Utalentowane polskie artystki w Paryżu w XIX i XX wieku. "Niektórym wiodło się bardzo źle"

Polskie artystki na Montparnasse
Źródło: Dzień Dobry TVN
Paryż przełomu XIX i XX wieku stał się prawdziwą ziemią obiecaną dla wielu polskich artystek. Pech chciał jednak, że do panteonu największych malarskich gwiazd przeszło ledwie kilka nazwisk. W Dzień Dobry TVN o najciekawszych z nich opowiedziała autorka książki "Polki na Montparnassie", Sylwia Zientek.

Polskie artystki w Paryżu

Na przełomie XIX i XX wieku w Paryżu żyło i pracowało blisko 200 polskich artystek. Najbardziej popularne z nich to Tamara Łempicka, Zofia Stryjeńska czy Olga Boznańska. Ich losy w niezwykle malarski i barwny sposób w swojej książce "Polki na Montparnassie" opisała Sylwia Zientek. W Dzień Dobry TVN natomiast opowiedziała o mniej znanych postaciach. W paryskim Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu bowiem - obok wartych kilkadziesiąt milionów obrazów - wiszą prace zapomnianej Meli Muter oraz Aliny Halickiej, która łamała stereotypy tamtych czasów.

- Alina Halicka w zasadzie była pierwszą kobietą kubistką na świecie, natomiast w encyklopediach sztuki i w podręcznikach nie znajdziemy jej nazwiska niestety, dlatego, że malowała tak naprawdę dla siebie. Trzymała te obrazy w ukryciu. Później mąż wrócił z frontu z I wojny światowej i powiedział jej, że jeden kubista wystarczy, czyli on. Kazał jej część obrazów zniszczyć. (...) Była wszechstronna. Robiła dekoracje do baletu Strawinskiego na przykład. Do dzisiaj w MOMA w Nowym Jorku są projekty jej kostiumów scenicznych. (...) Utrzymywała męża artystę i swoją córkę - opowiadała w Dzień Dobry TVN Sylwia Zientek.

W Paryżu w tamtych czasach żyła także Anna Bilińska. Wahała się ona czy wyjść za mąż i założyć rodzinę, ponieważ obawiała się, że zakończy to jej karierę artystyczną. Kobiety musiały wówczas silnie walczyć o swoją pozycję. Umierały najczęściej samotnie, a Polska Ludowa nie dbała o artystki, które żyły we Francji. Teraz mamy dużo do nadrobienia. W książce "Polki na Montparnassie" autorka zebrała tę wiedzę.

Kultowe miejsca na mapie Paryża

Montparnasse to XIV dzielnica Paryża. Była miejscem, w którym osiedlali się i tworzyli artyści. Na początku XX wieku ta tania dzielnica bardziej przypominała wieś. To tutaj zamożni mieszczanie przyjeżdżali, by obcować z artystyczną bohemą. Najważniejszymi punktami były tam dwa lokale - La Rotonde oraz Le Dome, które stanowiły serce stolicy Francji. W nich siedzieli w zasadzie wszyscy, którzy funkcjonowali w ramach "szkoły paryskiej". Kiedy artyści nie mieli pieniędzy, płacili tam swoimi rysunkami i obrazami. Niestety złotą erę Montparnasse zakończyły lata 30. i wybuch wojny. Paryż stracił na znaczeniu, a jego rolę przejął Nowy Jork

- Niektórym udało się bardzo szybko zrobić karierę i zdobyć klientelę. Mela Muter całkiem dobrze sobie radziła, miała dużo zamówień na portrety od znanych muzyków, pisarzy czy polityków. A niektórym wiodło się bardzo źle i naprawdę klepali tą przysłowiową biedę - mówiła w naszym programie Sylwia Zientek.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Monika Nasternak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów. "Jestem bardzo ciekawa, jak to wyszło"

Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów. "Jestem bardzo ciekawa, jak to wyszło"

Piotr Głowacki i jego rodzinna pasja do wspinaczki. "Przykręciliśmy wszystkie szafki"

Piotr Głowacki i jego rodzinna pasja do wspinaczki. "Przykręciliśmy wszystkie szafki"

Klienci dużego banku zgłaszają awarię. "Odnotowaliśmy problemy"

Klienci dużego banku zgłaszają awarię. "Odnotowaliśmy problemy"

Rozwichrzony manicure. Zobacz, na czym polega wiosenny trend

Rozwichrzony manicure. Zobacz, na czym polega wiosenny trend

"Pieśni współczesne". Jak powstał ten niezwykły muzyczny projekt?

"Pieśni współczesne". Jak powstał ten niezwykły muzyczny projekt?

Magda Gessler i Hubert Urbański zapraszają na nowy sezon w TVN

Magda Gessler i Hubert Urbański zapraszają na nowy sezon w TVN

Horoskop dzienny na niedzielę, 3 marca 2024 r. Lew, Panna, Waga, Skorpion

Horoskop dzienny na niedzielę, 3 marca 2024 r. Lew, Panna, Waga, Skorpion

TVN zmienia się na wiosnę. "Musieliśmy pamiętać o jednym kluczowym aspekcie"

TVN zmienia się na wiosnę. "Musieliśmy pamiętać o jednym kluczowym aspekcie"

Dubaj dla odważnych. "Spaceruję po gzymsie wieżowca"

Dubaj dla odważnych. "Spaceruję po gzymsie wieżowca"

Jak pokroić ananasa? Marcin Prokop i Damian Michałowski sprawdzają trik z TikToka

Jak pokroić ananasa? Marcin Prokop i Damian Michałowski sprawdzają trik z TikToka