Psychologia

Jak być optymistą? Kim jest optymista i dlaczego warto nim zostać?

Psychologia

Aktualizacja:
Digital VisionGetty Images

Na sposób, jak zostać optymistą, składa się wiele ćwiczeń na zmianę myślenia. Optymista jest bowiem osobą, która wierzy, że trudności miną i nadejdą lepsze dni. Chociaż taki sposób myślenia nie wydaje się skomplikowany, pesymiście może sprawić wiele trudności.

Dlaczego warto być optymistą? Pozytywne myślenie wymaga nie tylko pozytywnego patrzenia w przyszłość, lecz także skupiania się na plusach swojej obecnej sytuacji. To właśnie dlatego to optymista potrafi łatwo przekuć porażkę w sukces. Jak czuć się dobrze i być optymistą?

Jak być optymistą? Zmienić sposób myślenia!

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to znaczy być optymistą. Niektórym słowo to kojarzy się bowiem z nierozsądnym wesołkiem, który nie skupia się na konsekwencjach swojego postępowania, za to z góry zakłada, że wszystko skończy się dobrze. Jednak taka definicja optymisty jest błędna. Samo myślenie optymistyczne nie oznacza wcale, że dana osoba nie dba o swoją przyszłość i nie podejmuje kroków, aby uczynić ją lepszą. Jego podstawą jest za to skupianie się na pozytywach. To właśnie pierwszy krok na drodze do tego, jak zostać optymistą.

Niemal w każdej, nawet trudnej sytuacji, optymista potrafi wskazać pozytywne aspekty. Dobre strony można odnaleźć bowiem nawet w przypadku wydarzeń takich, jak zwolnienie z pracy. Chociaż mało kto byłby zachwycony takim obrotem spraw, optymista spojrzy na to pod innym kątem i dostrzeże impuls do zmiany, którego wcześniej nie poczuł. Co więcej, dzięki temu ma znacznie większe szanse na znalezienie nowej posady niż pesymista, który skupi się przede wszystkim na porażce.

Chociaż ta cecha pozornie wydaje się niezwiązana z optymizmem, ważne jest również realne dostrzeganie swojej winy we własnych porażkach. Przesada w żadną ze stron nie jest wskazana. Zarówno osoba, która obwinia się za całe zło, które jej się przytrafi, jak i ta dopatrująca się winy w czynnikach zewnętrznych, nie jest na dobrej drodze do celu, jak zostać optymistą. W obu sytuacjach w jej myśleniu pojawia się rodzaj prześladującej ją porażki, czy to ze względu na własną domniemaną nieudolność, czy to przez czynniki zewnętrzne, które zawsze układają się tak, aby doprowadzić do porażki. Szukając sposobu na to, jak czuć się dobrze i być optymistą, należy koniecznie wyzbyć się takiego myślenia.

Aby być optymistą, należy również śmiało patrzeć w przyszłość. Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że nie jest ona ustalona z góry. Tak naprawdę swoje przyszłe życie budujemy już teraz, dlatego każda zmiana będzie mieć na nie wpływ. Zamartwiając się o przyszłość i stojąc w miejscu, rzeczywiście niewiele zmienimy w sprawach, które obecnie nam nie odpowiadają. A właśnie na to często skazani są pesymiści.

Bycie optymistą opiera się również na niemartwieniu się na zapas. Pesymiści bardzo często układają w głowie najczarniejsze scenariusze. Niektórzy upierają się również, że dzięki temu przynajmniej unikną rozczarowań. Jest to jednak błędne myślenie, które zabija radość z chwili obecnej. Sposób na to, jak być optymistą, ma służyć przede wszystkim dobremu samopoczuciu tu i teraz, niezależnie od przeżywanych problemów. Przecież to właśnie tego zazdroszczą im pesymiści.

Dlaczego warto być optymistą?

Jedną z największych zalet bycia optymistą jest fakt znacznej poprawy samopoczucia. Osoba, która nie martwi się na zapas i potrafi dostrzec pozytywne aspekty każdej sytuacji, z pewnością będzie miała zdecydowanie lepszy nastrój niż typowy pesymista z góry zakładający czarny scenariusz. Ma to jednak nie tylko chwilowe, lecz także długofalowe rezultaty. Zostało nawet udowodnione, że optymiści znacznie rzadziej chorują, ich ciało nie jest bowiem nadmiernie obciążone stresem. A chociaż zdajemy sobie sprawę, jak ten czynnik wpływa na funkcjonowanie organizmu, bardzo często niewiele robimy w kierunku jego obniżenia.

Sposób na to, jak być optymistą, pozwoli również wieść znacznie szczęśliwsze życie towarzyskie. Pozytywne patrzenie na świat przyciąga bowiem ludzi, szczególnie tych, którzy również są optymistami, ewentualnie chcą nimi zostać. Są oni również bardziej lubiani w pracy, dzięki czemu sprawia im ona większą przyjemność. Chociaż niemal każdy choć raz chciał ponarzekać na swoją firmę, nikt nie lubi słuchać, jak robi to jego współpracownik, ponieważ nastraja to negatywnie do obowiązków i całego przedsiębiorstwa. Odrobina optymizmu potrafi natomiast dodać nieco chęci do działania.

Bycie optymistą pozwala także tworzyć bardziej udane związki. Mało kto wytrzyma z osobą, która wiecznie narzeka i widzi przyszłość w ciemnych barwach. Zarówno optymizm, jak i pesymizm są bowiem zaraźliwe, dlatego relacja z kimś, komu trudno jest dostrzec plusy, może być uciążliwa.

Realizując sposób na to, jak być optymistą, można zmienić swoje życie. Dlatego warto rozpocząć swoją przemianę jak najszybciej.

Jesteśmy optymistami. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Pozytywne nastawienie w każdej sytuacji. Olga Bończyk: "Mamy wpływ na to, co jest przed nami"

Jakie cechy powinien posiadać mężczyzna idealny?

Idealna kobieta: cechy, charakterystyka

Autor: Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości