Bella Thorne jest osobą panseksualną. Co to oznacza?

Bella Thorne
Fot. Instagram
Do panseksualizmu przyznała się w ostatnim czasie Bella Thorne. Co to jest panseksualizm? Panseksualizm wielu osobom kojarzy się z biseksualizmem. Jest to jednak tożsamość seksualna znacznie różniąca się od biseksualizmu, który polega na odczuwaniu pociągu seksualnego do osób obydwu płci. Panseksualizm to pojęcie szersze, które oznacza skierowanie potencjału seksualnego na wszystkich i wszystko. To inaczej wszechstronna miłość seksualna.

Bella Thorne przyznała się, że jest panseksualistką - czyli osobą, którą pociąga drugi człowiek, bez względu na to, jakiej jest płci fizycznej, tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. Dla osoby panseksualnej takie podziały i kryteria nie istnieją bądź nie mają znaczenia. Często panseksualiści nie zgadzają się z ideą istnienia tylko dwóch płci, co odróżnia ich od biseksualistów.

Nie ma znaczenia, jakiej ktoś jest płci. Jeśli mi się podoba, to mi się podoba - napisała Bella Thorne.

Więcej:

Panseksualizm - co to jest?

Przedrostek “pan” w języku starogreckim oznacza “wszystko”. Panseksualizm jest ideą, która zakłada, że potencjał seksualny, który tkwi w ludziach, może być skierowany na każdego człowieka niezależnie od jego płci, rasy, wieku, orientacji seksualnej. Dla osoby panseksualnej liczy się więc tylko to, jakim ktoś jest człowiekiem, bez żadnych innych kryteriów.

W psychiatrii panseksualizm to pociąg seksualny i psychoemocjonalny do każdego człowieka oraz wszystkiego innego, co nas otacza: zwierząt, przedmiotów martwych i samego siebie. Panseksualiści twierdzą jednak, że ich działania obejmują jedynie zgodne i świadome zachowania sekualne między dwójką dorosłych osób. Wykluczają więc pedofilię, zoofilię i nekrofilię. Panseksualizm jest rozszerzoną wersją biseksualizmu, która swoim zainteresowaniem obejmuje nie tylko każdą płeć, ale również wszystkie tożsamości i orientacje seksualne.

Panseksualizm jest terminem często stosowanym przez zwolenników wyzwolenia seksualnego i przeciwników ról społecznych oraz seksualnych, jakie nadawane są kobietom i mężczyznom. Panseksualiści uważają, że płeć, orientacja i tożsamość seksualna nie mają znaczenia przy odczuwaniu zafascynowania i miłości.

Uważa się, że osoby panseksualne stanowią 1 procent populacji. Panseksualiści posiadają własną flagę, która przedstawia 3 kolory: różowy, żółty i niebieski. Kolor niebieski oznacza mężczyznę, różowy kobietę, a żółty osoby niebinarne, czyli niedzielące ludzi na płeć i orientację seksualną. Panseksualizm częściej deklarują kobiety.

Zobacz także: Czy demiseksualizm to nowa orientacja seksualna?

Panseksualizm to także brak społecznego wykluczenia kogokolwiek z powodu posiadanej orientacji seksualnej. To przekonanie, że wszyscy ludzie są sobie równi, nauka szacunku do drugiego człowieka i umiejętności życia w zgodzie z różnymi ludźmi. Panseksualiści zakochują się w człowieku na podstawie tego, co sobą reprezentuje, a nie jakiej rasy, płci i orientacji jest.

Panseksualizm uznawany jest za najbardziej tolerancyjną ideologię.

W popkulturze panseksualizm często jest pokazywany w prześmiewczy i mocno stereotypowy sposób, uznający, że osoby panseksualne są rozwiązłe seksualnie, posiadają różnego rodzaju dziwne fetysze, są gotowe uprawiać seks ze wszystkim, co się rusza. W rzeczywistości osoby panseksualne niczym nie różnią się od osób hetero lub homo - poza nieuznawaniem podziału ludzi ze względu na płeć.

Panseksualizm - historia

Panseksualizm jest pojęciem dość młodym. Był jednym z głównych tematów na 6. Międzynarodowym Kongresie Seksuologicznym w 2002 roku na Cyprze, a następnie 6 lat później na Europejskim Kongresie Seksuologii w Rzymie. Do lat 90. XX wieku panseksualizm traktowany był jako synonim biseksualizmu.

Uważa się, że za spopularyzowanie terminu panseksualizm odpowiedzialny jest Zygmunt Freud. Freud uważał, że większością ludzkich zachowań kieruje popęd seksualny. Dotyczy to psychoanalizy Freuda i przypisaniu fundamentalnego znaczenia libido. Według tych poglądów płeć i orientacja seksualna nie miałyby znaczenia, liczyłby się jedynie popęd seksualny do drugiego człowieka. Panseksualizm to potwierdzenie poglądów Freuda dotyczących libido.

Zobacz także: Seksoholizm to nie wyrok

O panseksualizmie zrobiło się głośno po szczerych wyznaniach światowej sławy gwiazd i celebrytów. W 2016 roku amerykańska aktorka i piosenkarka Miley Cyrus w wywiadzie dla “Variety” wyznała, że nie uważa się za osobę biseksualną, nie zwraca uwagi na płeć innych osób i określa się jako osoba panseksualna. Wiele innych gwiazd muzyki i filmu również przyznało się do panseksualizmu i nieuznawania podziału na płeć, a jedynie na osobę i człowieka samego w sobie.

Zobacz film: Kolory seksu. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości