Co wpływa na naszą atrakcyjność?
Szeroko pojęta atrakcyjność stanowi przepustkę do udanego życia towarzyskiego. To dzięki niej możemy zrobić dobre pierwsze wrażenie na randce, a nawet zwrócić uwagę przypadkowo napotkanej na ulicy osoby. Nie istnieją jednak uniwersalne cechy wyglądu czy charakteru, które można uznać za idealny zestaw zalet. Każdy człowiek wyznacza własne kanony piękna, które pociągają go w potencjalnym partnerze.
- Może się zdarzyć, że osoba, która jest uznawana za szalenie atrakcyjną, nie będzie atrakcyjna dla kogoś seksualnie. Tutaj istotny jest kontekst, to, w jakim czasie i miejscu daną osobę spotykamy - zauważył dr n. med. Robert Kowalczyk. Dodał też, że w ocenie atrakcyjności drugiego człowieka niebagatelną rolę odgrywa nasze otoczenie.
Miłość i związki
- Uczymy się poprzez socjalizację, czyli to, w jakiej kulturze się wychowujemy - wyjaśnił ekspert.
Atrakcyjny wygląd i jego rola w sztuce uwodzenia
Badania przeprowadzone przez brytyjskich i japońskich naukowców wskazują, że w odnalezieniu drugiej połówki pomocne może okazać się zasłanianie twarzy maseczką chirurgiczną. Zdaniem Asi Lelejko, która jako love coach i ekspert ds. wizerunku udziela porad singlom poszukującym miłości, wnioski ekspertów nie odnoszą się do naszego społeczeństwa, dlatego trudno doszukiwać się w nich sprawdzonej recepty na wzbudzenie zainteresowania płci przeciwnej. Nie oznacza to jednak, że globalna pandemia nie odcisnęła swojego piętna na życiu towarzyskim Polaków.
- Czujemy się bardziej samotni, generalnie jesteśmy bardziej chętni, żeby kogoś znaleźć do takiej długofalowej relacji - oceniła ekspertka. Jak podkreśliła, dla wielu osób atrakcyjność związana jest z wizerunkiem zewnętrznym. Doskonałym sposobem na zwrócenie uwagi potencjalnego kandydata na partnera może okazać się chociażby włożenie dopasowanej sukienki, perfekcyjnie podkreślającej atuty sylwetki. Prawda jest jednak taka, że sukces w uwodzeniu uzależniony jest od wielu czynników.
- Możemy uczyć się robić dobre pierwsze wrażenie, ale wszystko później zostanie zweryfikowane przez rzeczywistość, przez życie, przez codzienność - zapewniła Asia Lelejko, a jej słowa natychmiast spotkały się z potwierdzeniem ze strony dr. n. med. Roberta Kowalczyka.
- Na początku się trochę oszukujemy. Potem buduje się intymność, czyli taka pewna przyjacielskość w relacji, która później staje się motorem tego, co uznajemy za atrakcyjne - podsumował doświadczony psychoterapeuta i seksuolog kliniczny.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Jedno spojrzenie może rozpalić serce. TikTokerka pokazuje skuteczny sposób
- "Mój partner porównuje mnie do swojej byłej". Ekspertka radzi, jak reagować w takiej sytuacji
- "Jesteś dla mnie za dobra". Jak rozumieć słowa, które słyszymy przy rozstaniu?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News