Psychologia

Ratunku! Moja córka dojrzewa! Jak radzić sobie z dzieckiem, któremu szaleją hormony?

Okres dojrzewania u dziewczyn to proces, w którym zachodzą indywidualne zmiany fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Dorastanie dziewczyn przebiega etapowo. Wszystkie fazy dojrzewania u dziewcząt charakteryzują się konkretnymi oznakami. W jakim wieku dojrzewają dziewczynki i jak wygląda dojrzewanie dziewcząt?

 • Jak wygląda dojrzewanie u dziewcząt?
 • Objawy dorastania u dziewczyn – aspekt biologiczny
 • Dojrzewanie emocjonalne dziewcząt
 • Jak radzić sobie z dzieckiem, które dojrzewa?
 • Fazy dojrzewania u dziewcząt
 • Przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek
 • Dojrzewanie u dziewczyn – faza młodzieńcza


Zobacz też: Bolesne miesiączki - przyczyny, objawy, leczenie


To, w jakim wieku dziewczynki dojrzewają , uzależnione jest od czynników genetycznych i środowiskowych. Niezmienne jednak są etapy dojrzewania u dziewcząt .

Jak wygląda dojrzewanie u dziewcząt?

Kiedy dziewczynki zaczynają dojrzewać , każda z nich wykazuje indywidualne cechy dojrzewania, jednak czas i zakres zmian sfery fizyczno-psychicznej jest dla wszystkich taki sam.

Zmiany w okresie dojrzewania u dziewcząt charakteryzują się:

 •  przeobrażeniami w budowie ciała, tzw. dojrzewanie biologiczne u dziewcząt ,
 •  kształtowaniem osobowości, czyli okres dojrzewania psychicznego ,
 •  dojrzewaniem seksualnym, tzw. dojrzewanie płciowe dziewcząt ,
 •  dojrzewaniem społecznym, czyli pełnienie ról w społeczeństwie .

Objawy dorastania u dziewczyn – aspekt biologiczny

Kiedy dziewczynki dojrzewają i zmieniają się w młode kobiety, pierwsze oznaki dojrzewania pojawiają się stopniowo i w różnej kolejności. Objawy dojrzewania u dziewczynek obejmują następujące zmiany fizyczne:

 • skok wzrostowy – kończyny oraz tułów zaczynają rosnąć, lecz nieproporcjonalnie względem siebie. Różnice w długościach wyrównują się z czasem. Wzrasta również masa ciała;
 • dojrzewanie gruczołów piersiowych – dojrzewający biust stopniowo staje się pełniejszy, choć często jedna z piersi jest nieznacznie większa. Dojrzewanie gruczołów piersiowych dziewcząt średnio trwa od 2 do 3 lat;
 • zarost na ciele – zarost dotyczy zazwyczaj owłosienia łonowego i pach. Na początku włosy pokrywają niewielki fragment skóry, ale z czasem owłosienie rozrasta się i zagęszcza;
 • zaokrąglone kształty – kiedy dziewczynki dojrzewają, figura staje się bardziej kobieca, tzn. poszerzają się biodra, uwidacznia się talia oraz zmienia się styl chodu;
 • menstruacja – miesiączka u dojrzewających dziewczynek jest nieregularna, i zwykle o słabej intensywności i krótka. W przeciągu roku reguluje się.


Więcej: Obfite miesiączki – czy to normalne? Obfita miesiączka ze skrzepami - powód do niepokoju?


Dojrzewanie emocjonalne dziewcząt

Akceptacja zmieniającego się wyglądu młodej dziewczyny oraz przybierania nowych ról społecznych i budzącego się popędu seksualnego to główne czynniki zmian strefy niebiologicznej. Oznaki dojrzewania psychiczno-emocjonalnego to:

 •  wahania nastrojów, popadanie w skrajności emocjonalne,
 •  negowanie, krytykanctwo, wartościowanie, kierowanie się emocjami,
 •  poszukiwanie własnej tożsamości,
 •  potrzeba atencji, akceptacji społecznej,
 •  zainteresowanie seksualnością i płcią przeciwną,
 •  rozdrażnienie, negatywne emocje, kompleksy.


Zobacz: Skuteczne i bezpieczne sposoby antykoncepcji


Jak radzić sobie z dzieckiem, które dojrzewa?

Dziewczynki w okresie dojrzewania są często rozdrażnione - towarzyszą im różne emocje - od euforii po nagły spadek nastroju, wręcz depresyjny stan. Jak rodzicie powinni sobie z tym radzić?

Rodzice w tych chwilach powinni zachować cierpliwość, choć nie zawsze to jest łatwe. Im wcześniej zaczynasz rozmawiać z dzieckiem, tym lepiej. Uspokój dziecko! Możesz opowiedzieć o swoich doświadczeniach, kiedy ty przechodziłeś/aś okres dojrzewania.

Dzieci, kiedy zaczynają się zmieniać w okresie dojrzewania, porównują się ze swoimi rówieśnikami. To całkowicie normalne - musisz jednak wytłumaczyć swojemu dziecku, że niektóre zmiany mogą u niego występować szybciej, a inne wolniej. Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie - podkreślaj to na każdym kroku podczas rozmowy z dzieckiem.


Fazy dojrzewania u dziewcząt

Dojrzewanie dziewczynek rozpoczyna się przeciętnie między 10 a 13 rokiem życia. Do tego czasu faza dorastania to tzw. faza dziecięca , w której nie obserwuje się oznak dojrzewania u dziewczyn. Należy jednak pamiętać, że wiek dojrzewania dziewczynek nie jest jednoznacznie ustalony i przedwczesne dojrzewanie dziewczynek zależne jest od indywidualnych cech biologicznych i zewnętrznych cech środowiskowych.

Przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek

Dojrzewanie dziewcząt w wieku 8–9 lat to rzadko spotykana przypadłość, ale mimo to można zaobserwować przedwczesne dojrzewanie płciowe dziewczynek . Oznaki dojrzewania u dziewczyn w tym wieku to pierwsze owłosienie łonowe, powiększający się biust oraz szybsze wejście w etap pokwitania. Podłoża przedwczesnego dojrzewania u dziewczynek doszukuje się w zaburzeniach genetycznych, hormonalnych oraz przyjmowanych lekach.

Faza przygotowawcza – przedpokwitaniowa

Dojrzewanie dziewcząt rozpoczyna się między 12–13 rokiem życia. Zmiany pokwitaniowe rozpoczynają się od uaktywnienia produkcji hormonów płciowych. Masa ciała przybiera na wadze, a samo ciało zaczyna się zmieniać. Gruczoły piersiowe rozpoczynają przyrost, a brodawki zmieniają kolor na ciemniejszy. Zaczyna pojawiać się pierwsze, delikatne owłosienie łonowe, a także można zaobserwować przezroczyste lub białe plamienie z pochwy.

Dojrzewanie u dziewczynek charakteryzuje się zmianami w budowie ciała.

Dojrzewanie dziewcząt – faza pokwitania właściwego

Etap dojrzewania właściwego trwa do ok. 16 roku życia. Ciało nabiera kobiecości. Pojawia się owłosienie pachowe, a zarost intymny nabiera trójkątnego kształtu i zagęszcza się. Biust jest już znacznie zarysowany i kształtny. Pierwszym, dotąd niewystępującym objawem dojrzewania u dziewczynek jest menstruacja . Pierwsze miesiączki są bolesne i nieregularne.

Dojrzewanie u dziewczyn – faza młodzieńcza

Faza popokwitaniowa trwa do ok. 19 roku życia. Sylwetka dziewczyny jest już w pełni rozwinięta, owłosienie gęste, miesiączkowanie regularne. Ilość hormonów płciowych często wpływa niekorzystnie na stan skóry, co powoduje zwiększoną produkcję potu, łoju oraz trądzik młodzieńczy. Hormony wpływają również na dysharmonię emocjonalną, wywołującą tzw. bunt nastolatka. Niedojrzałość emocjonalna może trwać nawet od fazy pokwitania właściwego.

Zobacz film: Kobiety to gorsza płeć? Źródło: Dzień Dobry TVNautor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Co sądzisz o tym artykule?
2
0