optymizm

  Pozytywne nastawienie do życia pozwala uporać z wieloma problemami i zachować wewnętrzną równowagę w trudnych sytuacjach. Nadmierny optymizm bywa jednak szkodliwy, zwłaszcza jeśli staramy się nim zarazić innych ludzi. "Wszystko będzie dobrze", "głowa do góry" czy "nic się nie stało" to popularne komunikaty, które zamiast pocieszać, mogą dotkliwie ranić.

  Pozytywne wejście w poranek dobrze nas nastraja na cały dzień. Optymizm w codziennym życiu pomaga łatwiej przezwyciężać trudności, problemy i przeciwności losu, które spotykamy na swojej drodze. 2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia, dlatego warto wiedzieć, co robić, by patrzeć na świat przez różowe okulary, a szklanka była do połowy pełna.

  "To umiejętność podejścia do kłopotów"

  Gosia Dokowicz jest chodzącym wulkanem energii, który inspiruje inne mamy i młode babcie. Po wychowaniu pięciorga dzieci uznała, że czas założyć konto na Instagramie, zanim zostanie... prababcią. Poznajcie kobietę, dla której pasją jest życie.

  Aleksandra Przybylska w wieku 17 lat zobaczyła kępki wypadających włosów. Diagnoza - łysienie plackowate. Gdy mama zgoliła ją "na łyso", długo nie mogła patrzeć na swoje odbicie w lustrze. Dziś w pełni akceptuje swoją chorobę i mówi wprost: "Kobiety, zróbcie to samo!".

  Nie ma Krakowa bez Anny Dymnej i nie ma Anny Dymnej bez Krakowa. Aktorka mieszka tam, tworzy, a od 51 lat gra w Teatrze Starym. Z tego powodu w Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie powstała niezwykła wystawa poświęcona jej życiu. Aktorka opowiedziała o "Dymna / 336 kobiet" w Dzień Dobry Wakacje.

  To nie tak, że wszyscy od razu mamy zamieniać się w postać ze słynnego obrazu Edwarda Muncha. Krzyk pomaga. Pozwala się oczyścić z negatywnych emocji. Nic dziwnego, że coraz więcej terapeutów zaleca go jako terapię. Zwłaszcza na Islandii praktyka staje się coraz popularniejsza. Dlaczego? I jak terapia krzykiem może pomóc nam w walce ze stresem?

  Jeżeli zapytamy kogoś o Boże Narodzenie pewnie powie nam: choinka, kolędy, dobre jedzenie i rodzina przy stole. W tym roku, w czasie pandemii ten schemat zostaje zaburzony. Warto jednak poszukać w tym pozytywów i przeżyć święta po swojemu – mówi psycholog z Uniwersytetu Śląskiego.

  Lu Dorini to 41-letnia brazylijska blogerka, u której zdiagnozowano rzadką chorobę, w wyniku której od dziecka żyje z ogromną zmianą na twarzy. Mimo 19 operacji ratujących życie i problemów zdrowotnych, kobieta nie traci optymizmu i uczy innych, jak pokochać siebie.

  Na sposób, jak zostać optymistą, składa się wiele ćwiczeń na zmianę myślenia. Optymista jest bowiem osobą, która wierzy, że trudności miną i nadejdą lepsze dni. Chociaż taki sposób myślenia nie wydaje się skomplikowany, pesymiście może sprawić wiele trudności.

  Optymista kojarzy się z człowiekiem, który zawsze jest zadowolony. Odznacza się pozytywnym usposobieniem i ma dobry humor bez względu na to, co go spotyka. Takie ujęcie tematu jest jednak zbyt dużym uproszczeniem. Kim więc tak naprawdę jest optymista? Jakie cechy go wyróżniają? Czy optymizmu można się nauczyć? Przypomnijmy, że optymiści mają swoje święto! Światowy Dzień Optymisty przypada 21 sierpnia.

  Gość Dzień Dobry TVN, Urszula Dudziak niedawno skończyła 75 lat i nie ukrywa tego. Jest to dość nietypowe w przypadku kobiet. Dlaczego więc wokalistka nie ma problemu z przyznawaniem się do swojego wieku? Pani Urszula podkreśla również, że akceptuje samą siebie. Ale nie zawsze tak było. Co sprawiło, że nie ma już kompleksów?

  Sama o sobie mówi, że jest niepoprawną optymistką. O tym, jakie ma metody na walkę z kiepskim nastrojem, zimową aurą i ogólnym przygnębieniem, Agnieszce Jastrzębskiej, opowiedziała Katarzyna Glinka.

  Słuchanie wciąż narzekającej osoby potrafi wprawić w zły nastrój i skutecznie wyssać energię. O to jak się przed tym ustrzec zapytaliśmy psychologa i coacha Mateusza Grzesiaka i socjologa Tomasza Sobierajskiego, którzy zasiedli na kanapach Dzień Dobry TVN. Jak marudę zaszczepić optymizmem? Czy marudzenie związane jest z wiekiem, czy osobowością?

  "To co najlepsze jeszcze przed nami"- tak mogą powiedzieć optymistyczni 30 - latkowie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: psycholog Anna Kędzierska, aktor Dariusz Jakubowski, wokalistka Anja Orthodox oraz kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc i podeszli analitycznie do zagadnienia wieku i jego następstw. Czy szczęście dorosłych optymistów może jednak skończyć się po 40.?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Elżbietę Zającównę, Olgę Bończyk, Katarzynę Zygmunt i Tomasza Zubilewicza, którzy opowiedzieli nam, czym dla nich jest optymizm. Po czym możemy poznać prawdziwego optymistę? Poznajcie tajemnicę bycia szczęśliwym.