Styl życia

Tworzą wyjątkowe książki z 1000-letnią gwarancją. "To jest coś, co zachwyca"

Styl życia

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Książki z tysiącletnią gwarancją
Książki z tysiącletnią gwarancją Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Urszula Kurtiak-Ley i Edward Ley od kilkudziesięciu lat prowadzą niezwykłą manufakturę. Odnawiają stare książki i tworzą niesamowite oraz wyjątkowe egzemplarze. Projekty państwa Ley otrzymywali papieże i monarchowie. Jak wygląda ich proces tworzenia?

Pomysł na bycie introligatorami

Państwo Ley od zawsze byli miłośnikami i kolekcjonerami książek. Kiedyś jedna z ich nich wymagała odnowienia i lekkiego podklejenia. Był to zbiór poezji azjatyckiej oprawiony w jedwab. Miał prawie 100 lat. Zanieśli tę pozycję do introligatora i po miesiącu ją odebrali. Okazało się, że ten materiał nie został podklejony, tylko całkowicie zerwany i wymieniony na taki słabej jakości. Urszula Kurtiak-Ley wyznała: "Myśmy się przerazili, jak to zobaczyliśmy".

- To stało się tym głównym elementem, który spowodował, że sami zainteresowaliśmy się introligatorstwem. Skoro nie mogliśmy tej usługi uzyskać, to zaczęliśmy sami się tego uczyć. (...) To jest coś, co zachwyca, coś, co pociąga, coś, co daje radość i pozwala zanurzyć się w innym świecie - mówił Edward Ley w Dzień Dobry TVN.

Wydawnictwo i introligatornia artystyczna Kurtiak i Ley

Urszula Kurtiak-Ley i Edward Ley otworzyli w Koszalinie warsztat, w którym powstają wyjątkowe książki. Bywa, że są wydrukowane zabytkową czcionką. Oni nanoszą na nie ilustracje lub grafiki uznanych artystów. Tworzą także unikatowe i niepowtarzalne okładki. Tej manufaktury nigdy nie opuszczają dwa takie same egzemplarze.

- Ja mam ten tekst i ubieram go w formę, korzystając ze wszystkiego, co jest dookoła, żeby wyszedł z tego spektakl pt. książka - wyznała Urszula Kurtiak-Ley w naszym programie.

Założyciele pracowni są oficjalnie introligatorami artystami. Oprócz nich w Polsce jest jeszcze jedna osoba, która może pochwalić się takim certyfikatem, ale tylko Państwo Ley w ten sposób ozdabiają książki i na każdą z nich dają 1000 lat gwarancji. Bardzo często robią je w jednym egzemplarzu na specjalne zamówienie. Tworząc, starają się, żeby całość była spójna.

- Delektuje się tymi książkami. Celebruje się to czytanie, powraca się do nich, bo sam kontakt z tą książką jest przyjemny. Człowiek rzeczywiście jak już ją bierze do ręki, to odlatuje - bym powiedział w ten sposób - bo znajduje się w innym świecie - dodał Edward Ley.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości