"Styl na wagę złota". Jak stworzyć szafę kapsułową? 17 różnych stylizacji z zaledwie kilku ubrań

"Styl na wagę złota". W pracowni Marty Banaszek
Odpowiedzialna moda niejedno ma imię. To nie tylko ubrania z drugiej ręki, ale również i takie, które są bardzo dobrej jakości, więc posłużą na lata. Marta Banaszek w swojej pracowni poświęca bardzo dużo czasu na tworzenie ponadczasowych kreacji. Ponadto uczy, jak dobierać elementy garderoby, by mieć szafę kapsułową. Wystarczy kilka gór i dołów, żeby skomponować kilkanaście efektownych stylizacji.

W pracowni Marty Banaszek

Plotka głosi, że Marta Banaszek nigdy nie wyrzuca ścinków materiałów. Wszystko dlatego, że tworzenie odpowiedzialnej mody, jest dla niej niezwykle istotne. Sama na co dzień dba o środowisko, więc ideą niemarnowania kieruje się również w pracy.

- Nie wyrzucam, dlatego że wszystko wykorzystujemy. Należy kroić bardzo rozsądnie, z zamysłem. Szycie miarowe też daje nam niesamowite oszczędności, bo wszystko szyjemy pod daną klientkę. Krojnicza i krawcowe mają głębsze przemyślenia i podejście do mody, do wykorzystania wszystkich materiałów. Po ponad 4 latach mamy 6 pudeł ścinków. Dzielimy się nimi, np. niedawno obdarowaliśmy dom seniora, jesteśmy otwarci na współprace z pracowniami plastycznymi - powiedziała Marta.

Banaszek nie tylko tworzy niepowtarzalne stroje na miarę, ale również pokazuje swoim klientkom, jak zestawiać je z odzieżą vintage lub z second handów. Kolejnym krokiem jest budowanie szafy kapsułowej. Jak ją skomponować, by przy ograniczonej ilości ubrań każdego dnia wyglądać inaczej?

- Zawsze zastanawiamy się przede wszystkim, jaki zawód wykonuje klientka, do czego tych rzeczy będzie używała, jak ubiera się na co dzień, aby rozsądnie budować całe garderoby. Zawsze mówię: 4 doły, 4 góry, 2 okrycia wierzchnie. Tak naprawdę z tego możemy zrobić kilkanaście, blisko 20 stylizacji, więc na ponad dwa tygodnie jesteśmy przygotowane - podkreśliła Marta.

Szafa kapsułowa w praktyce

Marta Banaszek i Daria Pacańska, prowadząca cykl "Styl na wagę złota", pojechały do Gdyni, gdzie mieszka Grażyna Pawlak. Projektantka już od jakiegoś czasu współpracuje ze swoją klientką i na jej przykładzie pokazała, jak wygląda szafa kapsułowa.

- Mniej znaczy więcej. Nie potrzebujemy miliona rzeczy, żeby dobrze wyglądać, inaczej. Można mieć tylko taką fajną bazę. Wcześniej miałam pogląd, że im więcej, tym lepiej. A okazało się, że wystarczy tylko dobrze ze sobą połączyć ubrania - powiedziała Grażyna Pawlak.

Córki Grażyny również zainteresowały się kwestią odpowiedzialnej i zrównoważonej mody. Podpatrują swoją mamę, jak dobiera stylizacje, aby codziennie wyglądać inaczej. - Dzieci weszły w tę całą historię i myślę, że to jest w tym wszystkim najfajniejsze. Od mamy przechodzi do starszej córki, potem od starszej do młodszej i jeszcze często do innych z rodziny - zauważyła Marta Banaszek.

Marta i Grażyna udowodniły, że z kilku elementów garderoby, naprawdę da się wyczarować kilkanaście modnych stylizacji. Udało im się zaprezentować aż 17 różnych strojów, które możecie zobaczyć w materiale wideo.

Zobacz wideo:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: mat. prywatne

podziel się:

Pozostałe wiadomości