Styl życia

Docenianie własnych sukcesów sprawia nam spory problem. Jak trenować pozytywne myślenie?

Styl życia

Dlaczego pamiętamy to, o czym wolelibyśmy zapomnieć, a zapominamy o tym, co warto pamiętać? Nasz umysł płata nam różne figle. Często katujemy się za porażki, a sukcesy ukrywamy przed światem. Co zatem zrobić, by docenić siebie i poczuć się lepiej? O tym opowiedziała nam Malwina Faliszewska - coach, trenerka mocnych stron i budowania pewności siebie.

Jak docenić siebie i głośno mówić o sukcesach?

Duża część z nas szklankę widzi do połowy pustą. Jak więc zacząć pozytywnie myśleć zarówno o świecie, jak i o sobie samym? Specjalistka wytłumaczyła, że takie zachowanie w dużej mierze wynika z kultury, w jakiej się wychowaliśmy. Od dzieciństwa uczymy się, aby większą wagę przywiązywać do tego, co nie jest pozytywne. Najlepszym przykładem jest szkoła. Kiedy uczeń dostaje 6, nauczyciel nie prosi o podpis rodziców. W przypadku stopnia niedostatecznego czy uwagi do dzienniczka, taki wymóg już się pojawia.

- Mamy tendencję do rozpamiętywania tego, co złe. Skupiania się na tym, co niekoniecznie jest pozytywne. To jest sposób patrzenia na świat – powiedziała Malwina Faliszewska.

Co więcej, w naszych głowach często działa krytyk wewnętrzny. Jednym z jego schematów jest negatywne filtrowanie rzeczywistości. Pod wpływem emocji, stresu czy lęku pamiętamy z wielu wydarzeń tylko to, co poszło nie tak. Co zrobić, aby wydostać się z tej "skorupy"? Jednym ze sposobów jest zadanie sobie pytania. Jakie znaczenie ta rzecz będzie miała jutro, za miesiąc i za rok.

- Negatywne emocje czy negatywny komentarz zawsze jakoś bardziej nas dotyka. Dotyczy naszej samooceny. Nasz krytyk wewnętrzny też jest tym kimś wewnątrz nas, kto ciągle poucza i strofuje. Dzięki niemu jesteśmy jednak ambitni, sięgamy po więcej, staramy się robić coś innego. Chodzi o proporcje - wyjaśniła.

Mówi się, że na jedną negatywną informację potrzeba aż 5-7 pozytywnych wzmocnień, aby czuć równowagę. Zatem drodzy rodzice i szefowie, chwalcie swoje dzieci i pracowników przy każdej możliwej okazji.

Jak trenować pozytywne myślenie?

Niektórzy mają naturalną predyspozycję do tego, żeby patrzeć i myśleć pozytywnie. Zdaniem specjalistki są to ludzie, którzy na świat spoglądają przez różowe okulary. Co z pozostałymi? W tym przypadku poprzez ćwiczenia możemy wpłynąć na nasz światopogląd. Wystarczy skupić się na docenianiu, na tym, aby dostrzec, ile rzeczy udało nam się zrealizować w określonym czasie.

- My myślimy, że to musi być spektakularny sukces, tymczasem możemy być zadowoleni naprawdę z drobnych rzeczy - podsumowała Malwina Faliszewska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Joga śmiechu - metoda na wzmocnienie odporności i pozytywne myślenie

Pozytywne myślenie. Dlaczego jest takie ważne?

Muzyka wyciszy Twoje dziecko, ale też rozwinie w nim myślenie matematyczne

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości