kontrowersji i była obiektem sporów, m.in. religijnych. Izraelici, postępujący według Prawa Mojżeszowego, nazywanego inaczej Bożym Prawem, nierzadko uznawali egipskie dzieła za obrazę dla ich Boga.

Rzeźba nowoczesna – czym się cechuje?

To przede wszystkim rzeźba artystyczna. Wielu współczesnych twórców odważnie zrywa z tradycją na rzecz pomysłów, które są nietuzinkowe, a efekty ich prac często traktowane są jak designerskie gadżety. Duży wpływ mają na to techniki tworzenia oraz wykorzystywane materiały. Takie rzeźby w domu nadają pomieszczeniom nowego charakteru. Nowoczesne rzeźbiarstwo to niezwykle pojemny temat. Na przykład rzeźba konia może dziś być zrobiona na wiele sposobów. Niektórzy artyści w tym celu rzeźbią w metalu lub używają przeróżnych zużytych materiałów. Do rzadkości nie należą też klasyczne rzeźby z marmuru lub rzeźba z metalu. Współcześni twórcy często zajmują się rzeźbą dekoracyjną. Są to nierzadko drogie i ekskluzywne dzieła sztuki, przy których tworzeniu używa się np. ceramiki. Wyobraźnia projektantów jest nieograniczona. Porcelanowe wisienki czy owoce o rozmiarach kanapy – to tylko niektóre z odważnych rzeźb. Opis jest zbędny, to po prostu trzeba zobaczyć. Równie ciekawa jest rzeźba polska współczesna, którą trudno opisać w jednym zdaniu. Można znaleźć w niej zarówno surowe, monumentalne figury z drewna, jak i rzeźby lodowe. Rzeźby polskich artystów również docenianie są na całym świecie i sprzedawane za wysokie kwoty.

Rzeźby wotywne – najbardziej kontrowersyjne rzeźby?

To zbiorcza nazwa dla rzeźb o tematyce religijnej. Co więcej, z rzeźb wotywnych korzystają zarówno wyznawcy najbardziej znanych religii, jak i tych bardziej niszowych. Jednak figurki przedstawiające bóstwa i służące do ich adoracji wzbudzają wiele kontrowersji i wciąż są tematem gorących dyskusji teologicznych. Rzeźby wotywne pochodzą jeszcze z czasów starożytnego Egiptu. Wytwarzane są różnych materiałów, wśród których dużą popularnością cieszy się wosk. Rzeźby z wosku powstawały w Grecji, Italii, Persji. Z tworzywa korzystano już w czasach starożytnego Egiptu, a ten rodzaj sztuki rzeźbiarskiej nazywa się ceroplastyką. Technika wykorzystywana była również w sztuce greckiej. Rzeźby te przedstawiały greckich bogów i były obiektem kultu.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Yagi Studio/Getty Images

Pozostałe wiadomości