Artyści, którzy malują woskiem. "Jest to technika trudna, czasochłonna"

Malowanie woskiem
Źródło: Dzień Dobry TVN
Enkaustyka to stosowana przed laty technika malowania rozpuszczonym woskiem. Ze względu na swoją trudność obecnie praktykowana jest przez nielicznych artystów w Polsce. Jak tworzy się obrazy z wosku? O tym opowiedzieli nam artyści Karolina Pielak o Krzysztof Gliszczyński oraz Agnieszka Sikorska, technolog malarstwa i rysunku.

Enkaustyka - malowanie woskiem

Dla Krzysztofa Gliszczyńskiego, malarza i rysownika, enkaustyka stanowi artystyczne wyzwanie. Tworzy on wyjątkowe dzieła malowane woskiem.

- To jest technika, na którą składa się wosk pszczeli oraz pigmenty. W wyniku podgrzewania powstaje płynna konsystencja, którą trzeba użyć w miarę szybko, ponieważ zaraz zastyga. Więc trzeba mieć jakąś koncepcję, trzeba przewidywać. Chociaż błąd w sztuce, może być też i przyczyną nowych, ciekawych rozwiązań - przyznał artysta.

Ogromną wiedzę na temat enkaustyki ma również Agnieszka Sikorska, technolog malarstwa i rysunku.

- W malarstwie pojawiła się w starożytności. Szukano bardzo różnych spoiw, jednym z nich okazało się, że jest wosk, który był dość prosty do zdobycia. Z racji, że jest to materiał naturalny, sprawdził się na przestrzeni bardzo wielu wieków. Wosk nie starzeje się, jak my to mówimy. Te obrazy nie ulegają żadnym zmianom, wyglądają tak samo - podkreśliła specjalistka.

Dlaczego enkaustyka nie jest popularna?

Obecnie wśród młodych twórców enkaustyka nie jest zbyt często stosowana. Dlaczego?

- Jest to technika trudna, czasochłonna. Trzeba wiele rzeczy samemu przygotować. Współcześni artyści bardzo często szukają prostych materiałów, szybkich do użycia - tłumaczyła Agnieszka Sikorska.

Karolina Pielak, młoda artystka, uwielbia odkrywać tajniki sztuki tworzenia dzieł za pomocą wosku. - Niestety nie możecie poczuć zapachu, który tutaj się unosi, ale forma malowania woskiem ma taki terapeutyczny zamysł, gdyż możemy poczuć zapach unoszącego się w powietrzu wosku. (...) Czasami trzeba zrobić serię obrazów, których nie da się naprawić, ale za którymś obrazem uzyska się coś, co się chciało uzyskać - wyjaśniła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Natalia Górska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości