haft

  haft

  Dorota Kopyść 15 lat temu rozpoczęła swoją przygodę z haftowaniem. Następnie postanowiła wykorzystać tę umiejętność i zaczęła tworzyć haftowaną biżuterię. I tak jej hobby przerodziło się w prowadzenie firmy. W naszym studiu udowodniała, że haftować każdy może, a do nauki podstaw wystarczy jedynie 6 minut.

  "Pustynne hafty" to projekt Beduinek z Izraela. Kobiety haftują to, o czym myślą. Sprzedając haftowane chusty, torby, suknie zarabiają na edukację swoich dzieci. W organizacji działa już 200 kobiet. Beduinki organizują szkolenia dla młodych dziewcząt, podczas których umacniają ich wiarę w swoje możliwości. Edukują także turystów o pozycji kobiet w świecie Beduinów. Z jakim spotykają się odbiorem?

  Monika Drożyńska, z potrzeby spotykania się z ludźmi i dzielenia się z nimi swoją pasją, założyła szkołę haftu dla pań i panów. Przychodzą do niej pracownicy korporacji, prawnicy, właściciele restauracji i aktorzy. Jedną z jej kursantek jest Karolina Pałys. W Dzień Dobry TVN panie powiedziały, co daje im wspólne haftowanie i jakie wzory najczęściej wyszywają - i nie są to kwiatki ;) Zobaczcie, co Monika wyhaftowała dla Jarka Kuźniara.

  Gość Dzień Dobry TVN Alicja Stańska-Stryjecka jest jedyną Polką, która ukończyła paryską Ecole Lesage - najbardziej prestiżową szkołę haftu na świecie, która obecnie należy do domu mody Chanel. Czy jest jakaś miara mistrzostwa w tym zawodzie? Kim są jej klienci? Czy nie obawia się, że jej praca będzie niedługo wykonywana tylko przez maszyny? Jakie ozdoby stosowane są na rynkach mody haute couture?

  Założyła pracownię hafciarską. Wydawałoby się - rzecz bardzo niepopularną. Nic bardziej błędnego - Joanna Jedlecka-Skrodzka z monogramów stworzyła sposób na życie i na... zarabianie. Gościliśmy ją w studiu Dzień Dobry TVN.