"Zmień ocenianie na docenianie", czyli skuteczne ćwiczenia na pozytywne myślenie z okazji Dnia Pozytywnego Myślenia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pozytywne myśli... Gdzie ich szukać?
Pozytywne myśli... Gdzie ich szukać?
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline

Pozytywne wejście w poranek dobrze nastraja nas na cały dzień. Optymizm w codziennym życiu pomaga łatwiej przezwyciężać trudności, problemy i przeciwności losu, które spotykamy na swojej drodze. 2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia, dlatego warto wiedzieć, co robić, by patrzeć na świat przez różowe okulary, a szklanka była do połowy pełna.

Dzień Pozytywnego Myślenia

Są takie chwile, kiedy nic nie wychodzi. Trudno wtedy wykrzesać z siebie choć odrobinę optymizmu. Jednak Dzień Pozytywnego Myślenia, który przypada 2 lutego, to dobry początek, by wprowadzić zmiany i popracować nad podejściem do życia. Jak to zrobić? Mieszkańcy Trójmiasta mają swoje sposoby na dobry nastrój. - Wejście do zimnej wody nastraja nas pozytywnie. To niesamowity wyrzut endorfin. Każdego dnia jest różnorodnie, są chmury, fale, wejście do wody i reset, czyli zanurzenie głowy w wodzie spowoduje, że te złe myśli zostaną w wodzie, bo ona przyjmie wszystko, a odda wszystko co dobre - powiedziała morsująca mieszkanka Trójmiasta.

- Najlepiej po prostu wyjść z domu, nie siedzieć, ruszyć się i spróbować poćwiczyć, pobiegać, pogimnastykować. Polecam każdemu - stwierdził miłośnik aktywności fizycznej.

Ruch to jedno, ale humor potrafią poprawić też drobne przyjemności. - Kubek gorącej czekolady, dobra książka, dobra muzyka - powiedziała gdańszczanka. - Nieważne są pieniądze, majątki. Ważne są uśmiech i empatia - przyznała kolejna kobieta. - Narzekamy za dużo. Ja uważam, że mamy dużo powodów do zadowolenia. Życie jest fajnie, ludzie są dobrzy - podkreśliła z uśmiechem kolejna uczestniczka sondy.

Co zrobić, by mieć dobry nastrój?

W Dzień Dobry TVN Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego oraz aktorki Laura Breszka i Anna Jarosik-Tomala opowiedzieli, jak motywować się do pozytywnego myślenia. - Staram się pracować nad tym, by te pozytywne myśli wywoływać. Trzeba swoje stare mechanizmy pochować i na nowo przekuwać te negatywne myśli na pozytywne. To jest praca. Dla niektórych nie, bo urodzili się bardzo szczęśliwi i dostali to razem z dzieciństwem albo mają taki kod genetyczny. Ale myślę, że wielu Polaków musi nad tym popracować - powiedziała Laura Breszka.

Anna Jarosik-Tomala określa siebie raczej jako optymistkę, choć nie zawsze nią była. - Przeszłam metamorfozę z pesymistki do bycia względną optymistką, bo wiadomo, że są wzloty i upadki, ale pomyślałam, że lepiej myśleć pozytywnie niż negatywnie, bo przynosi mi to więcej szczęścia. Kiedy idę z uśmiechem, prawdziwą energią, to inaczej rozmawia się z ludźmi, innych ludzi się przyciąga - stwierdziła Jarosik-Tomala.

Jak to jest - rodzimy się z genem szczęścia czy trzeba uczuć się pozytywnego podejścia i optymizmu? - Mamy taki piedestał, który naukowo jest określany jako 50 proc. Jest to stałość, którą mamy w naszych genach. Następnie mamy 50 proc. do zagospodarowania, gdzie 10 proc. to wszystko, co jest z zewnątrz i my się tym przejmujemy, na to narzekamy. A 40 proc. to albo to, co jest w procesie, albo jak ja coś postrzegam, jak widzę swoje reakcje, nastawienie. (...) Pozytywne myślenie ma niezwykłe połączenie z tym, jak ja siebie odbieram i co z tym mogę zrobić. Nie będę patrzeć na siebie dobrze, nie będę się uśmiechał szczerze, jeżeli sam o sobie źle myślę. Trzeba nad tym pracować małymi krokami, pomaga w tym praktykowanie wdzięczności - wskazał Michał Zawadka, ekspert pozytywnego myślenia.

Laura Breszka ma metodę na pozytywne nastrojenie się na cały dzień. - Kiedy wstajesz rano i podświadomość jeszcze jest wyłączona, to ważne, by nie dopuścić do siebie negatywnych myśli, bo wstajemy, stresujemy się już wszystkim dookoła, myślimy, co nas czeka. Chodzi o to, żeby tych pierwszych kilka myśli, które mamy na początku rano, były pozytywne. Potem myśli się rozpędzają i przyciągają kolejne pozytywne. Jak byłam w bardzo złym stanie i rano próbowałam pomyśleć o czymś miłym i nic takiego w głowie nie miałam, to wyobrażałam sobie twarze ludzi, którzy mnie lubią. To mi wystarczyło, żeby tylko nie dopuścić tych negatywnych myśli - wyznała Breszka.

- Afirmacje są bardzo dobre, ale trzeba pamiętać, że pozytywne myślenie nie jest wtedy, kiedy jak dziecko zamykam oczy i udaję, że świat znika, że problemy znikają. Ważne jest, żeby to dostrzegać, a pozytywne myślenie pomaga inaczej spojrzeć, inaczej pracować z tym, co jest przed nami - dodał Michał Zawadka.

Pozytywne nastawienie to podstawa
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Natalia Górska

Źródło zdjęcia głównego: Yoshiyoshi Hirokawa/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości