Psychologia

Czy homoseksualizm można wyleczyć?

Psychologia

Czy homoseksualizm można wyleczyć?

Homoseksualizm to nawiązywanie relacji romantycznych oraz seksualnych między osobami tej samej płci. Obok hetroseksualizmu oraz biseksualizmu, homoseksualizm uznawany jest za jedną z trzech głównych orientacji seksualnych. Na pytania dotyczące homoseksualizmu odpowiadała w Dzień Dobry TVN seksuolog Izabela Jąderek.

  • Co to jest homoseksualizm? Definicja i statystyki
  • Przyczyny homoseksualizmu
  • Zaburzenia u homoseksualistów
  • Homoseksualizm: leczenie


>>> Zobacz też:

Święta homoseksualnych par – czy także są wesołe i rodzinne?

"Wierzę w Boga i jestem gejem"

Filip Chajzer: "Jestem gejem... według wykładni pewnej znanej pani profesor"

Procent homoseksualistów na świecie wynosi od 5 do 10, w zależności od badań i raportów. Niektórzy zastanawiają się nad tym, kim jest homoseksualista i czy można wyleczyć homoseksualizm. Odpowiadamy.

Co to jest homoseksualizm? Definicja i statystyki

Homoseksualizm to podejmowanie zachowań seksualnych i erotycznych z osobą tej samej płci. Homoseksualiści i homoseksualistki w języku potocznym nazywani są gejami i lesbijkami. W tym miejscu należy jeszcze dodać, że orientacja homoseksualna definiowana jest jako długotrwałe odczucie emocjonalne i seksualne, które związane są z pociągiem do danej płci. Procent homoseksualistów w Polsce jest stosunkowo niski i wynosi 5 proc. Homoseksualizm u kobiet jest rzadszy niż u mężczyzn. Początkowo, homoseksualizm uznawany był za chorobę i klasyfikowany jako dewiacja seksualna. Wykreślenie homoseksualizmu z listy chorób nastąpiło w 1974 roku. Prawa homoseksualistów aż do końca XX wieku były dosyć niewielkie, dopiero w latach dziewięćdziesiątych wprowadzono formalne związki LGBT w kilku krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Obecnie tolerancja społeczeństwa wzrosła i środowiska LGBT są akceptowane w wielu miejscach na świecie.

Zobacz także: Panseksualizm - co to za orientacja seksualna?

Przyczyny homoseksualizmu

Twierdzi się, że istnieją dwie główne przyczyny homoseksualizmu, czyli czynniki genetyczne oraz hormonalne. Geny nie są odpowiedzialne w 100 proc. za homoseksualizm, ponieważ badania na bliźniętach wskazują na to, że zgodność orientacji wynosi około 50 proc. Prawdopodobnie u homoseksualistów aktywują się geny, które u innych osób są „uśpione”.


Inne przyczyny homoseksualizmu związane są z czynnikami prenatalnymi i postnatalnymi, czyli związanymi ze środowiskiem w brzuchu matki. Około 7 tygodnia życia płodowego mogą wystąpić problemy hormonalne związane z ilością testosteronu i progesteronu. Jeżeli męski płód będzie pod wpływem zbyt małej ilości testosteronu, to płeć biologiczna dziecka zostanie zmieniona mimo tego, że genitalia będą męskie. Spore znaczenie w przypadku wytwarzania orientacji seksualnej ma część mózgu, zwana podwzgórzem. Badacze stwierdzili, że istnieją różnice pomiędzy budową podwzgórza osób heteroseksualnych i homoseksualnych. Zdaniem niektórych naukowców, ważne znaczenie może mieć także sposób wychowania oraz fakt dorastania w rodzinie partnerów jednopłciowych.


Geneza homoseksualizmu związana jest z okresem dorastania dziecka. Objawy homoseksualizmy u dzieci zaczynają się przejawiać zwykle w wieku 10 lat. Jednakże nastolatki mogą na chwilę zmieniać swoje zachowania seksualne, ze względu na zawody miłosne lub chęć popisania się przed rówieśnikami.

Z dotychczasowych badań nie można jednoznacznie wysnuć wniosku, czy homoseksualizm jest wrodzony czy też nabyty. Dodatkowo, jeśli chodzi o przyczyny homoseksualizmu, psychologia wskazuje na połączenie kilku czynników, w wyniku których dochodzi do zmian w postrzeganiu samego siebie.

Zaburzenia u homoseksualistów

Dotychczasowe badania wykazały, że osoby homoseksualne częściej cierpią na depresję, lęki i nerwice. Dodatkowo, wśród tej grupy osób rozprzestrzeniają się choroby przenoszone drogą płciową, zapalenie wątroby typu B oraz grzybice. Choroby te częściej występują u homoseksualnych mężczyzn niż u lesbijek, ze względu na praktyki seksualne i zabawy erotyczne. Odpowiednie zabezpieczanie się i strach przed wirusem HIV w ostatnich latach zmniejszają liczbę chorych homoseksualistów.

Homoseksualizm: leczenie

Przede wszystkim należy stwierdzić, że homoseksualizm to nie choroba i nie można, a nawet nie należy go leczyć. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której człowiek zwraca się ku osobom swojej płci ze złości na otaczającą go rzeczywistość i nieodwzajemnioną miłość. W takim wypadku jest to tylko manifestacja zachowań i rzeczywiście może wymagać leczenia.

Zdarza się, że homoseksualiści są źle traktowani przez społeczeństwo, zwłaszcza w środowiskach nietolerancyjnych. Największe znaczenie ma więc tolerancja homoseksualizmu. Czasami konieczna może być psychoterapia, która pozwoli na akceptację samego siebie, podniesienie samooceny i zrozumienie swojego rzeczywistego “ja”. W przypadku nastolatków, psycholog powinien pomóc także w odpowiedzi na pytanie, jak powiedzieć rodzicom o homoseksualizmie. Terapia dla homoseksualistów powinna być przeprowadzana przez psychologa, który tworzy atmosferę akceptacji i zaufania.

Co sądzisz o tym artykule?
108
51
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
04.08.2019
fakty
W miarę dobry artykuł jeśli chodzi o genezę homosekualizmu - czyli że nie ma 100% pewności, iż jestt wrodzony, choć wiele na to wskazuje. Może to byc kombinacja genów (genu homoseksualnego jako takiego nie wykryto). czynniki epigenetyczne, ale także środowskowe. W artykule jest jednak błąd. Homoseksualizmu nie wykreślono jako choroby w 1974. Po pierwsze, miało to miejsce w 1973, ale tylko w USA. Po drugie, zmieniono klasyfikację na zaburzenie sekualności. Po trzecie, American Psychiatric Association w pełni wykreśliło homosekualzm z listy DSM jako zaburzenie w 1987. Po czwarte, ta klasyfikacja obowiazywała wyłącznie w USA, WHO wykreśłiło homosekualizm jako chorbę w 1990 albo 1992 - w 1990 podpisano takie zalecenie, ale dopiero w 1992 oficjalnie było to wydane. W Polsce i wielu europejskich krajach miało to miejsce na początku lat 90 (pod wpływem WHO). Zalecenia Amerykańskiego towarzystwa psyhatrów nie są obowiązujące.
31.03.2019
Monika
Ja szanuje kazdego czlowieka bez wzgledu ma jego orientacje seksualna, poglady polityczne, pochodzenia czy religie. Uwazam ze w Polsce bardzo dyskryminuje sie osoby homosekualne a Polska powinna byc Ojczyzna wszystkich Polakow.