"Styl na wagę złota". Jak stworzyć szafę kapsułową? 17 różnych stylizacji z zaledwie kilku ubrań

"Styl na wagę złota". W pracowni Marty Banaszek
Odpowiedzialna moda niejedno ma imię. To nie tylko ubrania z drugiej ręki, ale również i takie, które są bardzo dobrej jakości, więc posłużą na lata. Marta Banaszek w swojej pracowni poświęca bardzo dużo czasu na tworzenie ponadczasowych kreacji. Ponadto uczy, jak dobierać elementy garderoby, by mieć szafę kapsułową. Wystarczy kilka gór i dołów, żeby skomponować kilkanaście efektownych stylizacji.

W pracowni Marty Banaszek

Plotka głosi, że Marta Banaszek nigdy nie wyrzuca ścinków materiałów. Wszystko dlatego, że tworzenie odpowiedzialnej mody, jest dla niej niezwykle istotne. Sama na co dzień dba o środowisko, więc ideą niemarnowania kieruje się również w pracy.

- Nie wyrzucam, dlatego że wszystko wykorzystujemy. Należy kroić bardzo rozsądnie, z zamysłem. Szycie miarowe też daje nam niesamowite oszczędności, bo wszystko szyjemy pod daną klientkę. Krojnicza i krawcowe mają głębsze przemyślenia i podejście do mody, do wykorzystania wszystkich materiałów. Po ponad 4 latach mamy 6 pudeł ścinków. Dzielimy się nimi, np. niedawno obdarowaliśmy dom seniora, jesteśmy otwarci na współprace z pracowniami plastycznymi - powiedziała Marta.

Banaszek nie tylko tworzy niepowtarzalne stroje na miarę, ale również pokazuje swoim klientkom, jak zestawiać je z odzieżą vintage lub z second handów. Kolejnym krokiem jest budowanie szafy kapsułowej. Jak ją skomponować, by przy ograniczonej ilości ubrań każdego dnia wyglądać inaczej?

- Zawsze zastanawiamy się przede wszystkim, jaki zawód wykonuje klientka, do czego tych rzeczy będzie używała, jak ubiera się na co dzień, aby rozsądnie budować całe garderoby. Zawsze mówię: 4 doły, 4 góry, 2 okrycia wierzchnie. Tak naprawdę z tego możemy zrobić kilkanaście, blisko 20 stylizacji, więc na ponad dwa tygodnie jesteśmy przygotowane - podkreśliła Marta.

Szafa kapsułowa w praktyce

Marta Banaszek i Daria Pacańska, prowadząca cykl "Styl na wagę złota", pojechały do Gdyni, gdzie mieszka Grażyna Pawlak. Projektantka już od jakiegoś czasu współpracuje ze swoją klientką i na jej przykładzie pokazała, jak wygląda szafa kapsułowa.

- Mniej znaczy więcej. Nie potrzebujemy miliona rzeczy, żeby dobrze wyglądać, inaczej. Można mieć tylko taką fajną bazę. Wcześniej miałam pogląd, że im więcej, tym lepiej. A okazało się, że wystarczy tylko dobrze ze sobą połączyć ubrania - powiedziała Grażyna Pawlak.

Córki Grażyny również zainteresowały się kwestią odpowiedzialnej i zrównoważonej mody. Podpatrują swoją mamę, jak dobiera stylizacje, aby codziennie wyglądać inaczej. - Dzieci weszły w tę całą historię i myślę, że to jest w tym wszystkim najfajniejsze. Od mamy przechodzi do starszej córki, potem od starszej do młodszej i jeszcze często do innych z rodziny - zauważyła Marta Banaszek.

Marta i Grażyna udowodniły, że z kilku elementów garderoby, naprawdę da się wyczarować kilkanaście modnych stylizacji. Udało im się zaprezentować aż 17 różnych strojów, które możecie zobaczyć w materiale wideo.

Zobacz wideo:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: mat. prywatne

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Śmierć 34-letniej ciężarnej na SOR, żałoba w ekipie "Sami swoi. Początek", kulisy choroby Tomasza Komendy

Śmierć 34-letniej ciężarnej na SOR, żałoba w ekipie "Sami swoi. Początek", kulisy choroby Tomasza Komendy

Kangur na tatrzańskim stoku. Trwają poszukiwania właściciela. "Nie mogłam w to uwierzyć"

Kangur na tatrzańskim stoku. Trwają poszukiwania właściciela. "Nie mogłam w to uwierzyć"

Zmarł po zjedzeniu ich galarety. "Chcieliśmy trochę dorobić"

Zmarł po zjedzeniu ich galarety. "Chcieliśmy trochę dorobić"

Nie żyje członek ekipy filmowej "Sami swoi. Początek"

Nie żyje członek ekipy filmowej "Sami swoi. Początek"

34-letnia ciężarna przyjechała na SOR i zmarła

34-letnia ciężarna przyjechała na SOR i zmarła

Joanna Opozda relacjonuje urodziny 2-letniego Vincenta. Wśród gości znany aktor

Joanna Opozda relacjonuje urodziny 2-letniego Vincenta. Wśród gości znany aktor

Nie żyje gwiazda "Jamesa Bonda". Aktorka występowała u boku Seana Connery'ego

Nie żyje gwiazda "Jamesa Bonda". Aktorka występowała u boku Seana Connery'ego

Mają troje zdrowych dzieci i 18 lat małżeństwa za sobą

Mają troje zdrowych dzieci i 18 lat małżeństwa za sobą

"Dobry ogrodnik" poruszył kontrowersyjne społecznie tematy. Rozmawiamy z Sigourney Weaver

"Dobry ogrodnik" poruszył kontrowersyjne społecznie tematy. Rozmawiamy z Sigourney Weaver

PiNuta na scenie Dzień Dobry TVN. Posłuchaj utworu "Oswajam czas"

PiNuta na scenie Dzień Dobry TVN. Posłuchaj utworu "Oswajam czas"