Judaszowiec kanadyjski, chiński czy południowy to tylko niektóre z odmian tego niezwykłego drzewa. Którą z nich wybrać? Wszystkie gatunki są równie zachwycające i będą stanowić niebanalną ozdobę przydomowego ogrodu. Nazwa rośliny pochodzi od imienia biblijnego Judasza, który według legendy powiesił się na tym drzewie. Dziś jednak judaszowiec kojarzy się o wiele bardziej pozytywnie, a przez swój specyficzny wygląd zyskuje coraz większą popularność.
Judaszowiec – gatunki i odmiany podstawowe
Judaszowiec występuje w kilku gatunkach i wielu odmianach. Najbardziej znane to:
· judaszowiec kanadyjski – gatunek pochodzi z Ameryki Północnej. Rośnie bardzo powoli – w Polsce po kilkudziesięciu latach osiąga wysokość maksymalnie 6-8 m. Kwiaty pojawiają się po 2-3 latach od zasadzenia i zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Utrzymują się na drzewie do 3 tygodni, zdobiąc je w niezwykle oryginalny sposób. Liście z kolei pojawiają się dopiero w maju, a więc później niż kwiaty, co jest cechą charakterystyczną tej odmiany;
· judaszowiec chiński – gatunek pochodzący z Azji, swoim wyglądem może przypominać drzewo lub krzew. Bardzo często sadzona jest pojedynczo. Judaszowiec chiński rośnie bardzo wolno – może osiągnąć kilka metrów wysokości. Ma długie, 15-centymetrowe liście, które stanowią dodatkową ozdobę. Jego kwiaty są purpurowe lub różowe i okalają całą roślinę. Co ważne, drzewo zaczyna kwitnąć dopiero po 5 latach od posadzenia (wyjątkiem jest odmiana judaszowca chińskiego Avondale, która zakwita już po 2-3 latach);
· judaszowiec południowy (inaczej judaszowiec wschodni ) – ten gatunek występuje naturalnie na terenie Azji Mniejszej, a także w krajach południowej Europy. W Polsce może osiągnąć do 4-5 m wysokości. Jest dość wymagający w uprawie, więc częściej niż w przydomowych ogródkach można spotkać go w ogrodach botanicznych. Krzew judaszowca wyróżnia się lekko okrągłym pokrojem i fioletoworóżowymi kwiatami, które pojawiają się z końcem kwietnia. Istnieje także odmiana judaszowca wschodniego Alba, która ma białe kwiaty. Po zapyleniu roślina wytwarza owoce w kształcie strąków o delikatnie różowym zabarwieniu.
Judaszowiec kanadyjski – najbardziej znane odmiany
Powyższy, główny podział to nie wszystko. Sam judaszowiec kanadyjski występuje bowiem w kilku ciekawych odmianach:
· judaszowiec płaczący (inaczej judaszowiec Ruby Falls ) – zgodnie z nazwą charakteryzuje się zwisającymi pędami, które tworzą parasolowy kształt. Ma także bordowe liście;
· judaszowiec Forest Pansy – wyróżnia się lekko pochylonym pniem i czerwonymi lub purpurowymi liśćmi;
· judaszowiec Lavender Twist – ma zygzakowaty pień i płaczący pokrój. Liście są w kolorze zielonym.
Nasiona czy sadzonki – jaki judaszowiec kupić?
Wybór drzewa lub krzewu zależy głównie od preferencji związanych z wyglądem rośliny. Sadzonki każdej z odmian judaszowca można dostać w sklepach ogrodniczych. Istnieje także możliwość wyhodowania drzewa z nasion (dobrym przykładem jest chociażby judaszowiec południowy z nasion , który najczęściej rozmnażany jest właśnie w ten sposób). Takie rozwiązanie poleca się jednak osobom cierpliwym – uprawa judaszowca z nasion jest bowiem długotrwała.
W przypadku posiadania niezbyt dużego ogródka, warto zwrócić uwagę na judaszowiec szczepiony na pniu. Taka roślina osiąga małe rozmiary, dzięki czemu idealnie wpasuje się nawet w niewielką przestrzeń.
Judaszowiec – uprawa i pielęgnacja
Judaszowiec to krzew lub drzewo, które zachwyca swoją wyjątkowością. Jakie warunki należy mu zapewnić? Aby dobrze rósł, trzeba przygotować mu odpowiednie stanowisko. Judaszowiec wymagania w tym względzie ma dość duże. Roślina lubi dobrze przepuszczalną, raczej suchą glebę o pH zasadowym lub obojętnym . Idealnym miejscem będzie też stanowisko ciepłe i nasłonecznione (zwłaszcza w przypadku judaszowca kanadyjskiego i chińskiego). Bardzo istotna jest także osłona przed wiatrem . Roślina powinna być posadzona w zacisznym miejscu, najlepiej w pobliżu budynku.
Co ważne, należy dobrze przemyśleć wybór stanowiska, ponieważ judaszowiec nie powinien być przesadzany (gdy przesadza się rośliny starsze niż 2 lata, bardzo często się nie przyjmują).
Jeśli chodzi o pielęgnację, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu drzewa w trakcie mrozów , ponieważ nie jest ono wystarczająco mrozoodporne. Podczas wyjątkowo niskich temperatur istnieje duże ryzyko przemarznięcia judaszowca. Drzewo należy więc odpowiednio osłonić, np. przy pomocy słomy lub agrowłókniny. Dotyczy to zwłaszcza młodych egzemplarzy i judaszowca wschodniego.
Odnośnie do pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych – wskazane jest podlewanie w trakcie przedłużającej się suszy. Judaszowiec można też co jakiś czas odżywiać nawozem wieloskładnikowym.