Urodziła się w latach 30. ubiegłego wieku, jednak inspirację dla milionów kobiet stanowi do dziś. Brigitte Bardot jest niewątpliwą gwiazdą francuskiego kina, a także ikoną mody. To ona zrewolucjonizowała kobiecą garderobę. 28 września 2022 roku obchodzi swoje 88. urodziny. Co jej zawdzięczamy? Sprawdziła to ekspertka modowa serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabina Zięba.
Kariera Brigitte Bardot
Brigitte Bardot przyszła na świat 28 września 1934 roku w Paryżu. Gdy była dzieckiem, jej matka zapisała ją i jej siostrę do szkoły baletowej, a tanie ten stał się pasją Brigitte na kilka lat. Już wtedy jej życiowe motto brzmiało:
Stawaj się bez przerwy, tym kim jesteś. Bądź mistrzem i rzeźbiarzem samego siebie
W 1945 roku pozowała dla magazynu "Jardin des Modes", którym zarządzała przyjaciółka jej matki, a kilka miesięcy później pojawiła się w marcowym wydaniu francuskiego "Elle". To podczas pracy nad tą sesją poznała młodego reżysera (i jednego z jej późniejszych mężów), Rogera Vadima. On przedstawił ją znanemu scenarzyście, Markowi Allégrete, który uznał ją za niezbyt atrakcyjną. Sam Vadim mówił o niej z kolei:
Może i ona nie jest zbyt ładna i zdolna, ale pokażcie mi piękność, która mogłaby się z nią równać
Później jednak zaczęła grywać w filmach. Zadebiutowała w 1952 roku w komedii "Wioska w Normandii" i na tyle spodobała się widzom, że w latach 1952-1956 zagrała w aż 17 produkcjach - głównie komediach romantycznych. Równocześnie stawiała pierwsze kroki w teatrze. Roger Vadim chciał jeszcze bardziej wypromować Brigitte, dlatego zrealizował specjalnie dla niej w 1956 roku "I Bóg stworzył kobietę". Film o niezbyt moralnej nastolatce, prowokującej społeczność niewielkiego miasteczka, odniósł światowy sukces. Dlaczego? Pomimo prostej fabuły, obalił stereotyp ówczesnej kobiety i zmienił francuskie kino oraz obyczajowość. Sam Charles de Gaulle mówił wówczas, że Bardot ważnym francuskim artykułem eksportowym. Bardot z kolei w jednym z wywiadów stwierdziła:
Nie jestem na tyle dobra, żeby grać kogoś innego. Dlatego w filmie odpowiadają mi naturalność i seks
Od tego momentu Bardot zaczęła być traktowana przez media i fanów jako symbol seksu oraz kobiecej zmysłowości. Stała się najsłynniejszą seksbombą lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Awansowała także na idolkę zbuntowanej młodzieży oraz ikonę stylu, którą zapragnęły naśladować tysiące ludzi. Brigitte pokazała kobietom, że mogą być wolne i seksowne, jeśli tylko tego zechcą.
Co Brigitte Bardot wniosła do mody?
Brigitte Bardot pokazała, że kobieta może być swobodna, naturalna, bezpośrednia i bawić się nagością. Na co dzień poruszała się z wielką gracją, co zawdzięczała wcześniejszym wieloletnim treningom w szkole baletowej. Przez swoje przyzwyczajenie wprowadziła do damskiej garderoby płaskie buty zwane balerinkami czy baletkami - zostały dla niej specjalne uszyte przez Rosę Repetto. Słynne czerwone baletki Brigitte nosiła właśnie w filmie "I Bóg stworzył kobietę".
Decydowała się także na inne nieco kontrowersyjne projekty. Zamiast szerokich sukienek, zaczęła wybierać ołówkowe kroje oraz szmizjerki. Jako jedna z pierwszych założyła bikini i spopularyzowała ten plażowy strój . Zaskoczyła też w 1967 roku, kiedy odwiedziła Pałac Elizejski i wbrew panującemu protokołowi ubrała spodnie . Było to wówczas niezwykle nowatorskie rozwiązanie, dopiero co wprowadzone przez Yves’a Saint Laurenta.
Nie można również zapomnieć o biustonoszu, który do dziś nosi nazwę nawiązującą do jej imienia, czyli słynnej bardotce. Jego krój bez ramiączek ze specjalnie uformowanymi, usztywnianymi miseczkami, ma za zadanie wyeksponować i odsłonić górną część biustu.
Makijaż Brigitte Bardot
Choć początkowo Brigitte przez wielu nie była uznawana przez piękność, stała się seksbombą. Jak to możliwe? Doskonale umiała podkreślić to, co w kobiecej sylwetce jest najpiękniejsze i nie bała się tego robić . Ponadto uwagę przyciągał jej oryginalny makijaż. Charakterystyczna dla niej była gruba, czarna kreska na górnej powiece (jako pierwsza, już w latach 50. nosiła smokey eye) i delikatnie podkreślone usta (np. błyszczykiem w naturalnym odcieniu). Włosy zazwyczaj nosiła rozpuszczone, bądź upinała je wysoko w duży kok, z którego wysuwały się niesforne kosmyki.
To stało się inspiracją także dla współczesnych gwiazd. Amy Winehouse budowała wizerunek na bazie wyrazistych kreskach na powiekach i wysoko upiętym fryzurom. Claudia Schiffer i Kate Moss z kolei noszą rozpuszczone włosy, baleriny czy damskie smokingi.
Już w 1968 roku magazyn "Elle" wydał numer specjalny, poświęcony stylowi ubierania się francuskiej ikony, widząc, że stylizacje Brigette zmieniły podejście do mody. Dziennikarze wówczas ustalili elementy garderoby, które stały się modne tylko dzięki niej. Wśród nich znalazły się baleriny, haft angielski, niezapinane kamizelki, kurtki Mao, budrysówki, kaszkiety, hipisowskie opaski oraz szamerunki.
Bardot jest najbardziej niezwykłą ze zwykłych kobiet. Zrobiła znacznie więcej niż zapoczątkowanie tendencji: przyczyniła się do odczarowania haute couture na rzecz łatwo dostępnej przemysłowej konfekcji pret-a-porter, której przydała romantyzmu
- powiedział Jean Cocteau.
Poznaj też nieznane fakty z życia ważnej dla świata mody Coco Chanel. Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Ada Fijał o swoim stylu: "Czytam czasami, że jestem ubrana jak do cyrku"
- Zaskakujące pokazy Versace w Mediolanie. "To pierwszy taki projekt w historii mody"
- Karl Lagerfeld obchodziłby właśnie urodziny. Jakie relacje łączyły go z Joanną Przetakiewicz? "Mogłam zawsze do niego pojechać"
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: imago stock&people/Imago Stock and People/East News