Czym jest tufting?
Tufting dopiero wchodzi na polski rynek, ale zainteresowanie tym tematem jest ogromne. Poszukiwane są informacje o materiałach, narzędziach i przedmiotach niezbędnych do ręcznego wykonywania dywanów. Niestety wszystkie przybory, które są niezbędne do tkania są dostępne jedynie w zagranicznych sklepach.
Najważniejszym elementem całego zestawu jest tufting gun, czyli tak zwana wiertara - mechaniczna igła tkacka. Do wykonania dywanu potrzebujemy specjalnej, własnoręcznie zbudowanej ramy oraz bardzo mocno naciągniętego materiału, który jest do tego specjalnie przeznaczony. Pistolet przebija igłą materiał, zostawiając w nim włóczkę. W ten sposób powstaje kolorowy wzór.
- Nie jest do końca jasne, jak to powstało. Tak jak mówiliśmy wcześniej, jest to zmechanizowana igła tkacka. Wszystko zaczęło się oczywiście w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaczęto kombinować, jak ułatwić sobie codzienne obowiązki. W porównaniu do pracy ręcznej, możemy zrobić taki dywan w sekundę - wyjaśnia.
Czego potrzeba do samodzielnego wykonania dywanu?
To wykonania dywanu metodą tuftingu - oprócz narzędzi - potrzebne są drewniane ramy, na które naciąga się płótno oraz przędza. W roli materiału świetnie sprawdzi się akrylowa włóczka. Niepolecana jest bawełna. Po stworzeniu wzoru tył dywanu jest zaklejany odpowiednim klejem, a następnie zabezpieczany filcem.
- Możemy zrobić wszystko, co chcemy od dywanu, po lustro, poduszkę, podkładkę pod kubek - wylicza. - Wszystko jest ręcznie robione - dorzuca.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Ogromna namiętność, ale i zbrodnie z zazdrości. Co jeszcze przyniesie rok Wodnego Tygrysa?
- Komu grozi wypalenie rodzicielskie? Popełniasz te błędy?
- Pola Lis dostała telefon z groźbami śmierci. "Mam nadzieję, że odpowiednie organy znajdą osobę odpowiedzialną za to"
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN