Tancerz tworzy ubrania z odzysku. "Nauczyłem się szyć z filmików z internetu"

Szymon Kot - tancerz i projektant
Szymon Kot szyje sztukę
Źródło: Dzień Dobry TVN
Szymon Kot jest tancerzem. Dwa lata temu postanowił nauczyć się czegoś zupełnie nowego. Zaczął szyć, ale ubrania niezwykłe, bo wykonane z materiałów z drugiego obiegu. Umieszcza na nich także dzieła sztuki.

Szycie z materiałów z drugiej ręki

Szymon Kot jako tancerz bardzo często wykorzystuje stroje na miarę. To go zainspirowało do tego, aby zacząć tworzyć własne projekty.

- Później płynnie przeszedłem do tego, że mając masę resztek materiałów można coś z tym zrobić. Szyłem spodnie, jakieś inne elementy garderoby - tłumaczył Szymon Kot. - Nauczyłem się szyć z filmików z internetu - wspominał. Następnie zaczął dokładać do swoich ubrań kolejny element, czyli dzieła sztuki.

- Przyczyniła się do tego pandemia, bo niestety jak chorowałem, to musiałem siedzieć w domu, miałem za dużo czasu wolnego przy tym, jak bardzo intensywnie na co dzień pracowałem. Stwierdziłem, że zrobię porządki w materiałach, bo tego się troszkę nazbierało - opowiadał Szymon Kot. - Wszedłem w internet i się okazało, że istnieje coś takiego jak idea upcyclingu, zobaczyłem, że dużo osób maluje kurtki jeansowe i wpadłem na pomysł, żeby je uszyć - dodał.

"Styl na wagę złota"

STYLNAWAGEZLOTA1
Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
"Styl na wagę złota". W pracowni Marty Banaszek
"Styl na wagę złota". W pracowni Marty Banaszek
Gwiazdy o modzie z drugiej ręki
Gwiazdy o modzie z drugiej ręki
Styl na wagę złota odc. 2
Styl na wagę złota odc. 2
"Styl na wagę złota". Mateusz Leszczyński
"Styl na wagę złota". Mateusz Leszczyński

Szymon Kot postanowił wyszywać znane obrazy. Jego pierwszą reprodukcją był "Krzyk" Muncha.

Jak wygląda praca nad projektem?

Szymon Kot pracę nad poszczególnymi projektami zaczyna od długich obserwacji. Bierze dzieło, a później przygląda mu się, aż dostrzeże warstwy. Dzięki temu wie, jak pokazać efekt 3D.

- Obcujemy sobie, rozmawiam, poznajemy się. Jak robiłem moją pierwszą Fridę Kahlo, to obejrzałem sobie na początek film, tworzyłem przy meksykańskiej muzyce - wyjaśnił twórca.

Projektant lubi najbardziej odtwarzać dzieła Picassa. Każdy element, z którego powstają jego ubrania, pochodzi z odzysku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości