Origami to sztuka składania papieru. W tradycyjnej sztuce origami figurki powstają tylko z jednej kartki papieru. Za pomocą origami modułowego jesteśmy w stanie stworzyć wiele figur, które nie byłyby możliwe do zrobienia z tylko jednej kartki. Origami 3D jest czasem tak skomplikowane, że wymaga tysiąca małych modułów.
Origami modułowe zbudowane jest z wielu takich samych modułów. Najważniejsze na początku jest opanowanie podstawy i niezniechęcanie się. Poniżej znajdują się wzory na origami modułowe z jedynie kilku części. Dowiedz się, jak krok po kroku wykonać origami, które będzie zachwycało!
Zobacz wideo: Hobby
Hobby
Hobby
Origami modułowe dla początkujących - pudełko "fox box"
To pudełko trudno będzie otworzyć po jego złożeniu, co sprawia, że jest idealne, aby podarować w nim mały prezent, jak np. czekoladki lub biżuteria. Pudełko może również posłużyć jako dekoracja, jeśli wykonasz kilka takich pudełek, możesz przewiesić je przez żyłkę i dodać do karuzeli nad łóżkiem dziecięcym lub po prostu udekorować nimi w dowolny sposób wnętrze domu. Jeśli opanujesz to origami na większym papierze, spróbuj też na rozmiarze 5x5 cm, wyjdzie z niego naprawdę małe pudełko, które można pokryć lakierem i wykorzystać w biżuterii jako koralik.
Zanim zaczniesz:
- Potrzebujesz 3 kwadratowych kawałków papieru, np. 15 x 15 cm. Ten rozmiar będzie idealny, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z origami.
- Możesz użyć zwykłego papieru, papieru do origami lub grubszego o ciekawej fakturze. Wyjątkowo pięknie prezentować się będzie papier o metalicznym wykończeniu.
- Wskazówka! Staraj się składać papier najdokładniej, jak umiesz. Będzie to miało duży wpływ na końcowy efekt!
Instrukcja:
- Jeśli Twój papier ma stronę białą, zacznij tą stroną do góry. Złóż papier na pół, najpierw poziomo, później po przekątnej.
- Następnie otrzymany trójkąt złóż na pół. Odwiń do poprzedniej pozycji (trójkąta), złóż róg lewy i prawy, tak aby tworzyły dwie połówki (powstanie mały kwadrat).
- Gotowe! Teraz musisz powtórzyć czynność na pozostałych 2 kartkach.
- Trzy moduły odwiń do pozycji trójkąta złożonego na pół. Jeszcze raz zegnij je na chwilę w połowie - to ułatwi składanie modułów.
- Weź pierwszy moduł, trzymając palcami jedynie za wierzchołek trójkąta, wsuń do kieszeni dwa końce drugiego modułu. Powstanie kształt małej łódeczki, a moduły będą się stykać pod kątem 90 stopni.
- eraz włóż ostatni moduł i schowaj jeden w drugi. Jeśli napotkasz trudności, ułatw sobie zadanie za pomocą długopisu lub wykałaczki.
Pamiętaj, że origami wymaga praktyki. Być może będziesz musiał wykonać kilka pudełek, aby zaczęły wychodzić idealne.
Origami modułowe dla początkujących - dynia
Dynia z papieru sprawdzi się jako ciekawy projekt dla dzieci, ale także jako sezonowa dekoracja wnętrza albo dodatek do prezentu lub kartki z życzeniami. Zanim zaczniesz:
- Potrzebujesz 3 kwadratowych kawałków papieru o wymiarach np. 10 x 10 cm, najlepiej w kolorze pomarańczowym. Jeśli planujesz zawiesić dynię jako dekorację, wykonaj dwie i przyklej je do siebie tylną stroną.
- Chociaż w tradycyjnym origami klej jest zabroniony, ten wzór wymaga, aby skleić 3 moduły razem.
Instrukcja:
- Złóż kwadrat po przekątnej, następnie odwiń i mając kreskę złożenia pionowo, złóż obydwa rogi, aby powstał kształt latawca.
- Następnie złóż górny róg tak, aby stworzyć z niego trójkąt do góry nogami. Złóż dolny róg w stronę górnej części, pozostawiając odrobinę wolnego miejsca. Złóż lewy i prawy górny róg w małe trójkąciki do środka, pozostawiając odrobinę wolnego miejsca. Odwróć moduł. Powtórz czynność na pozostałych 2 kawałkach papieru. Te zagięcia nie muszą być idealne.
- Na jednym z modułów odwiń górny trójkąt jednocześnie robiąc małą zakładkę. To będzie ogonek Twojej dyni. Złóż prawą krawędź na lewo, a lewą na prawo, aby go wyszczuplić.
- Przyklej dwa pozostałe moduły bokami do siebie za pomocą kleju. Na odwrocie powinny się stykać trójkątami do siebie. Możesz złożyć lekko ich kąty, aby nadać bardziej okrągły kształt.
- Moduł z ogonkiem również nieco zaokrąglij i przyklej pośrodku do sklejonych 2 modułów. Dynia gotowa!
Zobacz wideo: Ręcznikowe origami
Zobacz także:
- Chcesz mieć w domu oryginalne ozdoby? Możesz je zrobić sama
- Pan Michał wytwarza pióra wieczne. Ile czasu zajmuje wykonanie jednego z nich?
- Zaklinacz instrumentów z Olsztyna. Jego muzyka sięga do korzeni ludowych. "To jest sposób na życie"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Elva Etienne/Getty Images