Styl życia

Daniel Rycharski tworzy nietypowe dzieła sztuki. "Ważne jest, by robić inicjatywy, które ludzi na nowo łączą"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Miłka Fijałkowska, Andrzej Pągowski
Jego sztuka łączy

Daniel Rycharski jest wyjątkowym i cenionym artystą, rzeźbiarzem, który był wielokrotnie nagradzany, m.in. Paszportem Polityki. Jego twórczość stanowi pomost między wsią a miastem. Chce łączyć światy, które na pozór wydają się być bardzo odległe.

Daniel Rycharski - jego sztuka łączy

W Kurówku, w powiecie sierpeckim mieszka Daniel Rycharski. Artysta wybrał wyjątkowe miejsce na spotkanie z Andrzejem Pągowskim, prowadzącym cykl "Sekrety sztuki" w Dzień Dobry TVN. W środku lasu znajduje się jego artystyczna instalacja.

- To mój najnowszy projekt, który jest zatytułowany, "Za drzewa, z których zrobią nasze trumny. Oby żyły jak najdłużej". Już wycięto połowę tego lasu. W tym roku ma być wycięta druga połowa. Chciałem zrobić projekt, w którym lokalna wspólnota Kurówka chce chronić drzewa i nie chce tej wycinki - powiedział Daniel.

Rycharski w swojej twórczości często używa elementów religijnych. - My. jako kraj jesteśmy krajem chrześcijańskim, katolickim, który jakby jest zanurzony w takiej matrycy katolickiej. Wszyscy doskonale rozumiemy ikonografię i symbole religijne, nieważne czy to jest moja babcia z Kurówka czy profesor. Dlatego uważam, że to świetne narzędzie do tworzenia sztuki - wyjaśnił artysta.

"Pomnik chłopa" Daniela Rycharskiego

Jedną z najbardziej znanych prac jest "Pomnik chłopa". Jaka jest jego historia?

- Pan Kazik był rolnikiem, który brał udział w projekcie, w którym przywoziłem osoby LBGT do rolników, którzy robili im coś w rodzaju wakacji wiejskich. Pan Kazik był jednym z tych przyjaciół, sojuszników osób LBGT, dlatego uznałem, że zasługuje na pomnik. Wykonany jest z żywicy epoksydowej. Są użyte prawdziwe ubrania Kazika. Kanka, która zardzewiała, to kanka, w której Kazik sprzedawał mleko do zlewni. Niestety, nie reformował swojego gospodarstwa, nie zamienił go na przedsiębiorstwo i trochę stał się ofiarą - zauważył Rycharski.

Pomnik, kiedy jest na wsi, przekazywany jest z rąk do rąk, od ciągnika do ciągnika, żeby "pielgrzymować" po różnych miejscowościach. Objechał też już całą Polskę.

- Inspiruje mnie rzeczywistość. Zajmuję się łączeniem, czasami wydawałoby się bardzo odległych światów. Z jednej strony to mogą być osoby LGBT i religijne, osoby mieszkające w dużych miastach i z małych miejscowości. Myślę, że w sytuacji, kiedy mamy taki duży podział polskiego społeczeństwa, to bardzo ważne jest, by wspierać i robić inicjatywy, które ludzi na nowo łączą - podkreślił Daniel.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Miłka Fijałkowska, Andrzej Pągowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości