Aranżacje wnętrz

Polki, które projektują niezwykłe tapety. "Sztuka jest dla wszystkich"

Aranżacje wnętrz

Autor:
Sabin
Zięba
Reporter:
Alicja Myśliwiec
Polki ubierają ściany na całym świecie

Magdalena Głodek, Aga Kubish i Weronika Anna Rosa projektują tapety, które można oglądać w domach na całym świecie. Pokazują, że dom może przypominać galerię lub ogród. Teraz o swojej pracy artystycznej opowiedziały w Dzień Dobry TVN.

Projektowanie tapet

Artystycznie można realizować się w różny sposób. Doskonale wiedzą o tym Agnieszka, Magda i Weronika. Tworzą one dzieła, na podstawie których wykonuje się tapety ozdabiające później wnętrza domów na całym świecie. Choć Aga i Weronika tworzą poza granicami naszego kraju, Magdalena pracuje w Górze Kalwarii. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak wygląda ten proces.

- Stworzyłam kilka obrazów i zostały przeniesione właśnie jako kolekcja tapet na ścianę. To ma trochę formę muralu w tej formie tapety. Ja też trochę chciałam, żeby to tak wyglądało. (...) Od obrazu do tapety najpierw jest sesja fotograficzna, a potem są na różnych materiałach drukowane. Niektóre to są takie typowe tapety na klej, a niektóre są drukowane na folii oraz zabezpieczone i można je też stosować np. w łazienkach. (...) Bardzo bym chciała łamać ten stereotyp, że sztuka jest dla wybranych osób, tylko udowadniać, że jest dla wszystkich - opowiadała Magdalena Głodek w naszym programie.

Polskie artystki za granicą

Aga Kubish mieszka w Wielkiej Brytanii w Bristolu i zaczęła tworzyć po urodzeniu trójki dzieci. Inspiruje się otoczeniem i pięknem tamtejszej przyrody. O tapetach mówi, że jest to "produkt designerski, ale bardzo użytkowy".

- Żyję tutaj w pewnym obszarze geograficzno-historycznym, który mi się niesamowicie podoba i który mnie nieustannie inspiruje. Myślę, że to troszkę widać w tych moich rysunkach i pracach. Te prace rozsyłane są prawie że na cały świat. (...) Dla mnie, jako artysty, jest to taka potrzeba życiowa, coś jak oddychanie, picie, jedzenie, spanie - tak samo jest dla mnie z twórczością - wyznała Aga Kubish w Dzień Dobry TVN.

Weronika Anna Rosa z kolei na co dzień maluje w Portugalii w niezwykle barwnej Lizbonie. Jej dziadkowie byli biochemikami, związanymi ze światem przyrody, dlatego też tematem jej prac stały się rośliny.

- Architektura Lizbony jest niesamowicie kolorowa, więc do tego się oko przyzwyczaja i ten kolor staje się rzeczą naturalną. Przez cały rok mamy drzewa i kwiaty, które kwitną, więc cały czas jest jakiś żywy temat wokół mnie - dodała Weronika Anna Rosa.

Zobacz także:

Autor:Sabin Zięba

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości