Legendarne atelier fotografii. "Obiektyw pamięta słynne zdjęcie Karola Wojtyły z 39. roku"

Legendarne atelier fotografii
Legendarna pracownia fotograficzna
Źródło: Dzień Dobry TVN

Paweł Bielec był autorem jednego z najważniejszych rozdziałów w historii krakowskiej fotografii, która zaczyna się w ostatnich latach XIX wieku i trwa do dziś. Legendarne atelier mieści się przy ulicy Karmelickiej. Zdjęcia retuszowane są tu na kliszy, a rezultat tego zabiegu jest lepszy niż współczesne filtry. Czy analogowa fotografia przetrwa w świecie, gdzie "każdy może być fotografem"?

Patrząc na stare fotografie, niejednokrotnie zachwycamy się filmowa urodą naszych pradziadków. Jak się okazuje nieskazitelna cera i idealne rysy twarzy to efekt analogowej fotografii z ręcznie wykonywanym na kliszy retuszem. Czyli ponad 120-letni Photoshop.

Kultura i sztuka

Kultura i sztuka

DD_20221015_Sztuka_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki

Miejsce, gdzie czas zatrzymał się na zdjęciu

Fotograficzne tradycje w rodzinie zapoczątkował Wincenty Paweł Michnowski, przyszły teść Pawła Bielca, który otworzył swój pierwszy zakład fotograficzny w Brodnicy na przełomie XIX i XX wieku.

- Jestem czwartym pokoleniem w rodzinie fotografików kontynuujących w sumie już 120 letnią tradycję - mówi Katarzyna Bielec.

W 1939. roku pradziadek pani Katarzyny przeprowadził się do Krakowa, jego najmłodsza córka Maria zatrudniła się w pracowni Pawła Bielca. Wspólna pasja połączyła młodych. Maria i Paweł wzięli ślub i od tego czasu zakład prowadzili już razem.

- Mama robiła piękne portrety kobiet i te zdjęcia są ładnie malowane olejem, tak że zastępowały kolorową fotografię, której wtedy jeszcze w Polsce za bardzo nie było. Ojciec zupełnie inaczej oświetlał fotografowane osoby niż ta śmietanka tych mistrzów tu krakowskich - z dumą opowiada córka Pawła Bielca, Barbara Bielec.

Archiwum skatalogowanych klisz wspomnień

W pracowni zgromadzono również pokaźne archiwum skatalogowanych klisz. Liczy ono ponad milion negatywów fotografii wykonywanych w atelier od maja 1938 roku. Dokumentują one wiele ważnych wydarzeń historycznych, w tym m.in. sypanie Kopca Niepodległości czy pożegnanie Marszałka Piłsudskiego w Krypcie na Wawelu.

Jednym z najsłynniejszych zdjęć autorstwa Pawła Bielca jest fotografia 19-letniego Karola Wojtyły wykonana w 1938 roku.

- Obiektyw pamięta słynne zdjęcie Karola Wojtyły z 39. roku. Jak został biskupem, kardynałem, to już tato wieszał to zdjęcie w gablotce. Przez cały stan wojenny to było opluwane albo były kwiatki pod tym zdjęciem - wspomina Barbara Bielec.

W dobie fotografii cyfrowej coraz mniej klientów docenia analogowe zdjęcia i tylko od nas zależy, czy to niezwykłe miejsce przetrwa kolejne dziesięciolecia.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości