Styl życia

Jej pasją jest fotografowanie startych kanap. "Wzbudzały moje współczucie"

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Historie prosto z kanap
Dzień Dobry TVNHistorie prosto z kanap

- Wyrzucone na śmietniki meble to niemi świadkowie naszej codzienności. Chcę sprawić, by cokolwiek po nich zostało — mówi Katarzyna Aszkiełowicz, która kolekcjonuje zdjęcia polskich kanap na Instagramie. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej nietypowej pasji i jej początkach.

Zdjęcia starych kanap

Kanapy są dla wielu osób prawdziwym centrum domu. Kiedy lądują na śmietnikach, zostają całkowicie wyrwane z kontekstu i tracą swój pierwotny charakter. To zainspirowało Katarzynę Aszkiełowicz do stworzenia profilu, którzy z nostalgiczną nutą daje zużytym meblom internetową nieśmiertelność.

- Wszystko zaczęło się od kanapy ustawionej pod moim blokiem. Samotna, opuszczona, lekko nadwyrężona czasem - wspomina autorka profilu Kanapy Polskie. - Skupiam się na kanapach, które są tu obecne, ale nie w naszych domach, nie w naszych czterech ścianach. Kanapy wzbudzały moje współczucie, wyrzucone, opuszczone. A jak pewnie wiecie, kanapy to są świadkowie naszego życia - dodaje.

Potem pojawiły się kolejne fotografie. Wkrótce też obserwatorzy zaczęli wysyłać swoje zdjęcia. Do kolekcji trafiły kanapy uchwycone w Turcji, Izrealu, czy po drugiej stronie oceanu.

Podróże sentymentalne

Każdemu z zdjęciu towarzyszy poetycki opis przedmiotu.

- To tacy strażnicy pamięci tego, co robimy od rana do wieczora - wyjaśnia. - Podsłuchują nasze rozmowy, są świadkami naszych rodzinnych spotkań, świąt, urodzin, imienin. A później co? Trafiają na śmietnik do utylizacji. To właśnie uczucie współczucia zmotywowało mnie, żeby zachować pamięć o nich.

Dla autorki profilu najciekawsze jest nadawanie nowego znaczenia przedmiotom, które zostały pozbawione swojego pierwotnego otoczenia.

- To jest fascynujące, że jak wystawimy mebel z tych czterech ścian, tego domyślnego miejsca i ustawimy je w lesie, na polu, nad jeziorkiem, to nagle to zyskuje zupełnie nowy kontekst. To może być inspirujące i czyni tę przestrzeń wokół bardziej przytulną. Świat jest naszym domem. Wystarczy się rozsiąść - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości