Związki i seks

"Jesteś dla mnie za dobra". Jak rozumieć słowa, które słyszymy przy rozstaniu?

Związki i seks

Autor:
Daria
Pacańska
Słowa, które słyszymy przy rozstaniu
Słowa, które słyszymy przy rozstaniu Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

W trakcie rozstania czasem padają słowa, które zostają z nami do końca życia. Wśród nich królują zwroty: "jesteś dla mnie za dobra" lub "nie jestem ciebie godny". Jak świadczą o wypowiadającej je osobie? To wyjaśniał psycholog Piotr Mosak.

Teksty na rozstanie

W trakcie rozstania zdarza nam się usłyszeć słowa, które dosłownie mogłyby być zaprzeczeniem rozstania. W jaki sposób interpretować powód "jesteś dla mnie za dobra"?

- To może być bardzo wiele rzeczy, ale przede wszystkim ta osoba nie chce być już w tym związku. Szuka powodu, szuka pretekstu, nie może go zbytnio znaleźć, ale np. wypaliła się, nie ma już ochoty, ma kogoś na jakiś plan b, ma kogoś na boku. W tym momencie, nie mogąc znaleźć powodu tego rozstania, "jesteś okropna", "jesteś zła", "złośliwa" czy "wredna" to mówi: "nie jestem ciebie godzien" - tłumaczy Piotr Mosak.

Są też osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości, nie walczą o związek, wycofują się, kiedy słyszą negatywne komentarze od partnera.

Jak reagować na dziwne teksty przy rozstaniu?

Takie teksty nie są przyjemne, bo ciężko na nie zareagować w odpowiedni sposób. Zaczynamy się zastanawiać, co się wydarzyło, skoro doszło do rozstania i jak można być za dobrym.

- To jest koszmar. Nie powinniśmy tak mówić nikomu, bo osoba, która to słyszy, zastanawia się: "skoro jestem dobry, to co takiego złego robię, że nie mogę być w związku z tą osobą" - wskazuje Piotr Mosak.

Nie jest to również kwestia wprowadzania ognia czy emocji do związku. Takimi słowami nie rzucamy wyzwania drugiej osobie. Są to teksty kończące związek.

- To jest rezygnacja. "Jesteś dla mnie za dobry, ja ci dziękuję, odchodzę, poddaję się". I tak naprawdę jest to totalna głupota, bo nie ma takiej sytuacji, że ktoś jest dla kogoś dobry, jeżeli dwie osoby siebie wybierają i coś próbują zrobić. My mamy tyle tożsamości, tyle wymiarów, że na jednym możemy być lepsi, na jednym gorsi - zaznaczył psycholog.

Jeżeli nie zdążyliście obejrzeć Dzień Dobry TVN na żywo, wszystkie odcinki znajdziecie na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości