Haftowane obrazy jak zdjęcia
Marzena Kiernoziak jest hafciarką. - Dla mnie dzień bez krzyżyka jest dniem straconym. Potrafię wstać o 4., przed jakimś wyjazdem troszeczkę przynajmniej powbijać igły. Czasem to jest kwestia postawienia 10-15 krzyżyków, a jest czas, że jestem nad krosnem ponad 8 godzin, do godziny 1, 2, 3 w nocy - mówiła pani Marzena.
Kobieta dodała, że zdarzyło się, że gdy wysyłała pracę na wystawę, została zapytana, czy została ona wyszyta ręcznie, czy maszynowo. - Po rozmowie ze mną i zweryfikowaniu, że to jest praca wykonana ręcznie, przyjął ją na wystawę - dodała. Po kim pani Marzena odziedziczyła talent? - Jej dziadek, a mój teść fantastycznie malował kredką kolorową. I ta pasja prawdopodobnie w genach przeszła na Marzenki mamę, która też haftowała. To jest sztuka [...] - mówił Andrzej Kiernoziak, ojciec Marzeny.
Gdzie szuka inspiracji?
Pani Marzena wyznała, że inspiracji do pracy szuka w internecie. Czasem ktoś przychodzi ze zdjęciem i prosi o wyhaftowanie. Jak przygotowuje się do pracy? - Kadruję, wybieram fragment najbardziej ciekawy do wyhaftowania. Przekładam to na program komputerowy. Ustalam ilość nitek, ustalam wielkość pracy i drukowany jest schemat według którego haftuję. [...] Każdy kolor ma swój symbol - mówiła pani Marzena.
Ile czasu potrzebuje na przygotowanie jednej pracy? Dowiecie się tego z materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także :
- Notatnik telewizyjny Mariusza Szczygła sprzed lat. "Chronił mnie przed wewnętrznym rozpadem"
- Jakie są rodzaje nici? Nici do haftu, do szycia i do maszyny
- Hip-hopowe mamy, które podbiły Europę. "Na taniec nigdy nie jest za późno"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Karolina Matuszek
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN