Szymon Chwalisz o sztuce i artystycznej drodze. "Miałem nawet maila "nędzny malarzyna".

Artystyczny kałasznikow
Źródło: Dzień Dobry TVN
Szymon Chwalisz zasłynął jako twórca "Woodstockowych Gitar", które biją rekordy popularności na aukcjach WOŚP oraz ręcznie malowanych kasków dla takich sportowców jak Karolina Pilarczyk, Maciej Kot czy Kajetan Kajetanowicz. Teraz postanowił skierować swoja artystyczną drogę w stronę klasycznego malarstwa sztalugowego. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich pasjach i inspiracjach.

Malarstwo Szymona Chwalisza

Szymon Chwalisz rysował od dziecka. Pierwsze prace powstawały już w przedszkolu, nieco później, bo w gimnazjum, zdecydował, że sztuka stanie się jego sposobem na życie.

- Moja mama zapytała, czy na pewno i czy chcę to traktować to poważnie, bo przecież jak można z tego wyżyć - wspomina Szymon Chwalisz. - Miałem nawet maila "nędzny malarzyna". To, że mówię o sobie "artysta", to już jest dużo. Teraz przeszedłem w stronę malarstwa klasycznego i to jest największa część mojego życia artystycznego - dodaje artysta.

Na swoim koncie ma wiele sukcesów. W 2017 roku pod czujnym okiem gitarzysty Guns N'Roses, Slasha, pomalował wyjątkowego Gibsona Les Paul, który został wylicytowany na rzecz WOŚP za ponad 60,000 złotych. Projektował okładki dla znanych polskich artystów m.in. Urszuli i zespołu Big Cyc. Zrealizował również cykl malarski z Sebastianem Fabijańskim. Jedno z płócien zostało wylicytowane za 15 tys. złotych, które zostały przekazane na cele charytatywne.

Kultura i sztuka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki

Ręcznie malowane samochody

Nie samą sztuką żyje artysta. Wielką pasją Szymona jest również motoryzacja. Oczywiście nie byłby sobą, gdyby nie połączył ze sobą tych dwóch pasji.

Wanessa i jej świat obrazów
Źródło: Dzień Dobry TVN

- Pamiętam jedną z pierwszych wystaw, około 2010 roku, która odbyła się w Poznaniu - opowiada ojciec malarza. - Szymon zajechał samochodem, który był przez niego pomalowany aerografem. Kelnerzy ze wszystkich ogródków przybiegali, robili zdjęcia, pytali się, kto tym samochodem przyjechał. Ludzie oglądali nie prace w galerii tylko na ulicy - dodaje ze śmiechem.

Sam twórca przyznaje, że jedną z najważniejszych jego prac z pogranicza sztuki i motoryzacji, jest malarstwo wykonane na karoserii samochodu Filipa Chajzera. Auto zostało przekazane na licytację WOŚP-u.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Reporter: R. Męczykalski, K. Kalatzi

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości