Psychologia

"Zmień ocenianie na docenianie", czyli skuteczne ćwiczenia na pozytywne myślenie

Psychologia

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Natalia Górska
Pozytywne myśli... Gdzie ich szukać?
Pozytywne myśli... Gdzie ich szukać?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Pozytywne wejście w poranek dobrze nastraja nas na cały dzień. Optymizm w codziennym życiu pomaga łatwiej przezwyciężać trudności, problemy i przeciwności losu, które spotykamy na swojej drodze. 2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia, dlatego warto wiedzieć, co robić, by patrzeć na świat przez różowe okulary, a szklanka była do połowy pełna.

Dzień Pozytywnego Myślenia

Są takie chwile, kiedy nic nie wychodzi. Trudno wtedy wykrzesać z siebie choć odrobinę optymizmu. Jednak Dzień Pozytywnego Myślenia, który przypada 2 lutego, to dobry początek, by wprowadzić zmiany i popracować nad podejściem do życia. Jak to zrobić? Mieszkańcy Trójmiasta mają swoje sposoby na dobry nastrój. - Wejście do zimnej wody nastraja nas pozytywnie. To niesamowity wyrzut endorfin. Każdego dnia jest różnorodnie, są chmury, fale, wejście do wody i reset, czyli zanurzenie głowy w wodzie spowoduje, że te złe myśli zostaną w wodzie, bo ona przyjmie wszystko, a odda wszystko co dobre - powiedziała morsująca mieszkanka Trójmiasta.

- Najlepiej po prostu wyjść z domu, nie siedzieć, ruszyć się i spróbować poćwiczyć, pobiegać, pogimnastykować. Polecam każdemu - stwierdził miłośnik aktywności fizycznej.

Ruch to jedno, ale humor potrafią poprawić też drobne przyjemności. - Kubek gorącej czekolady, dobra książka, dobra muzyka - powiedziała gdańszczanka. - Nieważne są pieniądze, majątki. Ważne są uśmiech i empatia - przyznała kolejna kobieta. - Narzekamy za dużo. Ja uważam, że mamy dużo powodów do zadowolenia. Życie jest fajnie, ludzie są dobrzy - podkreśliła z uśmiechem kolejna uczestniczka sondy.

Co zrobić, by mieć dobry nastrój?

W Dzień Dobry TVN Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego oraz aktorki Laura Breszka i Anna Jarosik-Tomala opowiedzieli, jak motywować się do pozytywnego myślenia. - Staram się pracować nad tym, by te pozytywne myśli wywoływać. Trzeba swoje stare mechanizmy pochować i na nowo przekuwać te negatywne myśli na pozytywne. To jest praca. Dla niektórych nie, bo urodzili się bardzo szczęśliwi i dostali to razem z dzieciństwem albo mają taki kod genetyczny. Ale myślę, że wielu Polaków musi nad tym popracować - powiedziała Laura Breszka.

Anna Jarosik-Tomala określa siebie raczej jako optymistkę, choć nie zawsze nią była. - Przeszłam metamorfozę z pesymistki do bycia względną optymistką, bo wiadomo, że są wzloty i upadki, ale pomyślałam, że lepiej myśleć pozytywnie niż negatywnie, bo przynosi mi to więcej szczęścia. Kiedy idę z uśmiechem, prawdziwą energią, to inaczej rozmawia się z ludźmi, innych ludzi się przyciąga - stwierdziła Jarosik-Tomala.

Jak to jest - rodzimy się z genem szczęścia czy trzeba uczuć się pozytywnego podejścia i optymizmu? - Mamy taki piedestał, który naukowo jest określany jako 50 proc. Jest to stałość, którą mamy w naszych genach. Następnie mamy 50 proc. do zagospodarowania, gdzie 10 proc. to wszystko, co jest z zewnątrz i my się tym przejmujemy, na to narzekamy. A 40 proc. to albo to, co jest w procesie, albo jak ja coś postrzegam, jak widzę swoje reakcje, nastawienie. (...) Pozytywne myślenie ma niezwykłe połączenie z tym, jak ja siebie odbieram i co z tym mogę zrobić. Nie będę patrzeć na siebie dobrze, nie będę się uśmiechał szczerze, jeżeli sam o sobie źle myślę. Trzeba nad tym pracować małymi krokami, pomaga w tym praktykowanie wdzięczności - wskazał Michał Zawadka, ekspert pozytywnego myślenia.

Laura Breszka ma metodę na pozytywne nastrojenie się na cały dzień. - Kiedy wstajesz rano i podświadomość jeszcze jest wyłączona, to ważne, by nie dopuścić do siebie negatywnych myśli, bo wstajemy, stresujemy się już wszystkim dookoła, myślimy, co nas czeka. Chodzi o to, żeby tych pierwszych kilka myśli, które mamy na początku rano, były pozytywne. Potem myśli się rozpędzają i przyciągają kolejne pozytywne. Jak byłam w bardzo złym stanie i rano próbowałam pomyśleć o czymś miłym i nic takiego w głowie nie miałam, to wyobrażałam sobie twarze ludzi, którzy mnie lubią. To mi wystarczyło, żeby tylko nie dopuścić tych negatywnych myśli - wyznała Breszka.

- Afirmacje są bardzo dobre, ale trzeba pamiętać, że pozytywne myślenie nie jest wtedy, kiedy jak dziecko zamykam oczy i udaję, że świat znika, że problemy znikają. Ważne jest, żeby to dostrzegać, a pozytywne myślenie pomaga inaczej spojrzeć, inaczej pracować z tym, co jest przed nami - dodał Michał Zawadka.

Pozytywne nastawienie to podstawa
Pozytywne nastawienie to podstawa Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Natalia Górska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości