Wit Stwosz zapisał się w historii sztuki gównie jako rzeźbiarz - do jego najwybitniejszych prac należą chociażby ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie czy nagrobek Kazimierza Jagiellończyka, będący jednym z najważniejszych dzieł rzeźby późnogotyckiej w Polsce. Po powrocie do swojej ojczyzny artysta skupił się na malarstwie, tworząc głównie dla bawarskich świątyń. Jeden z obrazów właśnie trafił do Polski.
Nieznany obraz Wita Stwosza w Warszawie
Wit Stwosz Polskę, gdzie zdobył pieniądze i sławę, opuszczał pośpiesznie, uciekając przed wymiarem sprawiedliwości. Finansowe tarapaty sprawiły, że podpadł w konflikt z prawem, a odzyskanie dawnej pozycji zajęło mu mnóstwo czasu. Odnaleziony obraz jest jednak dowodem na to, że artysta ostatecznie wrócił do łask. "Święty Augustyn w celi", na którego top wpadli polscy antykwariusze, był częścią nastawy ołtarzowej w opactwie w Füssenn, którą tworzyło 12 malowanych kwater z wizerunkami świętych. Wspomniany obraz jest jedną z nich. Do tej pory był elementem prywatnej kolekcji.
- To abstrakcja - mówi właściciel obrazu, Tomasz Jabłoński. - Prac tego autora po prostu nie ma i tyle. Zareagowaliśmy dość szybko, wyprzedając niemieckie muzeum, które skontaktowało się z właścicielem, więc zostawiliśmy konkurencję w tyle - zaznacza.
Pasja i praca braci Jabłońskich
Na trop dzieła sztuki wpadli bracia Jabłońscy, którzy od pokoleń są związani z rynkiem antykwarycznym. Dzięki ich uprzejmości obraz Wita Stwosza można podziwiać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Po publicznej prezentacji dzieło prawdopodobnie trafi w prywatne ręce.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Dlaczego młode kobiety sięgają po alkohol? "Poczułam, że żyję, kiedy odstawiłam używki"
- "Ksiądz zobaczył scenę niczym z reportażu o patologicznej rodzinie". Wpadki podczas kolędy
- Skoki narciarskie: terminarz 2021/2022 - kiedy zawody Pucharu Świata?
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Tomasz Brzoza
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN