Odeszła od męża i postawiła na własną karierę. Jak Maria Konopnicka odniosła sukces?

Maria Konopnicka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rok 2022 rokiem Marii Konopnickiej
Rok 2022 rokiem Marii Konopnickiej
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Choć Maria Konopnicka na początku swojej drogi była uznawana za twórczynię kontrowersyjną, dziś wiemy, że była jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Jak wyglądało jej życie? O tym znawcy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Twórczość Marii Konopnickiej

Maria Stanisława Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Była bardzo zdolna i sama nauczyła się języków, bo do szkoły na pensji sióstr sakramentek w Warszawie chodziła jedynie przez rok. Tam poznała Elizę Pawłowską (po mężu Orzeszkową), z którą przyjaźniła się do końca życia. W 1862 roku poślubiła Jarosława Konopnickiego, starszego od niej o 12 lat. On bardzo lubił towarzystwo i przyjmowanie gości, co Konopnicką zaczęło ogromnie męczyć. Nie chciała być na jego utrzymaniu i nie odpowiadała jej rola gospodyni domowej. Postanowiła zostawić męża i samodzielnie wychować dzieci. Zarabiała na lekcjach, tłumaczeniach, korepetycjach i redagowała czasopismo "Świt". Zaczęła pisać i identyfikowała się z pozytywistami. Jej twórczość zdobyła powszechne uznanie, ponieważ była przepełniona patriotyzmem i szczerym liryzmem.

- Zaczęła naprawdę ciężko pracować, żeby móc szóstkę dzieci utrzymać i siebie. W pewnym momencie zaczęła pisać. Pierwszy jej wiersz pod pseudonimem przeczytał Sienkiewicz i się absolutnie zachwycił - mówiła w Dzień Dobry TVN Joanna Modrzejewska, prawnuczka Marii Konopnickiej.

Rodzina Marii Konopnickiej

W czasie dziesięciu lat małżeństwa Maria urodziła ośmioro dzieci. Władysław i Stefan zmarli zaraz po urodzeniu (prawdopodobnie w latach 1864–1865). Był również Tadeusz (1863), Zofia (1866), Stanisław (1867), Jan (1868), Helena (1870) i Laura (1872). Konopnicka dzieliła swoje dzieci na trójkę "złą" i "dobrą". Kiedy najmłodsza córka została posłana do szkoły, poetka postanowiła się od nich uniezależnić. Od tego czasu tylko odwiedzała czasem swoje pociechy, wspomagała je finansowo i korespondowała z nimi, ale czas spędzała podróżując (m.in. w Wenecji, Zakopanem, Monachium czy Krakowie) i nieustannie się rozwijając. Równocześnie jako kobieta budziła spore zainteresowanie i miała wielu amantów. Nie stworzyła z nikim jednak stałego związku. Jak wspomina ją prawnuczka?

- Była taką babcią bardzo ciepłą. Zresztą to chyba ze wszystkich utworów dla dzieci Marii Konopnickiej czuje się tę miłość do dzieci i ciepło. Taka była. Urodziła 8 dzieci, dwóch chłopców zmarło jako niemowlaki, więc z całej szóstki było 3 synów i 3 córki. Tylko syn Jan miał potomstwo. (...) Jest tylko jedna linia potomków Marii Konopnickiej - mówiła Joanna Modrzejewska w naszym programie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości