Co oznacza słowo „fetysz”? Jakie są najpopularniejsze fetysze i jak pozbyć się fetyszu?

Aktualizacja:
kobieca dłoń dotykająca stopy wysoki obcas naga stopa

Fetysz może ubogacać życie seksualne, sprawiać, że podniecenie będzie jeszcze większe. Ale fetysz ma też drugie znaczenie. Może być groźnym zaburzeniem wymagającym interwencji lekarskiej. Co znaczy fetysz i gdzie przebiega granica, po przekroczeniu której potrzebna jest pomoc?

Fetysz to obiekt, część ciała, okoliczności, które nie mają nic wspólnego z seksem, ale bez których nie potrafimy osiągnąć pełnej satysfakcji. Część osób traktuje fetysz jako dodatek do idealnego współżycia, a część nie potrafi wyobrazić sobie bez niego zbliżenia. Niemal każdy ma drobne fetysze , choć niekoniecznie lubimy o tym mówić. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, co to jest fetysz , bo w zależności od osoby, może nim być wszystko. Niektóre z nich to w rzeczywistości zachowania, które znamy, inne fetysze mogą budzić uśmiech lub zdziwienie, a jeszcze inne obrzydzenie lub strach. Fetysz – co znaczy i kiedy powinniśmy skonsultować się ze specjalistą?

Fetysz - rodzaje

Każdy z nas ma inną osobowość, potrzeby i oczekiwania seksualne. Właśnie dlatego tak trudno odpowiedzieć, co to jest fetysz i co należy jako fetysz potraktować. Fetyszyzm może być podzielony na kilka podstawowych typów. Fetysz dzieli są kilka rodzajów: części ciała, garderoby, materiały i sytuacje. Każdy z nich zawiera wiele innych fetyszy.
Jeśli fetysz dotyczy kontaktu z częścią ciała, chodzi o uzyskanie satysfakcji seksualnej poprzez dotyk określonej partii ciała partnera. Można tu wymienić fetysz nóg, fetysz uszu, fetysz włosów, fetysz pupy, fetysz stóp i inne. W przypadku, kiedy podniecenie jest uzależnione od obecności elementów garderoby i materiałów, mogą być wymienione m.in. fetysze butów, rękawiczek, pończoch, bawełny, skóry. Są też osoby, dla których fetyszem są określone okoliczności jak seks w wodzie, w miejscach publicznych, nieprzyzwoite dyskusje.
Można wymienić wiele nietypowych fetyszy, które są mniej powszechne. Najczęściej znamy je z anegdot i żartów. Wśród nich wyszczególniane są na przykład: podniecanie się pluszowymi zabawkami, wąchanie czegoś, odgrywanie niemowlaka. Niestety są też inne, dla większości zupełnie abstrakcyjne formy fetysza , które wywołują uczucie obrzydzenia albo są niebezpieczne jak fetysz moczu , kału, wymiotów, nakłuwanie, bicie czy wbijanie gwoździ.

Fetysz – kiedy jest poważnym zaburzeniem?

Drobne i nieszkodliwe fetysze mogą się różnić w zależności od płci. Dla kobiety podniecający może być lęk, czy przeciwnie – bezpieczeństwo. Dla mężczyzny to, że jego partnerka będzie miała założone pończochy. Dopóki jest to traktowane jako dodatkowy bodziec, który akceptują obie strony, wszystko jest w porządku. Jednak w szerszym ujęciu fetysz ma inne znaczenie . Mówimy o nim wtedy, kiedy coś nie jest w żaden sposób postrzegane jako bodziec seksualny, ale nieobecność tego czegoś wiąże się z całkowitym brakiem podniecenia. Rozważając co to znaczy fetysz trzeba pamiętać, że z takiej perspektywy jest on zaburzeniem, uniemożliwiającym cieszenie się z bliskości drugiej osoby. Fetysz jest obsesją, czymś nad czym dana osoba nie jest w stanie zapanować.
Wracając do poprzedniej sytuacji związanej z fetyszem rajstop. Kiedy mężczyzna czuje się podniecony, gdy jego partnerka ma pończochy, jest to uważane za coś neutralnego. Jednak fetysz w poważniejszej odsłonie może dotyczyć podniecenia pończochami, a nie kobietą. Wtedy jest to problem. Fetysz w seksie może być u jednej strony stymulujący i pobudzający, a w partnerze wzbudzać obrzydzenie. Przykład? Fetysz moczu. Sytuacja jest jeszcze bardziej poważna, kiedy fetysz występuje z chorobą psychiczną albo zaburzeniem osobowości. Jak pozbyć się fetyszu w takiej sytuacji? Konieczna będzie wizyta u lekarza, który wskaże dalsze postępowanie.

Fetysz – kiedy udać się do lekarza?

Niektóre fetysze są niegroźne, częściej wywołują uśmiech i kojarzą się z urozmaiceniem życia seksualnego. Niestety nie wszystkie mogą się do tej kategorii zaliczyć. Część fetyszy jest wręcz niebezpieczna dla fetyszysty i jego partnera lub partnerki. Do seksuologa zwracają się osoby z różnymi problemami, także te, które nie radzą sobie ze swoim fetyszem. Obsesja na jego punkcie nie pozwala na życie seksualne na satysfakcjonującym poziomie. Jest to ograniczanie i zmuszanie siebie i partnera do podporządkowania się fetyszowi . Gabinet lekarza często odwiedzają ci, który nie wiedzą jak pozbyć się fetyszu , który zdominował ich życie. Burzy on relacje z partnerem, jest widoczny dla bliskich i sąsiadów. Motywem najczęściej jest cierpienie pacjenta. Nieraz są to tak skrajne przypadki, że cierpi i psychika i ciało. Fetysz doprowadza do nakłuć ciała, nacinania poszczególnych części ciała czy wbijania noży. Część seksuologów podkreśla, że zoofilia i nekrofilia też są formą fetyszyzmu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości