Święta homoseksualnych par – czy także są wesołe i rodzinne?

Przyjęło się, że święta to czas rodzinnego ciepła i bliskości. Co jednak, gdy nasi partnerzy nie są przez resztę rodziny akceptowani? To problem, z którym zmaga się wiele homoseksualnych par.

  • Kim są Jakub i Dawid Mycek-Kwiecińscy?
  • Świąteczna rzeczywistość par ukrywających swoją orientację
  • Gejowskie oświadczyny – czy polskie społeczeństwo jest homofobiczne?
  • Czy w Polsce homoseksualne pary mogą liczyć na rodzinne święta?

Kim są Jakub i Dawid Mycek-Kwiecińscy?

Jakub i Dawid Mycek-Kwiecińscy to homoseksualne małżeństwo, które wspólnie nagrywa teledyski do znanych utworów. Ich klipami zachwycają się największe gwiazdy, takie jak Roxette czy Mariah Carey. Ta wspólna pasja jest też ich sposobem na walkę z homofobią polskiego społeczeństwa. Robią to na co dzień poprzez pokazywanie swojego związku – np. ślubu i podróży poślubnej – oraz tłumaczenie, dlaczego zależy im na uznaniu ich prawa do tworzenia rodziny i do miłości. Momentem, w którym na takim uznaniu zależy im szczególnie, są święta. W studiu Dzień Dobry TVN Kuba i Dawid tłumaczyli, z jakimi trudnościami mierzą się w tym czasie homoseksualne pary.

Świąteczna rzeczywistość par ukrywających swoją orientację

Jak się okazuje, afirmację dla homoseksualnego związku często najtrudniej jest pozyskać w rodzinie. Kuba i Dawid długo ukrywali przed bliskimi łączącą ich więź. Niełatwe były dla nich szczególnie rozłąka w wieczór wigilijny i chwila dzielenia się opłatkiem, kiedy ukradkiem dzwonili do siebie i składali sobie życzenia. By jakoś zrekompensować sobie brak wspólnej wigilii, tuż przed wyjazdem do rodzin Kuba i Dawid organizowali swoją własną kolację świąteczną, na którą z chęcią przychodzili również ich znajomi. Trzy lata temu zdecydowali się na ujawnienie swojego związku. Choć początkowo ich bliscy byli w szoku, obecnie jest dla nich oczywiste, że Kuba i Dawid święta spędzają razem. Jednak, jak wyznają panowie, wielu ich przyjaciół nie może nawet marzyć o zaakceptowaniu partnera przez najbliższych, przez co tracą kontakt ze swoimi rodzinami.

Zobacz także: Kiedy rodzice nie akceptują mojego partnera

Gejowskie oświadczyny – czy polskie społeczeństwo jest homofobiczne?

Święta to czas rodzinny, ale nie dla wszystkich Kuba i Dawid stanowią rodzinę – mimo że rok temu pobrali się na Maderze. Dla polskiego prawa ich małżeństwo wciąż jest nieważne. To zainspirowało parę do zorganizowania eksperymentu społecznego:

Politycy mówią nam, że społeczeństwo nie jest gotowe na związki partnerskie czy na małżeństwa par takich jak my. Pomyśleliśmy więc, że sprawdzimy to na własnej skórze. Wzięliśmy róże i oświadczaliśmy się sobie na ulicach. Reakcje były bardzo pozytywne, co nas strasznie zaskoczyło.

— tłumaczyli.

Panowie postanowili zrealizować eksperyment w 8 różnych miejscach na terenie Warszawy. Prosili przypadkowo napotkane osoby o zrobienie zdjęcia, gdy pojawi się ich druga połówka, której zamierzają się oświadczyć. Na widok męsko-męskich zaręczyn wielu przechodniów reagowało zdumieniem, jednak na 104 takie sytuacje tylko w 2 Kuba i Dawid spotkali się z brakiem życzliwości.

Czy w Polsce homoseksualne pary mogą liczyć na rodzinne święta?

Eksperyment ten pokazał, że coraz mniejsza część polskiego społeczeństwa wykazuje przypisywaną nam homofobię. Co nie oznacza, że sytuacja przedstawia się kolorowo – zwłaszcza wówczas, gdy ktoś decyduje się na coming out w naszej własnej rodzinie.

Mieliśmy taką sytuację, że kiedyś kogoś [z naszych znajomych] pewien filmik na YouTube zachęcił do tego, by właśnie przy wigilijnym stole powiedzieć o sobie – i nie skończyło się to dobrze. Nie wyrzucili go z domu, natomiast kazali mu się zmienić.

— opowiedzieli Kuba i Dawid.

Wspomnieli też o swoim znajomym, który organizuje specjalną wigilię dla osób LGBT w Warszawie, które nie mają rodzin, są samotne albo odrzucone. Nic zatem dziwnego, że swoją wizytę w studiu Dzień Dobry TVN panowie zakończyli świątecznymi życzeniami otwartości – nie tylko dla polskich rodzin, ale i dla homoseksualnych par, które często zamykają się na swoich bliskich z obawy przed odrzuceniem.

Zobacz więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości