Jak zostać optymistą? Porady, sposoby i ćwiczenia

Wesoła dziewczynka z kolczykiem septum
Fot. Jessie Casson / Getty Images
Większość z nas słyszała o mocy pozytywnego myślenia, jednak nie każdy jest w stanie w nią uwierzyć. Wątpliwości, czy rzeczywiście pozytywne myślenie wszystko odmieni, mają swoje podstawy. Wiele zależy od tego, jakie działania będą im towarzyszyć. Co ciekawe, optymiści mają swój dzień, który przypada 21 sierpnia - to Światowy Dzień Optymisty.
  • Dlaczego warto pracować nad myśleniem pozytywnym?
    • Jak zmienić myślenie na pozytywne – ćwiczenia
      • Wpływ myśli na dziecko – pozytywne myślenie w ciąży
        • Pozytywne myślenie – czy może szkodzić?

          Zobacz też: Jak leczyć zaburzenia psychiczne?

          Siła pozytywnego myślenia naprawdę istnieje i może pomóc w życiu, między innymi pobudzając do aktywności i dając energii, by walczyć z przeciwnościami losu. Dowiedz się więcej o pozytywnym myśleniu, również w trudnych sytuacjach. Poznaj ćwiczenia i skuteczne sposoby!

          Dlaczego warto pracować nad myśleniem pozytywnym?

          Nasze myśli, zarówno te dobre, jak i złe, wyzwalają wibracje, które mogą mieć wpływ na rzeczywistość. Myśląc negatywnie i z pesymizmem patrząc na swoje życie, wysyłamy je w świat, przez co osiągamy efekt samospełniającej się przepowiedni. Dlatego praktykowanie afirmacji pozytywnego myślenia bardzo często pozwala nam wieść znacznie szczęśliwsze życie. Osoby, które wypracują w sobie optymizm, potrafią także odbijać negatywne myślenie innych osób, choć na początku drogi często wciąż są narażone na jego wpływy. Nie da się bowiem zupełnie zmienić nastawienia w jeden dzień, jednak nauka pozytywnego myślenia potrafi przynieść zaskakujące rezultaty.

          Co więcej, optymizm daje siłę do podejmowania działań. Ludzie pesymistycznie postrzegający świat stają się bardziej bierni i mniej chętni do podejmowania prób wprowadzenia zmian. W końcu i tak nie wierzą w ich powodzenie, dlaczego więc mają to robić? Z tych też względów bardzo ceniona jest moc pozytywnego myślenia w biznesie.

          Pozytywne myślenie bardzo dobrze wpływa również na zdrowie, choćby przez zmniejszenie poziomu stresu czy negatywnych emocji, np. złości.

          Jak zmienić myślenie na pozytywne – ćwiczenia

          Ćwiczenia na pozytywne myślenie przede wszystkim pozwalają uzyskać wewnętrzny spokój i większą pewność siebie . W trudnej sytuacji znacznie lepiej skupić się na jej pozytywnym rozwiązaniu i poszukać podobnych spraw w swojej przeszłości, które jednak udało się przetrwać. Nie oznacza to, że wystarczy sama wiara w to, że wszystko „jakoś się ułoży”. Pozytywne myślenie o sobie i swojej przyszłości nie zastąpi skutecznych działań. Wyjątkiem jest sytuacja, na której rozwój nie mamy wpływu. Wtedy lepiej będzie po prostu skupić się na jasnych stronach życia. Nie zawsze jest to łatwe, ale czy czarnowidztwo w czymkolwiek pomoże? W rzeczywistości jedynie zaszkodzi, z jednej strony przez wywołanie u nas złego samopoczucia, co może jedynie pogłębić problemy, z drugiej przez negatywne wibracje. Warto też przyswoić sobie kilka zasad pozytywnego myślenia :

          · otaczać się pozytywnymi ludźmi – pesymiści i osoby, które „ciągną nas w dół”, nie pomogą w tym, jak nauczyć się pozytywnego myślenia . Czasem ich pozbycie się nie jest łatwe, ale jeśli to możliwe, warto je od siebie odsunąć lub przynajmniej ograniczyć kontakty i czas spędzany w ich towarzystwie;

          · żyć w przyjemnym otoczeniu – warto zacząć już od swojego mieszkania. Radosne, miłe dla oka ozdoby i kolory potrafią zmienić więcej, niż może się wydawać;

          · tworzyć listy pozytywnych celów – to doskonałe ćwiczenie na to, jak zmienić sposób myślenia na pozytywny . Zamiast skupiać się na nieodpowiednim miejscu zamieszkania, lepiej opisać to, które byłoby znacznie lepsze. To samo dotyczy pracy, niezadowolenia z finansów czy nawet relacji międzyludzkich;

          · akceptować innych i samego siebie – nie warto się też porównywać, ponieważ niemal zawsze znajdzie się w otoczeniu ktoś np. w lepszej sytuacji materialnej. Lepiej skupić się na własnych celach, zamiast na chęci dorównania komuś innemu;

          · pozytywne wyrażać się o sobie i innych – słowa wiele znaczą w nauce pozytywnego myślenia. Te negatywne mają dużą moc, nakręcają bowiem całą spiralę destruktywnych myśli. Dlatego np. plotkowanie czy zgryźliwe ocenianie innych w rozmowach to nie tylko oznaka niskiej kultury, lecz także prosty sposób na zaszkodzenie samemu sobie.

          Zobacz film: Natalia Siwiec o macierzyństwie, rodzinie i sile pozytywnego myślenia

          Wpływ myśli na dziecko – pozytywne myślenie w ciąży

          Dla przyszłej mamy grunt to pozytywne myślenie . Po pierwsze, wypowiadane przez nią słowa, a nawet muzyka i filmy, jakie ogląda i które wpływają na jej myśli i samopoczucie są źródłem wibracji, jakie wysyła swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku. Ważny jest też wpływ pozytywnych myśli na poziom stresu i adrenaliny w krwi kobiety, które przedostają się również do organizmu dziecka i potrafią określić jego przyszły sposób radzenia sobie ze stresem i nieprzewidzianymi sytuacjami w życiu.

          Pozytywne myślenie – czy może szkodzić?

          Pomimo tego, co daje pozytywne myślenie i jak korzystnie może wpłynąć na życie, w niektórych sytuacjach miewa ono również szkodliwy wpływ. Dzieje się tak, jeśli za optymistycznym patrzeniem w przyszłość nie idą żadne czyny, pomimo że sytuacja wymaga stanowczego działania. Wtedy zbytnia wiara w to, że przyszłość nie przyniesie żadnej przykrej niespodzianki nawet bez podejmowania koniecznych kroków i wszystko w magiczny sposób skończy się dobrze, potrafi być przyczyną dużych kłopotów.

          Moc pozytywnego myślenia jest niesamowita, jeśli tylko zachowa się we wszystkim zdrowy rozsądek. Warto więc pracować nad sobą i rozwijać tę umiejętność, by czerpać z życia pełnię radości.

          Więcej:

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości