Samoakceptacja u dzieci
Wielu rodziców uczy swoje dzieci, że nie wypada się chwalić, a mówienie o swoich zaletach to przejaw pychy. Maluchy dowiadują się od dorosłych, że ważne jest to, co inni myślą na ich temat. W rzeczywistości, dostrzeganie swojej wartości i akceptacja samego siebie daje nam pewność siebie oraz siłę do działania, realizowania marzeń i budowania relacji z innymi.
Dużo lepiej być chwalipiętą, niż osobą, która zupełnie siebie nie docenia. Zazwyczaj dzieci mają w sobie naturalną tendencję do tego, żeby się chwalić, przechwalać i uważać, że wszystko umieją, natomiast świat bardzo je później torpeduje
– zauważyła psycholog, Katarzyna Kucewicz.
Niezwykle istotną kwestią jest wskazywanie dziecku jego zalet i umiejętności oraz nauczenie go akceptacji samego siebie.
Jedną z głównych idei, którą próbuje przekazać jest to, żeby zamienić ocenianie na docenianie. To zmieni wszystko
– powiedział Michał Zawadka, trener motywacyjny.
Pozytywne myślenie
Rodzice powinni zwiększyć swoje kompetencje, żeby umieć nauczyć pozytywnych nawyków myślenia
– stwierdził Michał Zawadka.
Pozytywne myślenie to w jego opinii „wewnętrzny uśmiech mózgu wspierany przez krytyczne myślenie”, a słowa drugiej osoby mogą nas zranić tylko na tyle, na ile w nie uwierzymy. Wiara w przykre słowa świadczy o braku dobrej opinii o samym sobie:
Komentarze pewnie nie zawsze są negatywne, jednak one dotykają wtedy, gdy nie potrafimy z akceptacją spojrzeć na siebie w lustrze
Jak nauczyć się pozytywnego myślenia?
Michał Zawadka poradził, żeby trenować poczucie własnej wartości uważnością i docenianiem samego siebie. Dobrym sposobem jest poświecenie 30 sekund każdego wieczoru na napisanie czegoś pozytywnego na swój temat na małej kartce i zachowanie jej w bezpiecznym miejscu. W chwili, gdy będziemy smutni, możemy wrócić do naszych zapisków i przeczytać miłe słowa o sobie.
ZOBACZ: Co myślą o sobie przedszkolaki, czwarto- i ósmoklasiści?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player .
Zobacz też:
Magdalena Chorzewska. Od czego zależy nasza samoocena?
Depresja może kryć się za uśmiechem. Jak rozpoznać objawy choroby?
Obsesja bycia idealną w sieci. Jak zaakceptować samą siebie?
Autor: Agata Polak