Wykuwa dziadek, wykuwa córka, pierwsze uderzenia młotem ma też za sobą wnuczka. W rodzinie Mazurów talent do kowalstwa artystycznego przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jak pracują dziś słynni wrocławscy rzemieślnicy?
Rodzina kowali artystycznych we Wrocławiu
Ryszard Mazur jest pierwszym kowalem w rodzinie, ale miłość do rzemiosła odziedziczył po rodzicach. Dziś pracuje w kuźni wraz z córką Agnieszką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
- Imponuje mi to, że ma do wszystkiego szacunek. Z wszystkiego czerpie inspirację. Jedna babcia robiła na szydełku, jedna była pierwszą kobietą lakiernikiem w Polsce, więc to rzemiosło i zamiłowanie do robienia czegoś ręcznie było – powiedziała Agnieszka Mazur, artystka i córka Ryszarda.
- Jest człowiekiem niezwykle skromnym. Nie nazywa siebie artystą, mówi o sobie "jestem rzemieślnikiem". Jest osobą ciepłą, przyjacielską, taką, do której od razu człowiek zdobywa zaufanie. Muszę przyznać, że kiedy zna się danego artystę i kiedy się wie, ile pracy, ile pasji tkwi za danym detalem, danym dziełem, wtedy wyjątkowo inaczej, łatwiej się oprowadza po mieście, można to miasto ciekawie zaprezentować – dodała Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodniczka miejska, stowarzyszenie TUiTAM.
Pan Ryszard mówi o sobie, że jest pracoholikiem. Jego wnuczka ma dziś 3,5 roku, a już interesuje się tym, co robi jej dziadek. Małym młotkiem próbowała już uderzać w kowadło. Ryszard Mazur wykuł pół Wrocławia – metalowe wykończenia blisko dwustu latarni, przepiękne kraty czy smoczą fontannę. Koledzy zazdroszczą, że udało mu się zrobić aż tyle w stolicy Dolnego Śląska i nie musiał wyjeżdżać za granicę.
Z jakich technik korzysta pan Ryszard?
Pan Ryszard korzysta z technik, których już dziś się nie wykorzystuje. Niezwykle fascynuje go wszystko co robi – od sposobu cięcia materiału, po jego wyginanie i łączenie ze sobą elementów.
- Była potrzeba, żeby zrobić jakąś poręcz w domu, która by była na tyle wysoka, żeby dzieci nie spadły i żeby była jednocześnie estetyczna. W ten sposób trafiliśmy do pana Ryszarda, który świetnie sobie z tym zadaniem poradził. Pan Mazur wraz z córką zrealizowali projekt, który zrobiła Agnieszka. Nie wyobrażałam sobie jak nieduża, drobna kobieta może być kowalem.– powiedziała Zofia Ruzga, miłośniczka sztuki i przyjaciółka rodziny.
Dodała także, że przyjemnie jest obcować z pięknymi rzeczami, które mają w sobie energię twórcy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
- Daniel Rycharski tworzy nietypowe dzieła sztuki. "Ważne jest, by robić inicjatywy, które ludzi na nowo łączą"
- Słodkie dzieła sztuki, czyli Natalie Siderserf i jej realistyczne torty. Jak długo i z czego je robi?
- Sebastian Fabijański wyznał, że sztuka go uratowała: "Chyba bym skoczył z balkonu"
Autor: Sylwia Wołoch
Reporter: Marta Wrońska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN