Masa papierowa – przepis i pomysły na radosną zabawę

dziecko
Isabel Pavia/ Getty Images
Masa papierowa to świetna alternatywa dla plasteliny lub modeliny. Może służyć jako element tworzenia wyjątkowych figurek i ozdób do domu. Dowiedz się, jak zrobić masę papierową i do czego ją wykorzystać.

Zabawa z masą papierową może okazać się świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z dziećmi. To także doskonały patent na pozbycie się zalegającej w domu makulatury. Poznaj przepis na idealną masę papierową.

Dlaczego masa papierowa?

Często zdarza się tak, że w domu zalega sterta niepotrzebnego papieru, dokumentów lub gazet, które zostały wrzucone wcześniej do skrzynki pocztowej. Jak się tego pozbyć? Można zamienić je w świetną zabawę, jaką jest wykonanie masy papierowej. Posłuży ona za plastelinę albo modelinę. Właśnie z masy papierowej mogą powstać liczne figurki czy ozdoby do domu. Rozwijają one kreatywność zarówno u dzieci, jak i dorosłych. To świetna forma spędzania wolnego czasu, a także sposób na recykling. Dzięki temu, dzieci nie tylko mogą poczuć się jak autorzy ważnych dzieł artystycznych, ale także zaczną uczyć się dbania o środowisko oraz ekologię. Dowiedz się, jak zrobić masę papierową i rozpocznij zabawę ze swoimi dziećmi.

Masa papierowa – jak zrobić?

Do stworzenia najprostszego przepisu na masę papierową potrzebujesz garnka wypełnionego kartkami pociętymi na drobne kawałki. Nie ma konkretnej liczby papieru, po prostu wrzuć do garnka te dokumenty i gazety, które nie są ci już potrzebne. Namocz go sporą ilością wody i odstaw. Tak przygotowany papier można nawet odstawić na kilka dni. Po tym czasie, kiedy będzie już mocno nasączony wodą, zagotuj go, a następnie rozpocznij miksowanie. Rób to powoli, aby nie uszkodzić miksera.

Tak przygotowaną papkę z papieru odstaw do schłodzenia. Po tym czasie przygotuj sobie z papieru i wody gotowe kulki do zrobienia masy papierowej. Mogą one mieć wielkość jednej garści. Stworzone kulki odstaw do wyschnięcia, np. na kaloryfer.

Masa papierowa z klejem

Aby stworzyć idealną masę papierową, z której możesz zrobić wiele ciekawych dekoracji i ozdób, potrzebujesz wcześniej przygotować kulki z papieru, mąkę pszenną lub ziemniaczaną, a także klej vikol . Proporcje są bardzo łatwe do zapamiętania. Papieru i mąki powinny być 3 porcje, natomiast kleju wystarczą 2 porcje. Do tego dodaj odrobinę oleju spożywczego i dokładnie wymieszaj składniki.

Następnie wyrabiaj masę papierową w taki sam sposób, jak ciasto. W trakcie wyrabiania masy podsypuj ją odrobiną ilości mąki. W ten sposób stworzysz świetną masę papierową, którą wykorzystasz do dalszej pracy artystycznej. Jeśli nie masz czasu na zrobienie domowej masy, w sklepach dostaniesz gotową masę papierową . Z niej także wykonasz ciekawe figurki i ozdoby.

Masa papierowa z papieru toaletowego

Wiesz już, jak zrobić masę papierową i czego najlepiej do niej użyć. Kartki papieru po dokumentach lub czarno-białe gazety to nie jedyne składniki, które możesz wykorzystać. Do przepisu na masę papierową możesz także dodać papier toaletowy (zarówno szary, jak i kolorowy). Do stworzenia masy papierowej możesz także wykorzystać kolorowe gazetki wrzucane do skrzynek na listy. Przydadzą się także ręczniki papierowe lub chusteczki higieniczne. Pamiętaj, że masa z papieru toaletowego będzie cieńsza, dlatego do większych konstrukcji przyda się grubszy papier, np. kartki z drukarki.

Aby zabawy i radości było jeszcze więcej, możesz zacząć eksperymentować z różnymi kolorami papieru. Dzięki temu stworzone dekoracje będą jeszcze ciekawsze.

Masa papierowa – figurki, które możesz zrobić

Bez problemu możesz wykonać figurki z masy papierowej . Wystarczy, że wysuszoną masę lekko zmoczysz olejem lub wodą. Dzięki temu stanie się ona elastyczna i da się z niej zrobić np. kota, dinozaura czy żółwia. Po dokładnym wysuszeniu figurek na kaloryferze pomaluj je farbami plakatowymi – dzięki temu stworzysz unikalne dzieła.

Jak zrobić maskę z masy papierowej?

Pomysły na masę papierową dotyczą nie tylko figurek i ozdób domowych. Bez problemu wykonasz także maskę z masy papierowej . Do jej stworzenia potrzebujesz balonu lub gumowej piłki, która będzie stanowić podstawę maski. Wystarczy, że natrzesz ją oliwką, aby masa papierowa z łatwością zeszła, a następnie będziesz nakładać klej i papier (najlepiej sprawdzą się ręczniki papierowe lub gotowe duże arkusze gazet albo kartek).

Klej przygotuj ze szklanki mąki pszennej i 2 szklanek wody. Dokładnie wymieszaj składniki, a następnie nałóż pędzlem na balon lub gumową piłkę. Na tę warstwę nałóż papier. Powtórz czynność kilka lub kilkanaście razy, w zależności od tego, jak gruba ma być maska z masy papierowej. Mokrą podstawę najlepiej odstawić w suche i ciepłe miejsce. Kiedy wyschnie (najlepiej po jednym lub kilku dniach) trzeba zaznaczyć ołówkiem otwory na oczy i usta, a następnie wyciąć je ostrym nożykiem.

Maskę można także pomalować na sam koniec farbami akrylowymi lub plakatowymi. Pamiętaj, aby nie rozcieńczać ich z wodą, aby maska się nie rozpuściła.

Makramy – wnętrzarski hit sezonu. Zobacz, jak samodzielnie wykonać modne ozdoby ze sznurka. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Masa solna – jak zrobić i co z niej wykonać?

Co robić z dziećmi w domu? Wykorzystaj mąkę, zabawa będzie przednia!

Jak zrobić domową masę plastyczną dla dzieci? Przepisy na masy do zabawy

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Marianna Schreiber o rozstaniu z mężem dowiedziała się z gazet. "Tak się po ludzku nie robi"

Marianna Schreiber o rozstaniu z mężem dowiedziała się z gazet. "Tak się po ludzku nie robi"

Białorusinka zgwałcona w centrum Warszawy nie żyje. Znane są okoliczność bestialskiej napaści

Białorusinka zgwałcona w centrum Warszawy nie żyje. Znane są okoliczność bestialskiej napaści

5-latka w spektrum autyzmu znaleziona sama w lesie. Nagranie z akcji rozczula

5-latka w spektrum autyzmu znaleziona sama w lesie. Nagranie z akcji rozczula

Obiad jeszcze ciepły i... co z nim zrobić?

Obiad jeszcze ciepły i... co z nim zrobić?

Horoskop dzienny na sobotę, 2 marca 2024 r. Lew, Panna, Waga, Skorpion

Horoskop dzienny na sobotę, 2 marca 2024 r. Lew, Panna, Waga, Skorpion

Po uszy zakochane w uszakach. O dziewczynach, które ratują króliki

Po uszy zakochane w uszakach. O dziewczynach, które ratują króliki

Niebo zrobi się mętne. Musimy przygotować się na odwiedziny Afryki - pył saharyjski nad Polską

Niebo zrobi się mętne. Musimy przygotować się na odwiedziny Afryki - pył saharyjski nad Polską

Wiosenna lista przebojów. Jakie piosenki poleca dziennikarz muzyczny?

Wiosenna lista przebojów. Jakie piosenki poleca dziennikarz muzyczny?

Zamiana ról w związku. Czy jest możliwa? "Ten temat wywołuje sporo reperkusji"

Zamiana ról w związku. Czy jest możliwa? "Ten temat wywołuje sporo reperkusji"

Zaskakujący zwrot akcji w "Królowej Przetrwania". Partner oświadczył się jej w dżungli

Zaskakujący zwrot akcji w "Królowej Przetrwania". Partner oświadczył się jej w dżungli