Nasze usposobienie jest kwestią indywidualną, świat dzieli się na ludzi optymistycznie patrzących na życie i tych, którzy swą egzystencję widzą w ciemnych barwach. Jednak odpowiedniego podejścia do świata możemy nauczyć i siebie, i innych. Wiąże się to z ciężką pracą nad swoim charakterem i postrzeganiem rzeczywistości. Jak sprawić, aby szklanka była zawsze w połowie pełna? Warto w tym celu wykorzystać Dzień Pozytywnego Myślenia, który w Polsce obchodzimy zimą, a dokładnie 2 lutego.
Czy Dzień Pozytywnego Myślenia jest potrzebny?
Pozytywne myślenie pomaga nam w codziennym życiu przebrnąć przez trudności, uporać się z kłopotami. Optymiści bardziej w siebie wierzą i łatwiej osiągają sukcesy w każdej sferze życia. Ich życie jest po prostu łatwiejsze, prostsze i szczęśliwsze. Pozytywne myślenie pozwala patrzeć optymistycznie w przyszłość, a z sympatią na innych ludzi.
Optymista nie szuka problemów, nie załamuje rąk z byle powodu, tylko czerpie z życia pełnymi garściami. Prawdą jest również to, że przyjemniej żyje się z człowiekiem, który potrafi każdy dzień przywitać uśmiechem. Co ważne, śmiech i radość są zaraźliwe, więc dobrze jest otaczać się ludźmi pozytywnie patrzącymi na świat. Badania naukowe dowiodły, że optymiści rzadziej zapadają na niektóre schorzenia (aż o 10% rzadziej), m.in. depresję czy schorzenia serca. Optymista łatwiej radzi sobie ze stresem, nigdy się nie poddaje i wychodzi zwycięsko z każdej podbramkowej sytuacji.
Warto założyć, że wszystko ma sens i zmierza we właściwym kierunku. Takie myślenie daje odwagę i chęć do działania, napędza i popycha do przodu. Jeśli właśnie tak się mają sprawy, Dzień Pozytywnego Myślenia jest tym bardziej potrzebny. Właśnie wtedy możemy zwrócić szczególną uwagę na tych, którzy potrzebują naszego wsparcia, nawet jeśli to tylko pomoc w postaci szczególnie pięknego i szczerego uśmiechu lub ciepłego słowa. Warto swoją pozytywną energię przekazywać dalej, zarażać nią innych ludzi.
Pozytywne myślenie a zdrowie
Optymiści żyją dłużej, są zdrowsi, bardziej aktywni. Warto więc myśleć pozytywnie. Czy można się stać optymistą? Oczywiście, jednak wymaga to od nas ciągłej pracy i zmiany sposobu myślenia. Światowy Dzień Pozytywnego Myślenia to okazja do zastanowienia się nad tym, jak wypracować w sobie umiejętność patrzenia na świat “przez różowe okulary”.
Tym, od czego musimy zacząć, jest zdolność radzenia sobie ze stresem, jego eliminowanie, redukcja. Można zapisać się na jogę, ale wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Są osoby, na które najlepszy wpływ mają spotkania z rodziną, przyjaciółmi lub uprawianie sportu, spacery, taniec. Najważniejsze, by znaleźć to, co nam sprawia przyjemność, wywołuje uśmiech na twarzy, sprawia, że przyszłość rysuje się w jaśniejszych barwach.
To jednak nie wszystko, co możemy zrobić, by optymistycznie spojrzeć na życie. Nie bez znaczenia jest właściwe, zdrowe odżywianie oraz odpowiednia ilość snu. Tylko prawidłowo skomponowane posiłki dadzą nam siłę i energię do działania, a jeśli będziemy wypoczęci, będziemy też bardziej odporni na stres (brak snu to także gorszy nastrój). Co jeszcze pomoże nam w osiągnięciu szczęścia? Aktywność fizyczna - odpowiednia dawka ruchu sprawi, że będzie wydzielany hormon szczęścia, czyli endorfiny.
Wcielając w życie te zasady, jesteśmy już tylko o krok od zmiany nastawienia na bardziej pozytywne. Może warto zacząć wprowadzanie zmian podczas obchodów Dnia Pozytywnego Myślenia?
Dzień Pozytywnego Myślenia 2 lutego - jak zostać optymistą?
Jeśli jesteś pesymistą i chcesz to zmienić, zacznij 2 lutego lub 13 września, podczas święta wszystkich optymistów. Dzień Pozytywnego Myślenia to idealny moment na wprowadzenie zmian. Od czego zacząć?
Wypisz kilka rzeczy, za które jesteś wdzięczny i wszystkie, które wyszły Ci w życiu. Skup się na pozytywach, zobacz, ile osiągnąłeś do tej pory. W ciężkich chwilach zaglądaj do swoich notatek i buduj w sobie poczucie, że możesz wiele osiągnąć. Dbaj o siebie, znajdź chwilę na relaks, na książkę czy kąpiel. Nie rezygnuj z drobnych przyjemności i czasu tylko dla siebie. Nie przesadzaj z ambicjami, planując, myśl rozsądnie: co na pewno uda Ci się zrobić, a z czego możesz spokojnie zrezygnować, bo jest zbyteczne?
Jeśli będziesz chcieć zbyt dużo dokonać, a nie uda Ci się zrealizować planu, będziesz niezadowolony i sfrustrowany. Doszukuj się pozytywów we wszystkim, co tylko możliwe. Nawet kiedy pada, może być przyjemnie. Musisz wyjść na deszcz? Ubierz się kolorowo, wypij gorącą czekoladę, zaplanuj przyjemne popołudnie. Staraj się wycisnąć jak najwięcej z każdego dnia! I pamiętaj o Dniu Pozytywnego Myślenia!
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak być optymistą? Kim jest optymista i dlaczego warto nim zostać?
- Czy optymizmu można się nauczyć? "To umiejętność podejścia do kłopotów"
- Pesymista – człowiek, który widzi świat w czarnych barwach. Jakimi cechami się charakteryzuje?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Hero Images/Getty Images