Jakie są rodzaje nici? Nici do haftu, do szycia i do maszyny

Nitka nawleczona na igłę w maszynie do szycia. Rodzaje nici. Krawiectwo.
Rodzaje nici
Źródło: Glasshouse Images/Getty Images
Szeroki wybór nici dostępnych na rynku może być onieśmielające, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z krawiectwem. Nici do haftu, nici do szycia, do szydełkowania i do maszyny. Podpowiadamy, jakie rodzaje nici wybrać i jak najlepiej dobrać je do sposobu szycia i używanego materiału.

Nici różnią się grubością, materiałem wykonania i wytrzymałością, każdy rodzaj nici dedykowany jest też do konkretnej techniki krawieckiej. Nici do haftu i robótek ręcznych są grubsze i wykonane z muliny, nici do maszyny mogą mieć różną grubość, materiał wykonania to najczęściej bawełna, len, jedwab, wiskoza lub materiały syntetyczne. Jaki rodzaj nici najlepiej sprawdzi się przy wybranej przez nas technice szycia?

Nici do maszyny - rodzaje nici

Każda osoba zaczynająca swoją przygodę z maszyną do szycia prędzej czy później stanie przed pytaniem: "jakie nici wybrać?". Nici do szycia maszynowego, zwane nićmi szwalniczymi, zostały opracowane specjalnie z myślą o wykorzystaniu w szybkobieżnych maszynach szwalniczych. Muszą odznaczać się wytrzymałością na tarcie i wysoką temperaturę, często są więc wykonane z poliestru. Nici poliestrowe mają również dodatkową zaletę - nie płowieją na przestrzeni czasu. Nici do maszyny mogą być również wykonane z materiałów naturalnych, takich jak len, bawełna lub jedwab.

Wybierając między nićmi poliestrowymi a naturalnymi, weźmy pod uwagę rodzaj materiału, na którym będziemy pracować. Jeśli planujemy w przyszłości zafarbować tkaninę, pamiętajmy, że nici poliestrowe odbarwią się inaczej niż bawełna lub len.

Porady stylistki

DD_20211222_Moda_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.

Nici do maszyny oznaczone są numerami, im wyższym numerem oznaczona jest szpulka, tym cieńsza będzie nić. Do szycia maszynowego najlepiej nadadzą się nici cienkie - oznaczone numerami od 100 do 120. Ważnym kryterium przy wyborze grubości nici będzie również rodzaj materiału, jakiego będziemy używać. Generalna zasada brzmi - im cieńszy materiał, tym cieńsze nici.

Wybierając nici krawieckie, weźmy również pod uwagę rodzaj maszyny, na której będziemy pracować. W zależności od tego, czy dysponujemy maszyną przemysłową, domową, overlockiem czy hafciarką, dobierzmy odpowiedni rodzaj nici. W maszynie domowej używajmy nici cieńszych niż w tej przeznaczonej do szycia przemysłowego. Nici do overlocka są specjalnie oznaczone i dostępne w sprzedaży ze specjalną adnotacją. W takim rodzaju maszyny dobrze sprawdzą się nici elastyczne.

Zobacz wideo: Szycie to jej życie 

Wanda Fok
Szycie to jej życie
Wanda Fok. Jak zaczęła się jej przygoda z szyciem?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nici do haftu maszynowego i ręcznego

Wybierając nici do haftu, musimy rozróżnić nici do haftu maszynowego od nici do haftu ręcznego. Haft maszynowy wykonujemy przy pomocy specjalnych maszyn zwanych hafciarkami. Nici do haftu maszynowego mogą być wykonane z różnych materiałów - na rynku dostępne są nici poliestrowe, wiskozowe, wełniane lub metalizowane. Niezależnie od materiału nici hafciarskie są gładkie i stosunkowo mniej wytrzymałe od nici krawieckich. Wybierając nici do haftu maszynowego, pamiętajmy o wyborze odpowiedniej grubości. Standardowa grubość nici górnej to 40, a dolnej 120. Jeśli planujemy haftować małe obiekty i detale, górna nić może mieć grubość 60. Do haftu ręcznego najczęściej używamy muliny - materiału wykonanego z bawełny, dostępnego w szerokiej gamie kolorystycznej. Za pomocą haftu ręcznego możemy wykonać piękne zdobienie pościeli, ubrań i obrusów, a także przedmiotów codziennego użytku. Ważne, aby wybrać mulinę wysokiej jakości i pochodzącą ze sprawdzonej firmy - wtedy mamy pewność, że nasze dzieła będą nie tylko piękne, lecz także trwałe.

Nici do szydełkowania

Przy wyborze nici do szydełkowania najważniejszy jest rodzaj szydełka, na którym będziemy pracować. Do wyboru mamy cienkie szydełka do kordonków i nitek oraz grubsze szydełka do włóczek. Na każdym szydełku podany jest numer, który pomoże nam wybrać pasujący do niego rozmiar nici. Nici do szydełkowania serwetek nazywamy kordonkami. Czym kierować się przy wyborze nici do szydełkowania? Jeśli korzystamy z gotowego wzoru, przy opisie powinien być również podany rodzaj nici, jakiej powinniśmy użyć. Najczęściej, aby zdobyć wyczucie, musimy wypróbować kilka różnych rodzajów i grubości kordonków, by dowiedzieć się, jaki efekt możemy osiągnąć, używając każdego z nich. Najważniejszymi parametrami przy wyborze nici do szydełkowania będzie ich skład i grubość. Kordonki i włóczki mogą być wykonane z materiałów sztucznych, takich jak akryl lub poliester bądź naturalnych, jak len lub bawełna. Przy wyborze materiału najważniejsze będzie przeznaczenie naszego dzieła, inny kordonek sprawdzi się do serwetek, inny idealnie nada się do ozdób choinkowych. Bawełna świetnie nadaje się do szydełkowania odzieży, ponieważ jest bardzo trwała i odporna na pranie, natomiast z materiałów sztucznych możemy wykonać ozdoby i elementy wystroju.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości