Bioteka w Lublinie
Bioteka, a tak naprawdę biblioteka, która powstała w Lublinie to najpiękniejsze miejsce użyteczności publicznej w Polsce. Za tym niezwykłym przedsięwzięciem stoją Grzegorz Kłoda oraz Piotr Tokarczuk. Stworzone przez nich wnętrze pełni również funkcję domu kultury. Znajduje się w nim m.in. kwiatodzielnia. - Czytelnicy wymieniają się tutaj nie tylko książkami, ale także roślinami. Bioteka pełni funkcję nie tylko związaną z książką, ale także z ekologią i to jest właśnie przykład na te działania - mówił Piotr Tokarczuk.
Jak powstała bioteka?
Punktem wyjścia do zaprojektowania bioteki był Ogród Saski, który znajduje się w jej pobliżu. Dzięki temu w bibliotece jest bardzo dużo zieleni. - Staraliśmy się zaproponować czytelnikom zupełnie nową oryginalną realizację. Takie miejsce, do którego będą chętnie przychodzić, co więcej będą chcieli w nim zostać. Wydaje mi się, że ten projekt się broni, czego dowodem są nagrody, które uzyskujemy - mówił Piotr Tokarczuk.
W biotece odbywają się m.in. warsztaty malarskie, wystawy. - Mamy tutaj szereg różnorakich działań. Powtarzam, że ograniczeniem dla fantazji bibliotekarzy, bo biblioteka to przede wszystkim ludzie, są tylko te mury. W tych murach bibliotekarze mogą robić to, co im w duszy gra - dodał.
Jak w tym miejscu czują się najmłodsi czytelnicy? Czy im się podoba? Dowiecie się tego z dalszej części naszego materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Atrakcyjny wygląd przekłada się na udane życie uczuciowe? "Istotny jest kontekst, w jakim czasie i miejscu spotykamy daną osobę"
- Martynka jest "milczącym aniołem". Dziewczynka z zespołem Retta zdobywa szczyty gór
- Dziewczyny z zakładu poprawczego bohaterkami niezwykłego kalendarza. "Nabrałam pewności siebie"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN